У середу районний суд Гомеля засудив журналістку TVP Ірину Славнікаву до 5 років колонії суворого режиму за “створення екстремістського формування”. Жінка пов’язана з TVP 15 років, раніше була журналісткою «Белсату».
Восени минулого року її разом з чоловіком затримали в аеропорту Мінська, коли подружжя поверталося з відпустки в Єгипті. Спочатку їх обох засудили до 15 днів арешту за «розміщення «екстремістського контенту» у Facebook».
“Йшлося про матеріали телеканалу “Белсат”, хоча вони ще з тих часів, коли ця станція та її контент не вважалися екстремістськими в Білорусі. У минулому Слаунікава була журналісткою “Белсату”, але, як підкреслюють її батько та адвокат, вона не була вже пов’язана з телеканалом, наразі вона є штатним співробітником TVP», – повідомляє прес-служба «Белсату».
Матеуш Моравецький: Засудження Слаунікави є скандалом, порушенням прав людини
Прем’єр-міністр Республіки Польща Матеуш Моравецький відреагував на рішення білоруського суду. У соцмережах він написав, що «свобода преси, слова і вільне право висловлювати свою думку є основами демократії».
«Засудження режимом Лукашенка журналістки Ірини Слаунікової до 5 років колонії є абсолютним скандалом, порушенням усіх цивілізаційних норм, прав людини та журналістських стандартів. Цей неприйнятний вирок зустріне негайну, рішучу відповідь з боку Польщі. на міжнародному рівні», – сказав Моравецький.
Прем’єр також доручив МЗС Польщі “вжити рішучих і твердих кроків”.
Белсат ТВ: Раніше суддя Миколай Доля виніс вирок опозиціонерам
У повідомленні «Белсату» також зазначається, що «невідомо, як суд вважав цей склад, оскільки засідання проходили в закритому режимі, а адвоката журналістки та її родину зобов’язали не оприлюднювати інформацію про хід процесу».
“Це було рішення голови судової колегії Мікалая Доли, який раніше засудив до багатьох років ув’язнення опозиціонерів, заарештованих у так званій “справі Ціхановського”. З наступних засідань була надана лише мізерна інформація. батьком журналіста Олександром Слауниковим», – додав він.
– У Білорусі екстремістськими формуваннями можна визначити що завгодно. Ось як його придумали. Зрозуміло, що Ірину засудили за нормальну журналістську роботу і, ймовірно, за її ставлення, – розповіла директорка телеканалу «Белсат» Агнешка Ромашевська-Гузи.
Вона повідомила, що в Єврокомісію подано петицію про застосування санкцій до винних у порушеннях прав людини в Білорусі.
“Після відбуття покарання, передбаченого Кодексом про дрібні правопорушення, журналістку не звільнили з-під варти. За це їй висунули кримінальні провадження: “Організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь у них” і “Створення або участь у екстремістське формування», – пояснив «Белсат».
Керівник ТВ Белсат: У Білорусі ви можете не знати, в чому вас звинувачують
Суд над Слаунікавою розпочався 23 червня, і для винесення вироку знадобилося п’ять засідань. Ще до того, як справа журналістки дійшла до суду, правозахисники вважали її політв’язнем.
Як прокоментувала Агнешка Ромашевська-Гузи, курс і процес його класифікації є типовими практиками судової влади в Білорусі сьогодні. – Ви можете не знати, у чому когось звинуватили, що судять, які є докази. Так само судили і в роки сталінізму, – підсумувала вона.