Бруксизм спостерігається у все більшої кількості поляків – дантисти тривожать. Серед основних причин неконтрольованого скреготу зубами, який найчастіше виникає під час сну, коли він найбільш шкідливий, називають стрес. Це також неправильний прикус, дефекти постави або занадто часте жування жуйки. Фахівці попереджають, що бруксизм може призвести, серед іншого, до стирання емалі, руйнування зубів, поглиблення неправильного прикусу або погіршення якості сну.
Bruksim, як пояснює Ґжегож Крущинський із стоматологічного центру Bimedical у Варшаві, – це руховий розлад, який полягає в мимовільному скороченні жувальних м’язів, що негативно впливає на такі структури, як зуби, щелепні кістки, скронево-нижньощелепні суглоби та м’язи шиї. Найчастіше це відбувається під час сну і тоді є найбільш шкідливим.
Як зазначає Юстина Вальчевська, стоматолог-фізіотерапевт зі стоматології Medicover у Варшаві, це захворювання може маскуватися мимовільним нервовим, звичним стисканням зубів. Також варто звернути увагу на головний біль і біль в очах, що нагадує мігрень, що триває місяцями, а також на біль у шиї, спині, плечовому поясі, руці або відчуття клубка в горлі. – Іноді пацієнти також відчувають писк або шум у вухах. Також нерідкі випадки, коли пацієнти скаржаться на закладеність вух або біль, додає він. Про бруксизм може свідчити гіпертрофія жувальних м’язів, підвищення напруги м’язів плечового пояса, потилиці і шиї або біль у ділянці жувальних і скроневих м’язів. – Характерні також звуки клацання та тріскання в скронево-нижньощелепному суглобі, наприклад під час їжі та позіхання, – перераховує фізіотерапевт.
Про бруксизм свідчить стирання поверхні зуба, а також тріщина емалі, прикушені щоки або відбитки зубів на мові, тобто так звані гірлянди. Турбують труднощі з відкриванням рота, кровотеча під час чищення зубів, а отже, запалення ясен, відкол зубів або неправильне положення язика в спокої.
«Відсоток, який зростає з кожним роком»
Вважається, що бруксизмом страждає від 8 до 31 відсотка населення, але багато людей не підозрюють про це, оскільки скрегіт зубами відбувається під час сну. Однак це можуть помітити домочадці, адже скрегіт зубів зазвичай досить значний.
Лише минулого року порівняно з 2021 роком кількість пацієнтів, які потребували жувальної фізіотерапії через діагностований бруксизм, зросла аж на 79 відсотків. – результати з останніх даних Medicover Dentistry. В основному це стосується людей, які живуть у стресовому стані, а також страждають від тривожних розладів і депресії.
Захворювання діагностується в запущеній стадії. – До 90 відсотків людей, які звертаються до фізіотерапевта, мають різний ступінь бруксизма. Це відсоток, який зростає з кожним роком, і в кожній віковій групі, також серед молоді, і, на жаль, у нас немає однієї терапії, яка може вирішити проблему. Проте кожен випадок індивідуальний і часто потрібна ціла команда фахівців – стоматологів, фізіотерапевтів, логопедів і психологів, які здатні вивести пацієнта з бруксизму, – зазначає Юстина Вальчевська.
бруксизм. причини
– В останній рік ми спостерігаємо справжній сплеск випадків бруксизму, що значною мірою пов’язано зі стресом, у якому живуть поляки. Можна підозрювати, що це викликано проблемами на роботі, безліччю обов’язків, особистими проблемами та проблемами зі здоров’ям, а також, що особливо помітно у 2022 році, економічною ситуацією, через яку у багатьох людей майже буквально зуби з’їдає нерви, зазначає лікар. стоматолог Марта Сіверт-Гутовська, щелепно-лицевий хірург зі стоматології Medicover у Варшаві.
Гжегож Крущинський пояснює, що бруксизм зазвичай пов’язаний зі стресом і емоційною напругою, але він також може бути спричинений неправильним прикусом, неправильним положенням щелепи до щелепи, а також неправильним розташуванням пломб, мостів і зубних протезів. Буває, що причиною бруксизму є також занадто багато жування жуйки. Це також викликано розладами сну, порушеннями постави і навіть гастроезофагеальною рефлюксною хворобою та печією, харчовою непереносимістю, дефіцитом магнію та курінням. Марта Сіверт-Гутовська додає, «як і у випадку інших психосоматичних захворювань, етіологія бруксизму є складною. Часто його поява складається з комбінації багатьох факторів, які взаємодіють і посилюють захворювання». – Проте спільним для кожного випадку є те, що нездатність зупинити його розвиток неминуче призводить до болю, руйнування зуба та рецесії ясен. Він також може відповідати за низку інших хворобливих захворювань, які спочатку важко пов’язати з порожниною рота та зубами, – підкреслює він.
Симптоми бруксизму
– Симптоми бруксизму можуть включати головний біль, біль у щелепі або шиї, чутливість зубів, стирання емалі та погану якість сну. У деяких випадках це може призвести до більш серйозних проблем із зубами та щелепою, таких як переломи зубів, пошкодження скронево-нижньощелепних суглобів або загострення неправильного прикусу, зазначає Крущинський.
Він пояснює, що «неприємність бруксизму для інших людей може допомогти нам діагностувати хворобу. Люди, чиї партнери чули скрегіт зубами під час сну, часто приходять до нас в офіс. Пацієнти, які помічають зубний шум вночі, повинні проконсультуватися зі стоматологом». – Варто стежити за собою і бути додатково чутливим до виникаючих болів в щелепі, скронево-нижньощелепних суглобах і чутливості або пошкодження зубів. Стоматолог легко помітить стирання зубів, викликане бруксизмом, і запропонує лікування, яке зупинить цей процес, додає він.
«Інспекційні візити мають проводитись кожні півроку»
Фахівці стверджують, що одним з найефективніших методів лікування є усунення напруги в жувальних м’язах. У цьому допомагає фізіотерапія. релаксаційні шини та фармакотерапія. Коли знос зубів або кісток навколо них вже значний, необхідно використовувати т.зв реставраційні методики, включаючи реконструкцію пошкоджених зубів.
Тому слід пам’ятати, що огляди необхідно проходити кожні півроку. Таким чином ми позбавимося не лише неприємностей, пов’язаних зі здоров’ям, але й неприємностей, пов’язаних із втратою вмісту нашого гаманця, – підкреслює Гжегож Крущинський.
Основне джерело фото: Shutterstock