Американські ящірки зі штату Колорадо борються зі стресом, поїдаючи її і відмовляючись від фізичних навантажень. Дослідники проаналізували зразки крові рептилій на наявність «гормонів стресу» і спостерігали за їх поведінкою. Причиною хвилювань тварин стали… військові літаки – тварини живуть на одній із військових баз, а точніше у форті Карсон.
Стрес впливає не лише на людей. Тварини також чутливі до стресових факторів і, як і ми, намагаються впоратися з ними різними способами. Як показує дослідження, опубліковане в середу в журналі Frontiers in Amphibian and Reptile Science, деякі з цих методів не дуже відрізняються від наших способів боротьби зі стресом.
Ящірки і військові
Дослідники з Університету штату Юта та Університету штату Колорадо спостерігали за популяціями ящірок одного з видів Aspidoscelis neotessellatus, рептилії, що населяють лише південно-східну частину Колорадо. Дорослі екземпляри досягають 30 сантиметрів в довжину і мають характерне плямисто-смугасте забарвлення. Вид складається тільки з самок, які розмножуються безстатевим шляхом.
Частина території населена с A. neotessellatus Він розташований в районі військової бази Форт Карсон в Колорадо. Тварини, які живуть там, піддаються впливу шуму, пов’язаного з прольотами військових літаків – хоча у ящірок досить простий слух, вони особливо чутливі до звуків в діапазоні 400-1500 герц.
Дослідники перевірили, чи шум, пов’язаний з польотами, вплинув на самопочуття тварин під час сезону розмноження. Для цього ящірок ловили вдень – як у період підвищеного трафіку, так і в затишшя. Вчені взяли у них зразки крові та провели спостереження за їхньою поведінкою. У лабораторії вони проаналізували кров, визначивши рівень кортизолу та інших хімічних речовин, підвищений рівень яких свідчить про стрес. Дослідники також перевірили, які тварини були вагітними.
Ледачий і голодний
Як показали результати, концентрація кортизолу в крові тварин різко зросла відразу після польотів. Самки з більш розвиненими яйцями, як правило, були вищими, що вказує на те, що вони можуть бути більш чутливими до шуму. Дослідники також помітили, що в періоди посиленого руху літаків ящірки поводилися зовсім по-іншому – вони витрачали менше часу на пересування, але виявляли підвищений інтерес до їжі.
«Їжа дозволяє людям підтримувати рівень енергії під час стресової події», — пояснив Лейн Сермерсхайм з Університету штату Юта та співавтор дослідження. – Це важливо, оскільки метаболізм, фізична активність, репродукція та гормональні реакції потребують енергії.
Автори зазначають, що стрес від польоту можна було б зменшити, якби пілоти уникали місць, де скупчуються ящірки під час сезону розмноження. Ще одним контрзаходом може бути політ на достатній висоті, щоб рівень шуму не перевищував 50 децибел, підвищуючись до 112 дБ під час інтенсивного руху.
Все більше досліджень показують, що шумове забруднення порушує живу природу на суші та в океанах. Надмірний шум може вплинути на гучність і частоту вокалізацій тварин, а також змінити їхню шлюбну поведінку або місце полювання.
CNN, Університет штату Юта
Основне джерело фото: Adobe Stock