Escherichia coli може мати медичне застосування. Вченим з США вдалося модифікувати ці мікроорганізми таким чином, що вони виділяють в кишечнику лікарські речовини і антитіла. Цим методом можна лікувати багато захворювань травної системи.
В організмі людини живуть тисячі штамів бактерій. Одним з таких мікроорганізмів є Кишкова паличка, тобто кишкова паличка. Цей симбіотичний організм живе в товстому кишечнику, допомагаючи перетравлювати їжу, але у виняткових випадках він також може викликати серйозні захворювання. Як показує дослідження, опубліковане в науковому журналі «Cell Host & Microbe», при відповідних модифікаціях ці організми можуть виконувати терапевтичні функції.
Бактеріальна терапія
Команда американських вчених генетично модифікувала штам кишкова паличкатаким чином, що він виділяє білкове антитіло, яке пригнічує запалення. Дослідники оснастили бактерії механізмом транспортування білків через зовнішні клітинні мембрани, взятих з інших мікроорганізмів, і здатністю виробляти терапевтичний білок. Модифіковані таким чином організми були введені в організми мишей, хворих на захворювання товстого кишечника. Показано, що терапія з використанням мікроба настільки ж ефективна в боротьбі з колітом і запальними захворюваннями кишечника, як і ліки.
Співавтор дослідження Кеммі Ф. Лессер з Массачусетської загальної лікарні пояснила, що препарати, які мають подібну дію, але можуть пригнічувати імунну систему, зараз використовуються для лікування цих захворювань.
«Пацієнти, які системно отримують ці препарати, ризикують розвинути небезпечні для життя інфекції та лімфому. За її словами, за допомогою сконструйованих бактерій ці протизапальні антитіла можуть бути доставлені безпосередньо до вогнища запалення.
бактерії кишкової паличкиShutterstock
Універсальна система
Розроблений метод вчені планують використовувати і при лікуванні інших захворювань травної системи – білки, що виділяються бактеріями, можуть блокувати токсини, що виробляються патогенними мікробами, або надавати місцеву дію на навколишні тканини. Останній метод може бути особливо корисним при лікуванні раку – бактерій кишкова паличка вони можуть колонізувати та розмножуватися всередині пухлин. Дослідники також хочуть покращити систему секреції білка, щоб вона активувалася за потреби, наприклад, коли виникає запалення.
«Ми сподіваємося розробити різні штами бактерій, які можна використовувати для лікування багатьох захворювань людини, оснастивши їх терапевтичними білками», — підкреслив Лессер.
PAP, Массачусетська загальна лікарня
Основне джерело фото: Shutterstock