Блискавка, що вдарила в громовідводи, була зафіксована надчутливою камерою. Бразильські вчені зафіксували це під час шторму, що лютував поблизу Сан-Паулу. Результати показують, що сама по собі установка блискавковідводів не забезпечує безпеки – якщо вони розміщені неправильно, вони не будуть виконувати свою функцію.
Вважається, що більшість електричних розрядів, які відбуваються в хмарах, ніколи не досягають землі. Згідно з дослідженнями, в середньому 20 відсотків усіх ударів блискавки потрапляють на поверхню нашої планети. У журналі “Geophysical Research Letters” опубліковано дослідження, метою якого було перевірити, як виглядають останні мілісекунди перед тим, як заряд потрапить у громовідвід.
40 000 пострілів в секунду
Вчені з бразильського Національного інституту космічних досліджень (INPE) літнього вечора спостерігали грозові розряди в місті Сан-Жозе-дус-Кампус поблизу Сан-Паулу. У небо був спрямований об’єктив надчутливої камери, що робить 40 тис. кадрів за секунду. Дослідникам вдалося зафіксувати момент, коли в громовідводи в місті влучила блискавка, що мчала до землі зі швидкістю 370 кілометрів на секунду. За 0,025 секунди до удару камера зняла це зображення:
Момент удару блискавки в громовідводиДієго Рамон/INPE
Як пояснює провідний автор дослідження Марсело Саба з INPE, результати показують, наскільки руйнівною може бути блискавка, якщо система захисту від блискавки не встановлена належним чином. Хоча на досліджуваній території є понад 30 громовідводів, один із зарядів підключався не до них, а до димоходу на вершині однієї з будівель.
– Неправильне встановлення залишило цю частину міста незахищеною. Удар блискавки силою 30 000 ампер завдав шкоди житловому будинку, пояснює він. – Саме стільки електроенергії споживають 30 тисяч 100-ватних лампочок одночасно.
Будівля пошкоджена внаслідок удару блискавкиГілберто Чаваррія/INPE
Руйнівний зигзаг
Видимі на фото розряди є частиною однієї блискавки. Саба пояснює, що блискавка розгалужується, тому що електричний заряд шукає шлях найменшого опору через атмосферу. Через велику неоднорідність атмосфери це рідко буває ідеально прямою лінією.
Це секрет блискавковідводів, які просто пропонують вантажу найлегший шлях до землі. Раніше вважалося, що вони можуть активно притягувати блискавки або «розвантажувати» грозові хмари.
Основне джерело фото: Дієго Рамон/INPE