Алекс Салмонд, який вів переговори про референдум про незалежність у 2014 році, на зустрічі в Асоціації іноземної преси в Лондоні (FPA) заявив, що «хто б не був обраний лідером торі і став прем’єр-міністром (Сполученого Королівства), повинен усвідомити, що воля шотландців народ і обраний ним парламент не можуть нескінченно ставитися під сумнів».
ДИВІТЬСЯ: Війна в Україні. Генштаб: Велика Британія навчатиме українських військових
Салмонд очолював уряд Шотландії з 2007 по 2014 рік, пішовши у відставку незабаром після того, як більшість шотландців (55:45 відсотків) проголосували проти незалежності на референдумі, який він домовився з британським урядом. Салмонд, який протягом 20 років був лідером Шотландської національної партії (SNP), минулого року заснував нову незалежну групу, партію Альба.
Шотландія планує референдум
Його наступниця Нікола Стерджен наприкінці червня цього року оголосила, що планує провести новий референдум 19 жовтня 2023 року, хоча британський прем’єр-міністр Борис Джонсон не погоджується на проведення референдуму, стверджуючи, що це питання було вирішено в 2014 році, і зараз не настав час повертатися до розбіжності.
Два кандидати, які все ще беруть участь у грі замість Джонсона, Ліз Трасс і Ріші Сунак, також не бажають дозволити проведення голосування. Після відмови уряд Шотландії звернувся до Верховного суду Великобританії з проханням перевірити, чи може він скликати референдум без згоди уряду в Лондоні.
Алекс Саломонд вірить у домовленості з урядом
Під час зустрічі Салмонд повторив аргументи на користь проведення повторного референдуму – що Brexit, проти якого була явна більшість шотландців, принципово змінив ситуацію, а партії незалежності мають більшість у парламенті Шотландії та серед Шотландські депутати Європарламенту у Великобританії. Палата громад.
ДИВІТЬСЯ: Велика Британія. Два фаворити в боротьбі за посаду прем’єр-міністра
– Аргументи на користь демократії переважають, питання лише в тому, чи вдасться цього досягти через угоду з британським урядом – і я вірю, що так і буде. За його словами, історія показує, що Вестмінстер багато разів каже «ні», а потім змінює свою думку під тиском.
50 країн під суверенітетом Великобританії отримали незалежність
Він зазначив, що навіть консервативна прем’єр-міністр Шотландії Маргарет Тетчер, яку дуже не люблять, в принципі не ставила під сумнів право шотландців визначати своє майбутнє, тому відмова Бориса Джонсона це зробити є новою ситуацією. Він також зазначив, що після закінчення Другої світової війни близько 50 країн під британським суверенітетом отримали незалежність, і майже в кожному випадку уряд у Лондоні спочатку виступав проти, але зрештою погодився.
– Спільною рисою цих 50 країн, великих і малих, багатих на ресурси і ні, є те, що всі вони хотіли зберегти це після здобуття незалежності. Не було жодного випадку, щоб хтось думав повернутися до Вестмінстерського правління, сказав екс-глава шотландського уряду.
«Все менше аргументів за Сполучене Королівство»
Салмонд на запитання, чи бачить він якісь аргументи на користь того, щоб Шотландія залишилася у Сполученому Королівстві, відповів, що бачить їх дедалі менше.
– У 2014 році табір «проти» на референдумі заявив, що однією з причин голосування «за» було забезпечення місця Шотландії в Європейському Союзі. Вони сказали, що якщо Шотландія проголосує за незалежність, її до неї не приймуть, – сказав він. Я не думаю, що це було правдою чи логікою, але це був один із ключових аргументів, додав він.
ДИВІТЬСЯ: Росія: список «ворожих країн» поповнився п’ятьма країнами Євросоюзу
На його думку, “речі, які говорили на користь Сполученого Королівства в 2014 році, принципово змінилися. Крім того, моя прихильність до Її Величності добре відома, і вона чудова людина, але не варто очікувати, що вона буде царювати для багатьох років, тож і цей аспект зникне. Аргументи на користь унії слабшають, і табору «проти» їх буде сприймати все важче».
«Більше аргументів за незалежність»
Вказуючи на триваючу енергетичну кризу у світі, Салмонд стверджував, що аргументів на користь незалежності стає все більше.
– Ми є одним із головних виробників відновлюваної енергії в Європі. Ми виробляємо в п’ять разів більше нафти та газу, ніж споживаємо, і потенційно можемо виробляти в 10 разів більше енергії з відновлюваних джерел, ніж споживаємо. Тим часом у Шотландії ми платимо величезні гроші за опалення будинків, – сказав він.
ДИВІТЬСЯ: Велика Британія. Проблема з системою обробки багажу в аеропорту Хітроу. У коридорах лежать валізи
Водночас він додав, що дискусія щодо референдуму, яка триває, стосується й іншого. – Фундаментальне питання, яке проєвропейські політики недооцінюють, полягає в тому, що переважна більшість шотландців – незалежно від того, за незалежність вони чи ні, тому що вона розпадається 50:50 – вірять у право на самовизначення. Вони вважають, що мають мати право відповісти на це питання, а далі важливо, чи вони за незалежність, чи проти, наголосив він.