Згідно з останніми дослідженнями, апное сну може впливати на погіршення роботи мозку. Ключ до розуміння проблеми полягає в двох біомаркерах, які починають працювати з ладу, коли дихальні шляхи блокуються.
Обструктивне апное сну (OSA) – це стан, який змушує м’язи горла розслаблятися та блокувати дихальні шляхи під час сну. Автори дослідження, яке було опубліковано в середу в науковому журналі Neurology, провели МРТ 140 людям, які страждають від цього захворювання. Середній вік усіх суб’єктів становив приблизно 73 роки. Учасники були розділені на групи в залежності від серйозності проблеми.
Спостереження дослідників показали, що апное та розлади сну можуть бути пов’язані з двома типами біомаркерів у так званій білій речовині – мережі нервових волокон, яка передає імпульси в мозку.
Два вказівники
Першим досліджуваним показником були так звані гіперінтенсивності білої речовини. Як пояснив один з авторів дослідження, доктор Дієго Карвальо з Клінічного центру медицини сну Майо, вони виглядають як «світлі плями, які зазвичай спостерігаються в білій речовині мозку на МРТ, пов’язані зі старінням і судинними захворюваннями». Іншими словами, гіперінтенсивність білої речовини відповідає тим ділянкам, де біла речовина пошкоджена.
Другий показник – «фракційна анізотропія гена мозолистого тіла». Карвальо пояснив, що це пов’язано з потоком води через протоки клітин мозку, або аксони. Будь-яка зміна кровотоку пов’язана з пошкодженням цих структур і може бути ранньою ознакою судинного захворювання.
Згідно з попередніми спостереженнями, обидва біомаркери можуть відповідати за більш високий ризик хвороби Альцгеймера або інсульту, а також за загальне зниження когнітивних функцій. Недавні спостереження показали, що обидва пов’язані з апное уві сні та скороченням тривалості глибокого сну. Брайс Мандер, доцент кафедри психіатрії та біхевіоризму в Каліфорнійському університеті, який не брав участі в дослідженні, дійшов висновку, що дослідження виявило «значний зв’язок між тривалістю глибокого сну та вимірюваннями білої речовини».
Використовуючи полісомнографію – ряд даних, зібраних під час дослідження сну – дослідники виявили, що люди, які мали коротші фази глибокого сну, здавалося, більше страждали від наслідків погіршення обох біомаркерів. Особливо це було помітно у людей з важким СОАС.
Потрібні подальші дослідження
За словами дослідників, поки неясно, чи проблеми зі сном спричинили аномалії, чи точніше проблеми з білою речовиною можуть заважати сну. За словами Мандера, цілком можливо, що обидва фактори впливають один на одного і сприяють утворенню свого роду замкнутого кола.
Однак дослідження не обійшлося без деяких неточностей. Наприклад, дані полісомнографії збиралися лише для перших кількох годин сну учасників, а не для всього сну. Після дослідження сну кожен учасник з діагнозом апное сну отримав пристрій для підтримки належного тиску в дихальних шляхах, щоб забезпечити прохідність дихальних шляхів. Карвальо зазначив, що дані з цієї частини дослідження не були включені, оскільки учасники по-різному реагували на пропозиції щодо використання пристрою, і тому отримана інформація могла бути недостовірною. Крім того, магнітно-резонансну томографію та полісомнографію проводили з інтервалом у кілька місяців і зосереджували лише на одному з двох біомаркерів. Дослідження також не досліджувало, наскільки велика група учасників може розвинути деменцію.
У подальших спостереженнях дослідники мають намір зосередитися на впливі апное уві сні на REM-фазу – швидкі рухи очей, під час яких виникають сновидіння. Але, як сказав Мандер, така велика кількість інформації може надихнути на нові ідеї щодо протидії когнітивному зниженню, спричиненому апное та розладами сну.
Основне джерело фото: Shutterstock