Як дружба впливає на наше здоров’я? Скільки часу потрібно для встановлення близьких стосунків з іншою людиною? Що відбувається з нашим мозком, коли ми бачимо друга в небезпеці? Сьогодні, 9 червня, День друга.
Зв’язок між соціальними відносинами і здоров’ям давно цікавить багатьох вчених. Висновки вчених на чолі з Брайаном П. Доном показують, що він може бути більшим, ніж вважалося раніше. Стаття, опублікована в березневому номері журналу Society for Personality and Social Psychology, доводить, що якісні стосунки впливають не лише на психічне, а й на фізичне здоров’я.
Як дружба впливає на психічне та фізичне здоров’я?
У дослідженні, проведеному командою Брайана П. Дона, взяла участь група з 4005 учасників, які протягом трьох тижнів регулярно ділилися своїми спостереженнями про свої стосунки зі своїми близькими. Учасники також надали деталі свого артеріального тиску, частоти серцевих скорочень і оцінили свій рівень стресу та здатність впоратися.
Згідно з результатами дослідження, люди з хорошими соціальними відносинами краще справлялися з повсякденними проблемами і мали менший рівень стресу. Позитивний досвід дружби також призвів до зниження артеріального тиску та менших стрибків артеріального тиску під час стресових періодів. «Як позитивний, так і негативний досвід стосунків впливає на наш щоденний рівень стресу, на те, як ми справляємося з труднощами, і на нашу фізіологію», — підсумував він у березневій статті.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Самотність старить нас швидше, ніж куріння
Скільки часу потрібно, щоб з кимось подружитися?
За словами Адама Смайлі Посвольського, автора книги «Friendship in the Age of Loneliness» (дружба в часи самотності – ред.), основа успішної дружби полягає в тому, щоб разом сміятися, ділитися хвилюванням, проявляти прихильність і не засуджувати. Він також вважає, що суть таких стосунків полягає в підтримці один одного та мотивації ставати кращими версіями себе «навіть або особливо, коли хтось із друзів переживає важкі часи». Ви знаєте, що хтось є справжнім другом, якщо він підтримує вас, коли ви хворієте, втрачаєте роботу, робите помилки, переживаєте розрив, переживаєте стрес або сум.
В інтерв’ю американському порталу він розповідає про труднощі в пошуку нових друзів і побудові стосунків, які спостерігає у дорослих. «Іноді ми настільки боїмося, що навіть не намагаємося». Однак Повольський закликає вас подолати опір і почати з маленьких кроків, наприклад, написати комусь, кого ви давно не бачили, зателефонувати другові або спробувати познайомитися з кимось новим принаймні раз на місяць. Як стверджує він, посилаючись на результати дослідження, опублікованого в 2018 році Джеффрі Холом з Університету Канзасу, потрібно в середньому 90 годин, проведених разом, щоб налагодити ближче знайомство, і близько 200 годин, щоб вважати когось другом.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Молодь стала більш невротичною та менш сумлінною. Це результат пандемії, кажуть вчені
Зі скількома людьми ми можемо дружити?
Відповідно до тези, представленої в 1990-х роках антропологом Робіном Данбаром, людина здатна підтримувати контакт до 148 людей одночасно. Запропоноване ним «число Данбара» стосується як ближчих, так і подальших стосунків. Спочатку ця теорія була прихильно сприйнята академічною спільнотою. Однак на початку 2000-х це було поставлено під сумнів через поширення соціальних мереж. Але нещодавнє дослідження показало, що середня кількість друзів у Facebook становить 120, підтверджуючи висновки Данбара.
проф. Данбар також є автором тези про те, що в результаті встановлення нових романтичних стосунків дві дружби втрачаються. Чому лише два? За словами антрополога, людина здатна культивувати в середньому п’ять близьких стосунків. Коли ми вступаємо в стосунки, кількість часу, який ми можемо присвятити іншим стосункам, зменшується. За словами антрополога, це призводить до втрати в середньому двох друзів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вчені: Обмеження використання соцмереж може значно покращити здоров’я
Друг у небезпеці – як реагує наш мозок
Дослідження вчених з Університету Вірджинії, проведене в 2013 році, демонструє надзвичайну емпатію, яку люди здатні виявляти до своїх друзів. Спостереження за реакціями мозку 22 добровольців довели, що люди майже однаково реагують на загрозу для себе, як і для своїх друзів. У небезпечній ситуації, якою була загроза застосування електрошоку до друга або піддослідного, в учасників експерименту активувалися одні й ті ж ділянки мозку, і їхні реакції були схожими. – Близькі люди стають частиною нас не лише метафорично. Коли наш друг у небезпеці, ми в небезпеці», — прокоментував провідний автор дослідження Джеймс А. Коан.
CNN, eurekalert.org, news.virginia.edu, TVN24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock