На читання 5 хв Переглядів 1.5к. Опубліковано
У нашій країні до 2014 року постійно переводили годинник на літній та зимовий час. У жовтні 2014 року переклад було здійснено востаннє. Але щороку питання про те, щоб повернути таку «традицію», порушується.
Розглянемо, як і коли з’явилася ця традиція, які плюси та мінуси перекладу годинника можна виділити, чи переводитимуть годинник у 2023 році.
Історія про переведення годинників
Спочатку варто розібратися з тим, які є категорії часу. Перша – астрономічна. Тут враховується становище Сонця щодо нашої планети. Друга – поясна. Тут враховується особливості розташування країни щодо часового поясу.
Сьогодні практично скрізь беруть до уваги саме поясний час. Різниця складає 1 годину із суміжним часовим поясом. Влітку для того, щоб зробити світловий день трохи більше, додають 1:00. Тобто, стрілки годинника переводять вперед. Це не лише зручно, а й позитивно впливає на використання ресурсом.
Наприклад, скорочується споживання електроенергії. Терміни перекладу залежить від розташування країни. Як тільки світловий день починає зменшуватись, годину «забирають назад». Це називається зимовим часом.
У нашій країні традиція перекладу годинника почала діяти з 1917 року.. Тоді влітку стрілки годинника переставили вперед, а взимку – на годину тому. Але через 7 років переведення годинника скасували. 1930 року традиція знову відновилася. Але стрілки годинника, переведені в березні, вирішили не повертати.
Тобто це означає, що росіяни на той час жили на 1 годину вперед щодо астрономічного часу. Це почали називати декретним часом. 1981-го у березні місяці час «зрушили» ще на годину вперед. У країні зміни вже становили 2 години, порівняно з “нормальним” астрономічним часом.
У жовтні 1981 року 1:00 повернули назад. У 1996 році, як і майже скрізь, перехід на зимовий час стали проводити в жовтні.
У 2011 році президент РФ відзначив сезонну зміну часу. У результаті країна жила на дві години попереду свого часового поясу. Через це пізно світлішало і темніло. Це було дуже зручно.
Тому у 2014 році Володимир Путін підписав указ, за яким час потрібно було зрушити назад. Тобто Росія почала жити з різницею в 1 годину щодо свого часового поясу. Але чи переводять час у Москві 2023? Розкажемо далі.
Чи є необхідність перекладу?
Перш ніж дізнатися, чи переведуть годинник у 2023 році, потрібно вивчити всі плюси та мінуси. До переваг переведення годинників на літній та зимовий час можна віднести:
- Економічна ефективність. Доведено, що переведення годинника дозволяє суттєво заощадити витрати на електричну енергію і не тільки.
- У вечірній час стає трохи світлішим. За рахунок цього покращується якість життя. Людина може займатися спортом, особистими справами, більше гуляти, проводити час на свіжому повітрі тощо.
Основний недолік перекладу часу полягає в тому, що людина починає погано почуватися. Це пов’язано з тим, що «збиваються» так звані біологічні годинники.
Особливо погано переведення часу позначається на дітях і людей похилого віку. Може погіршуватися сон, з’являється тривожність, дратівливість, сонність тощо.
Ще один недолік переведення годинників – виробничий фактор. У день переведення годинників багато спізнюються на роботу, оскільки забувають про це. Також переведення стрілок негативно позначається на роботі обладнання. На виробництвах часто доводиться змінювати налаштування роботи.
Більшість країн Європи вважають, що треба скасувати перехід на літній та зимовий час. Це пов’язано з тим, що на економіку це мінімально впливає, при цьому стан здоров’я громадян значно погіршується. Сказати точно, що краще перекладати чи не переводити час, складно, оскільки є різні думки щодо цього, плюси та мінуси.
Чи буде переклад у Росії у 2023 році?
Багатьох хвилює, чи переведуть годинник у 2023 році. Регулярно представники Державної Думи пропонують знову міняти стрілки годинника. Так, у 2021 році Жигарьов запропонував внести такі зміни, оскільки мешканці країни хочуть жити синхронно з мешканцями інших країн.
При цьому він зазначив, що ці дії ніяк не вплинуть на економічний розвиток країни. На заяву Жигарьова висловився Рязанський (заступник голови соціального комітету). Він заявив, що потреби цього для нашої країни точно немає.
Але завжди будуть ті, хто за та проти змін. Так, багато медичних працівників вважають, що переведення часу збиває біологічний годинник людини. Це негативно впливає на самопочуття, рівень тривожності, сон тощо. Отже, переводимо годинник чи ні у 2023 році? Ні, 2023 року переведення стрілок годинника не планується.
У яких країнах переводять годинник?
У багатьох країнах ще відбувається переведення годинників. Так, у країнах Європи здійснюється перехід на зимовий та літній час. У 2019 році планували поступово переходити на «постійний» час та скасувати переведення годинників. Але через пандемію коронавірусу це рішення вирішили трохи відстрочити. І досі всі країни Євросоюзу переводять час.
Коли переводять годинник у 2023 році в інших країнах? За правилами ЄС переведення стрілок на зимовий час здійснюється в останню неділю жовтня (на годину тому).
Коли переводять годинник на літній час 2023 року? Перехід на літній час буде у березні 2023 року (останньої неділі). Стрілки пересунуто на годину вперед. Нагадуємо, що переведення годин 2023 року в Росії не здійснюється. Але стежте за новинами, можливо, все ж таки внесуть зміни.
В даний час є багато країн, які відмовилися від переходу на зимовий та літній час. І відмова від переведення годинника поступово триває. Однією зміною часу на годину вперед і назад вигідно, оскільки збільшується світловий день.
У людей з’являється більше вільного часу та можливостей провести його цікаво. Інші ж страждають від змін:
- підвищується тиск,
- з’являється тривожність,
- біль голови і так далі.
Отже, чи переводимо ми годинник у 2023 році? Ні, як і раніше, стрілки годинника міняти навесні і восени не будуть.