Кожен хоча б раз у житті виникає необхідність припинення трудових відносин, викликаних певними життєвими обставинами. Якщо припинення трудових відносин відбувається за ініціативою робітника, то насамперед виникає питання: як не відпрацьовувати 2 тижні 2023 року.
Основні дані
Не кожен працівник, який офіційно працевлаштований, знає скільки потрібно відпрацювати після звільнення у 2023 році. За основними постулатами ТК передбачено стандартний порядок звільнення працівників за згодою сторін або за їх персональним бажанням. Але у яких випадках перед звільненням необхідно відпрацьовувати 2 тижні – не кожен працівник це знає. Часто буває, що співробітник має намір звільнитися з підприємства, але його попереджають, що потрібно буде обов’язково відпрацювати 2 тижні. Для багатьох ця інформація стає шоком, але за законодавством все вірно. Однак зараз в Україні діє військовий стан, і багатьох, хто вирішив піти зі свого робочого місця, цікавить питання обов’язково відпрацьовувати 2 тижні.
Законодавчі акти
Чинне трудове законодавство не містить обов’язку працівника з відпрацювання строку на 2 тижні перед звільненням. Багатьом цікаво, що буде якщо не відпрацювати 2 тижні в Україні.

Відповідно до ч.1 ст. 38 Кодексу законів про трудову діяльність (КЗпП) України кожен працівник, який офіційно працевлаштований, має право припинити дію трудового договору, укладеного на певний строк, попередивши про це своє начальство чи інший уповноважений орган за 14 днів попередньо.
Але є також можливість залишити робочу посаду прямо в день подання заяви, і для цього важливо знати певні закони, які регулюють порядок звільнення. А саме ч.1 ст. 38 встановлює певні ситуації та випадки, коли роботодавець не має повноважень відмовити працівникові у розірванні трудового договору у день, коли заява складається. Існують певні випадки, коли власник чи уповноважений ним орган розриває трудові відносини саме у термін, який був потрібний співробітником.

У яких випадках можна не відпрацьовувати 2 тижні 2023 року:
- якщо заява співробітника була складена повністю за своїм бажанням і це зумовлює неможливість продовження робочої діяльності (наприклад, людина переїхала на нове місце проживання до іншого міста, країни);
- перевели дружину чи дружину до іншого регіону на нове робоче місце офіційно;
- людина вступила вчитися до ВУЗу або коледжу;
- за медичним висновком людина не може більше мешкати в конкретній місцевості;
- вагітність та декретна відпустка;
- догляд за чадом, доки він не досяг 14-річного віку або за дитиною-інвалідом;
- догляд за повнолітнім членом сім’ї, якщо він є інвалідом 1 групи;
- досягнення пенсійного віку;
- якщо прийняли на нове робоче місце в іншій організації на основі.
Важливо відповісти на запитання чи працівник повинен відпрацьовувати 2 тижні. Щоб залишити робоче місце у бажані терміни, то в заяві слід зазначити поважні причини для цього. Таке правило контролюється ч.1 ст. 38 КзпПр України. Будь-який із вищевказаних випадків слід документально підтвердити та довести за фактом.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КзпПр, працівник зобов’язаний повідомити свого начальства про те, що йде з роботи. Зробити це можна письмово чи електронно.
Коли працівник вимагає припинити трудовий договір, роботодавець не може його утримувати і не видавати трудову книжку. Якщо затримується розрахунок під час звільнення, то є відповідальність. Якщо роботодавець не виплатив належні суми грошей звільненому в потрібний термін, то йому потрібно виплатити середню суму зарплати за весь час, доки було затримано заробітну плату. Усі виплати відбуваються до дня фактичного розрахунку.
Коли працівник має заборгованість перед начальством за будь-які матеріальні цінності, які він отримав на час роботи, то за законом він повинен відшкодувати матеріальну відповідальність за ці предмети. Вимога щодо утримання сум за заподіяну шкоду не може змінити терміни звільнення, а також виплату зарплати працівникові цього дня. Якщо працівник проти утримання суми збитків, її розміру, коли пропущено строки або розмір збитків вище за свою заробітну плату, то роботодавець забезпечує повний розрахунок і за необхідності вступає до судових розглядів. Позов подається на співробітника, який завдав матеріальної шкоди.

Варто знати! Розрахунок при утриманні заробітної плати не повинен перевищувати обмежень, встановлених у рамках статті 128 КЗпП.
Співробітник отримує матеріальну компенсацію за свій невикористаний відпускний термін, а також за додаткові дні відпустки з дітьми. Оскільки, коли людина отримує відпустку і після неї звільняється, то їй надаються виплати за цю відпустку. Відпускні можна не використати, а в заяві вказати про вибір компенсаційної суми за відпускні. Звільнення оформляється за рахунок наявності наказу від роботодавця, який ґрунтується на наявності заяви від працівника.
Для працівників, які вирішили звільнитися, є кілька простих порад, щоб уникнути проблем з начальством:
- вкажіть конкретно бажану дату звільнення, яка вважатиметься останнім трудовим днем у конкретній організації;
- у заяві зробіть важливу відмітку, що бажаєте отримати компенсаційну суму за невикористані відпускні. Компенсаційна сума дається, якщо працівник не вирішить піти у відпустку перед тим, як звільнитися;
- у наказі одразу вкажіть кількість відпускних днів, за які буде виплачено компенсаційну суму співробітнику або суму за утримання. Важливо розуміти, що ці дні не повинні заздалегідь використані працівником;
- роботодавцю важливо заздалегідь підготувати кошти на виплату заробітної плати, відпускної та необхідної допомоги, якщо вони є. Працівнику потрібно зробити всі ці виплати суворо у день звільнення;
- на день звільнення повертається трудова книжка на руки колишньому співробітнику. Також співробітник ставить підпис у тому, що отримав трудову книжку. Підпис може ставитися у наказі, а також у книзі з обліку трудових книжок, особистій картці працівника;
- співробітник повинен ознайомитись із наказом про його звільнення. Важливо звернути увагу, яка дата позначена днем звільнення. Якщо йде з роботи працівник за рішенням роботодавця, то важливо, щоб працівнику було видано копію наказу.

Не завжди відповідь позитивна на запитання: чи потрібно відпрацьовувати 2 тижні після звільнення в Україні. Також варто звернутись до ч.1 ст. 38 КзпПр, яка встановлює виняткові випадки, коли трудовий договір на праві може бути терміново розірваний за один день.
Якщо людина бажає звільнитися в потрібну йому дату важливо заздалегідь вказати поважну причину цього у документі про звільнення. Цей процес проходить під контролем закону ч.1 ст. 38 КзпПр України. Якщо людину переводять на нове місце роботи, це потрібно підтвердити. Також якщо мати доглядає дитину-інваліда, то потрібні відповідні довідки.
Важливо зважати на людський фактор, який може бути індивідуальним у кожному випадку звільнення. Цей чинник не передбачається законодавством, тому вплинути ця обставина може по-різному на швидкість розірвання трудових відносин.

Якщо протягом усього терміну трудового договору між робітником і роботодавцем були цілком добрі відносини, а трудовий договір з обох сторін не порушувався, то швидше за все людині підуть на зустріч і звільнять у бажаний для неї термін без наявності навіть поважних обставин.
Чи можна не відвідувати відпрацювання 14 днів?
Багатьом цікаво, чи треба відпрацьовувати 2 тижні в Україні, чи можна не приходити на відпрацювання. Цього робити не можна. Протягом двох тижнів з моменту подання заяви про звільнення співробітник зобов’язаний виконувати свої колишні обов’язки, які були покладені на нього спочатку, відвідувати робоче місце з урахуванням постановленого графіка. Тобто виконувати роботу та бути присутнім на робочому місці, як у звичайних умовах. Також при прогулі працівник нестиме певні правові наслідки.
Висновок
Трапляються такі випадки, коли роботодавець не приймає заяви про звільнення співробітника. Тоді можна зробити інакше і скласти заяву в електронному форматі та надіслати на юридичну адресу роботодавця за допомогою поштового зв’язку рекомендованим листом. З моменту того, як роботодавець отримав заяву про звільнення, вона вважається врученою. Тепер залишається чекати 14 днів і ходити на відпрацювання, щоб звільнення набуло чинності на державному рівні. На запитання можна чи не відпрацьовувати 2 тижні відповідь позитивна, але для цього мають бути вагомі підстави.