Відповідно до останнього звіту Plastic Waste Makers Index, у 2021 році у світі було вироблено рекордну кількість пластику, який майже повністю надходить із виробництва викопного палива. За два роки відбулося збільшення на 6 мільйонів тонн додаткових пластикових виробів.
Нове видання індексу виробників пластикових відходів від Minderoo Foundation, опубліковане в понеділок, 6 лютого, містить дані за 2021 рік. Він показує, що на той час у світі було вироблено рекордні 139 мільйонів тонн одноразових пластикових виробів, що на цілих 6 мільйонів тонн більше, ніж у 2019 році. Збільшення означає, що за два роки кількість кілограмів пластику на одного жителя планети зросла майже на кілограм.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У крові людини знайшли мікропластик. Вперше
Виробництво пластику та викиди CO2
Автори звіту відзначають, що лише 20 компаній, які належать до нафтохімічної галузі, відповідають за більше половини світового виробництва одноразового пластику. Крім того, лише у 2021 році вони згенерували близько 450 мільйонів тонн парникових газів. Серед провідних виробників найбільшої кількості пластику – американська ExxonMobil, китайська Sinopec, американська Dow, тайська Indorama Ventures і арабська Saudi Aramco.
«Це безсумнівно свідчить про те, що проблема забруднення пластиком стає набагато більшою, і керується виробниками полімерів, які працюють у нафтогазовому секторі», — сказав генеральний директор Minderoo Ендрю Форрест. Автори звіту підкреслили, що «майже завжди дешевше виробляти нові одноразові пластикові вироби, отримані з викопного палива, ніж повторно використовувати або переробляти їх», і це «знищує попит на пластикові відходи, руйнує його цінність як товару та підриває цінність збирання відходів».
Автори документа додають, що зріс попит на такі продукти, як фольга та саше. Їх частка в загальному виробництві пластмас зросла з 55% до у 2019 році до 57 відс. у 2021 році. За їх словами, «ця тенденція викликає особливе занепокоєння», враховуючи те, що гнучкий пластик важко збирати, сортувати та переробляти, і його легше вимивати в навколишнє середовище.
Як зазначає CNN, в останні роки уряди в усьому світі оголосили про плани скоротити використання пластикових одноразових виробів, наприклад, заборонивши використання одноразових соломинок, столових приборів або контейнерів. Однак переробка все ще не розвивається настільки швидко, щоб впоратися з кількістю виробленого пластику та не допустити потрапляння пластикових виробів на звалища, пляжі, річки та океани. Тому, як додає Reuters, одноразові пластикові вироби сьогодні є однією з найактуальніших екологічних загроз для світу, а процес їх виробництва також є величезним джерелом парникових газів, що спричиняють глобальне потепління.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Цього року буде викинуто п’ять мільярдів мобільних телефонів
Основне джерело фото: Shutterstock