Смартфон можна використовувати для вимірювання рівня оксигенації крові. Йому потрібна лише вбудована камера зі спалахом і спеціальний алгоритм, згідно з дослідженням, проведеним групою вчених з Університету Вашингтона. Нове рішення може допомогти, зокрема, тим, хто страждає на COVID-19 або астму.
Рівень оксигенації організму є одним з найважливіших життєво важливих параметрів. Визначається шляхом вимірювання сатурації крові, тобто рівня насичення крові киснем. В даний час для таких вимірювань використовуються спеціальні прилади, які називаються пульсоксиметрами. Ці пристрої є безцінними для моніторингу рівня кисню у пацієнтів з COVID-19, а також можуть передбачити напади астми.
Фотоапарат і спалах
Однак вчені з Вашингтонського університету доводять, що для вимірювання насичення крові киснем достатньо стандартного смартфона. У понеділок на сайті університету була опублікована інформація про спеціальний алгоритм, розроблений для цієї мети з використанням технології штучного інтелекту, а точніше машинного навчання. Щоб виміряти насиченість за допомогою смартфона, вам достатньо прикласти палець до камери та спалаху.
Принцип дії простий. «Камера (на смартфоні) записує відео: кожного разу, коли ваше серце б’ється, свіжа кров тече через область ліхтарика», — пояснив Едвард Ван, співавтор дослідження в прес-релізі. «Камера записує, наскільки кров поглинає світло від спалаху в кожному з трьох кольорів, які вона вимірює: червоному, зеленому та синьому», — додав він. Зібрані таким чином дані потім аналізуються спеціальним алгоритмом, який на їх основі визначає рівень насиченості.
80 відсотків ефективності
Дослідники провели дослідження ефективності свого алгоритму, залучивши 6 людей у віці від 20 до 34 років. Кожен учасник повинен був носити стандартний пульсоксиметр на одному пальці, а інший палець тієї ж руки помістити на камеру та спалах смартфона. Потім учасники вдихнули контрольовану суміш кисню та азоту, щоб повільно знизити рівень кисню.
Ефект? Смартфони на 80 відсотків. випадки правильно передбачили, чи мав суб’єкт низький рівень кисню в крові. Результати також показали, що мобільні телефони здатні виявляти падіння насичення крові киснем до 70%. «Згідно з рекомендаціями Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США, це найнижче значення, яке повинні вміти вимірювати пульсоксиметри», – підкреслюють автори дослідження.
Функція оксиметра
Нормальне насичення киснем у дорослих становить від 95 до 99 відсотків. Коли насичення киснем падає нижче значення 94, зверніться до лікаря, оскільки це може свідчити про респіраторне захворювання або недостатність. Коли насичення крові киснем падає ще більше, нижче 90%, може знадобитися використання інгаляційних трубок або кисневих масок.
Команда сподівається продовжити роботу над проектом, протестувавши алгоритм на більшій кількості людей. Вчені хотіли б, щоб у майбутньому функція пульсоксиметра могла більш ефективно контролювати насичення крові киснем, оскільки майже кожен має при собі смартфон.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дев’ять симптомів Омікрон, які можуть виникнути у вакцинованих людей. Чи можна відрізнити його від застуди?
Вашингтонський університет, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock