Правозахисники оцінили тактику української армії в порушення міжнародного гуманітарного права, перетворивши цивільні цілі на військові. Наслідки – обстріли російською армією цих об’єктів, руйнування житлової інфраструктури та загибель мирних жителів.
Звіт Amnesty International базується на супутникових даних, свідченнях свідків і спостереженнях дослідників неурядових організацій. Матеріали збирали у квітні-липні в районі Харкова, Миколаєва та Донбасу. Встановлено, що у 19 містах і селах українські військові використовували для своїх бойових дій цивільні будівлі та вели вогонь з населених пунктів.
У звіті говориться, що «більшість житлових районів, де розміщувалися солдати, були за милі від лінії фронту». Крім того, було зроблено висновок, що «існували реальні альтернативи, які не становили б загрози цивільному населенню». Також додали, що українська армія не вжила всіх можливих заходів для евакуації мирного населення.
Міжнародне гуманітарне право зобов’язує ворогуючі сторони по можливості уникати розміщення своїх військ у районах, населених цивільним населенням. Це також вимагає захисту цивільних осіб від нападів ворожих підрозділів і надання їм можливості евакуюватися.
Розповіді свідків. Бази в школах і лікарнях
Amnesty International наводить, серед іншого, історію матері 50-річного чоловіка, який загинув під час обстрілу села поблизу Міколаєва 10 червня. «У сусідньому будинку жила армія, і мій син часто приносив їжу солдатам. Я кілька разів благав його триматися подалі, боявся за його безпеку. У другій половині дня рейду мій син був на площі перед будинком, а я всередині. Він помер на місці. Його тіло було розтерзане на шматки», — розповіла дослідникам жінка. В результаті нападу її будинок був частково зруйнований.
ДИВ: Україна. Командувач ЗСУ генерал Валерій Залужний: Ситуація складна, але контрольована
У звіті НУО також міститься інформація про використання українськими військовими локацій у 22 школах та п’яти медичних закладах. Одним із прикладів є медична лабораторія в передмісті Харкова, де українці організували військову базу. Як повідомлялося, 28 квітня в результаті російської атаки постраждали двоє лаборантів.
– Перебування на оборонних позиціях не звільняє українські сили від дотримання міжнародного гуманітарного права. Військові ніколи не повинні використовувати лікарні для військових операцій, коментує Агнес Калламар, генеральний секретар Amnesty International.
Російські злочини і російська пропаганда
У своєму повідомленні правозахисна організація наголошує, що практика української армії щодо розміщення військ у населених пунктах, це жодним чином не виправдовує численні російські авіаудари.
Amnesty International наголошує, що в останні місяці росіяни здійснили напади з використанням масової зброї, включно з забороненими у всьому світі касетними боєприпасами. Крім того, організація підкреслює, що знайшла докази того Російські війська здійснюють військові злочини, нападаючи на мирних жителів також у місцях, де немає українських військових.
ДИВ: Україна. Володимир Зеленський зустрівся із Збігнєвом Рау. «Польща — могутній сусід»
Українська влада поки не прокоментувала звіт Amnesty International. Аналіз, з іншого боку, швидко використала російська пропаганда.
«Ми весь час про це говоримо, дії Збройних сил України — це тактика використання мирного населення як «живого щита», — написала в Telegram речниця МЗС Росії Марія Захарова.