Згідно з новим дослідженням, постійна нездатність розпізнавати обличчя, так звана сліпота обличчя, може бути ускладненням COVID-19. Це неврологічний розлад може змусити постраждалу людину впізнавати своїх близьких лише за голосом.
Зараження вірусом SARS-CoV-2 може викликати численні ускладнення. До них належать тривалі неврологічні проблеми, такі як туман мозку, розлади нюху та смаку, деменція та тривожні розлади. А згідно з останніми висновками вчених Дартмутського коледжу в США, також постійна прозопагнозія, яка називається лицьовою сліпотою. Свої висновки вони опублікували 9 березня в науковому журналі “Cortex”, а в наступні дні їх описали світові ЗМІ.
Прозопагнозія – це розлад зору, при якому хвора людина не впізнає знайомі обличчя. З цієї причини це називається лицьовою сліпотою. У деяких випадках це також перешкоджає розпізнаванню емоційних станів, виражених обличчям, але іншим чином не погіршує зір.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Випадання волосся, еректильна дисфункція, зниження лібідо. З’явився новий звіт про ускладнення від COVID-19
Лицьова сліпота після COVID-19
Дослідники заснували свої висновки на описаному випадку 28-річної Анни, яка була інфікована SARS-CoV-2 у 2020 році, і через два місяці її симптоми повернулися. Незабаром після цього у неї також почалися незвичайні проблеми. «Коли я вперше зустрів Енні, вона сказала мені, що не може впізнати обличчя членів своєї родини», — згадує Марі-Луїза Кізелер з Дартмутського коледжу, провідний автор дослідження, про яке йдеться в журналі Cortex. . 28-річна дівчина пригадала, наприклад, ситуацію, коли вперше після хвороби зустрілася з родиною в ресторані, а з рідними не зустрілася. Мабуть, їй телефонував батько, бо вона його не бачила. «Голос мого тата ніби лунав із чужого обличчя», — сказала Енні, впізнавши батька лише за голосом. При цьому у неї розвинулися порушення орієнтації в просторі. Жінка не змогла пригадати, де стояли окремі стенди в магазині та де вона припаркувала автомобіль. «Поєднання прозопагнозії та дефіциту просторової орієнтації у Енні привернуло нашу увагу, оскільки ці два дефіцити мають тенденцію поєднуватися, коли хтось має травму головного мозку або проблеми з розвитком», — пояснює професор. Бред Дюшен з Дартмутського коледжу, один із авторів видання. Він додав: «Це співіснування, ймовірно, пов’язане з тим, що ці здібності пов’язані з близько розташованими регіонами в скроневих частках».

«Довгий Ковід». Що може і повинно нас хвилювати?TVN24
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ви не впізнаєте людей? Можливо, ви страждаєте від синдрому Бреда Пітта
Проблеми з розпізнаванням обличчя
Спеціальні тести підтвердили підозру на захворювання. Коли дослідники показали жінці 60 фотографій відомих людей, яких вона знала, вона впізнала лише 29 відсотків із них. з них, тоді як середня оцінка людей, які не страждають від прозопагнозії, становить 84 відсотки. В іншому дослідженні їй поставили завдання навчитися розпізнавати раніше незнайомі обличчя. Тут також справи були значно гіршими за середні. «Результати тесту з раніше незнайомими обличчями показали, що справа не тільки в тому, що Енні не могла пригадати ім’я чи інформацію про відому людину, яку вона знала раніше, але й у тому, що їй було важко дізнатися, як виглядають нові люди», — сказала Марі. -сказала Луїза гаманець. У той же час Енні без проблем бачить обличчя та впізнає інші предмети. Це означає, що розлад впливає лише на певний, вузький спектр зорових здібностей, не перешкоджаючи розпізнаванню, наприклад, пейзажів. «Тому, мабуть, його втрата здатності орієнтуватися є результатом процесів, які дозволяють створювати карти, які представляють реальність, а не недоліків у розпізнаванні навколишнього середовища», – пояснює Кізелер. «Така дисоціація, яку ми бачимо в Енні, може спостерігатися у деяких людей з дефіцитом просторової орієнтації. Вони можуть розпізнати, де вони знаходяться, але коли їх просять визначити розташування іншої точки відносно поточної, у них виникає проблема. . Вони мають проблеми з розумінням відносин між різними місцями. Таке розуміння йде на крок далі, ніж визначення місця, де ви зараз перебуваєте”, – пояснює проф. Дюшен.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кожна 20-та людина має довгострокові ускладнення від COVID-19. Результати досліджень вчених викликають тривогу
COVID-19 – неврологічні ускладнення
Щоб перевірити, чи були подібні симптоми в інших людей, дослідники провели опитування серед 54 добровольців, які пережили так званий «тривалий ковід», коли їхні симптоми, пов’язані з інфекцією, зберігалися протягом багатьох тижнів. Як з’ясувалося, більшість випробовуваних також мали різні типи когнітивних порушень. Але це ще не все.
«Одним із викликів, з якими довелося зіткнутися пацієнтам, було труднощі уявити сім’ю та друзів. Ми часто чуємо про це від людей із прозопагнозією», – сказав проф. Дюшен. “Наше дослідження підкреслює важливість порушень сприйняття, пов’язаних з розпізнаванням обличчя, які можуть бути спричинені Covid-19. Люди повинні знати про них. Це особливо вірно для лікарів та інших медичних працівників”, – додає він. Дослідники роблять ще один тривожний висновок. Вони підозрюють, що можуть існувати інші, поки що нерозпізнані, специфічні дефіцити, пов’язані з пошкодженням інших частин мозку.
Симптоми «тривалого ковіду» зберігаються після одужанняВООЗ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вірусолог про ускладнення після COVID-19: спостерігається загальне зменшення мозку
Основне джерело фото: Shutterstock