Скоординована атака на інформаційні системи почалася близько 20 серпня. Експерти зі служб і технологій Чорногорії визнали атаку безпрецедентною за інтенсивністю та дальністю дії.
З міркувань безпеки державні установи вимкнули комп’ютери, Інтернет відключено, а основні державні веб-сайти не працюють. За даними служб, атака характеризується методами проросійських хакерів.
Урядові системи паралізовані
Хакерська атака паралізувала урядові інформаційні платформи та інтернет-інфраструктуру Чорногорії, включно з банківською та електричною системами.
– Незважаючи на інвестиції в кібербезпеку, ці атаки показали, що ми постійно стикаємося із загрозою, яка паралізує всю нашу систему. Кібератаки тривали близько 20 днів. Експерти з кількох країн допомагають нам відновити працездатність системи, а також знайти докази того, хто стоїть за кібератакою. Чи є за цим політичне підґрунтя? Особисто я так вважаю, – пояснив Рашко Конєвич, міністр оборони Чорногорії.
Він додав, що “інтенсивність атаки, а також спосіб атаки на міністерство оборони свідчить про те, що за нею може стояти третя країна”.
– Сьогодні в Чорногорії ми спостерігаємо гібридну війну. Справжня війна проти бомб і російських нападів відбувається в Україні. У нас схоже, але без бойових дій. Існує величезна напруга, гібридна війна, де перетинаються інтереси Росії та сербських служб, а також мафіозних груп, деяких політичних партій та Сербської православної церкви. Все це створює напругу і блокаду держави, – проаналізував ситуацію чорногорський політолог Златко Вуйович.
Балкани під кіберобстрілом
Останнім часом інші країни на Балканах також зазнали атак на свої інформаційні мережі. Кібератаки сталися в Молдові, Словенії, Болгарії, Північній Македонії та Албанії.
ДИВІТЬСЯ: Албанія. Уряд розриває дипломатичні відносини з Іраном. «24 години на вихід з посольства»
Албанія розірвала дипломатичні відносини з Іраном і наказала іранським дипломатам залишити свою територію після кібератаки в липні цього року, в якій албанський уряд звинуватив Ісламську Республіку Іран.