Розвиток нових технологій і поява затребуваних професій, від яких залежить багато чого протягом сучасного життя, призводить до розвитку іншої системи цінностей, свят, присвячених фахівцям, про які ще недавно знало тільки обмежене число людей. Відповідь на питання, Якого числа програміста в 2022 році в Україні з’явився менше півтора десятиліть тому і залежить від року, в якому його святкують. Загальна риса-перший місяць осені. Число залежить від кількості днів у році, яких, як відомо, буває 365 або 366.
Історія виникнення
Ідея набула широкого поширення з того моменту, як Д.Мендрелюк, голова видавничого дому «Компьютерра» розмістив її в періодичній пресі. Вона була згенерована за п’ять років до закінчення тисячоліття, але практичне втілення отримала тільки 13 років по тому. Історія свята стартувала в Росії, але була підтримана українськими айтішниками. Це було цікаво, тому що святкувати запропонували в 256 день року, вибравши це число не випадково (до цього пропонувалася перша п’ятниця вересня:
- це-остання ціла ступінь числа 2 в діапазоні до 366 (максимальної кількості днів у році
- це-кількість значень, що виражаються за допомогою восьмиразрядного байта-одиниці зберігання цифрової інформації;
- імовірно, 12 вересня мало ще якісь умовні символи, доступні тільки служителям інноваційних технологій.
Уряд країни, на відміну від керівництва Російської Федерації, відмовився визнати його на рівні офіційного професійного свята, проте все ще згадується у виданнях, як день програміста в Україні. У Росії Указ Президента про заснування нової дати, підготовлений Міністерством зв’язку і комунікацій, був підписаний першою особою держави. В Україні, особливо в світлі нинішніх подій, рекомендується звертати увагу на міжнародні дати, відзначати їх разом з Європою і Америкою.
Що вибрати в якості альтернативи?
Вікіпедія, орієнтована на територію України, з сумом зазначає, що ідея з 256 днем працює для більшості служителів цифрових технологій, оскільки у всесвітньої інформаційної мережі, як і у інформаційного потоку складно відшукати політичне або національне підгрунтя. Однак наводиться цілий список альтернативних варіантів, серед яких:
- 30.11-Міжнародний день захисту інформації;
- неймовірна дата 10. 12, на честь дня народження першої жінки-програмістки, графині Лавлейс, на честь якої навіть названо одну з мов програмування;
- 4.04, з символічним значення 404-помилки, як католицьке свято, День і. Севільського,новоявленого святого-покровителя.
Незважаючи на відсутність офіційної відповіді на питання, коли день програміста в Україні в 2022 році, в більшості довідково-календарних видань вказується, що це 12 або 13 Вересня. Перша дата актуальна тільки для високосного року, коли День 256 припадає на більш раннє число, 13 – для простого, зі стандартною кількістю 365. У Росії пропонували 22.04, за застарілим кодуванням спеціальності і 23 січня – за новою системою, в якій вона закодована 8-ми значним числом, де перші чотири – 2301, але ідея з 256 днем була визнана найвдалішою.
Перспективи та бонуси
15 років тому аналітики Форбс передрекли незатребуваність професії, її потрапляння в список неперспективних. Такий прогноз був заснований на аналізі даних, отриманих від американського міністерства праці. Це передбачення не виправдалося, незважаючи на важке економічне становище в країні програмісти з України затребувані за кордоном, можливо, через те, що вони раді менш високій зарплаті, ніж їх зарубіжні колеги по цеху.
Тільки 1 працівник зі ста в цій галузі-жіночої статі (незважаючи на графиню Лавлейс). Статистика стверджує, що їх зарплата вище, оскільки вони володіють граничним увагою і похвальною посидючістю. Цією професією займаються, переважно, молоді люди, це пов’язують з особливостями дії людського мозку. З 8,5 тисяч розроблених мов програмування, часто використовується тільки десять. Самі програмісти не займаються лагодженням і налагодженням прогресивного обладнання – їх робота-тільки написання програм, але без цього вже неможливо уявити собі жодну з галузей сучасного життя.
Це одна з найперспективніших і затребуваних професій, для якої потрібно мати великий обсяг знань, особливий склад розуму і талант, без якого не обійтися жодному фахівцеві високого класу.
Як зазначають?
Дата дня програміста практично невідома простому обивателю, але в Росії він внесений в розряд державних професійних свят і відзначається з розмахом. Проводяться корпоративи, капусники та концерти, урочисті засідання, симпозіуми і зльоти побратимів по цеху. Властива айтішникам креативність мислення і своєрідне почуття гумору роблять цей день незабутнім для керівництва, друзів і близьких, які святкують разом з ними.
Традиції святкування Дня програміста, незважаючи на його недавню появу, вже сформовані:
- подарунки по темі (обладнання, чашки, флешки, Килимки для миші);
- кава, солодощі та чашки (з принтами, логотипами, веселими написами);
- широкі застілля для найближчих і однодумців;
- хороша музика;
- обговорення новинок, епізодів з робочих буднів, планів на майбутнє, досягнень зарубіжних колег.
У Всесвітньому інформаційному просторі можна знайти безліч постів, присвячених злободенним проблемам-пропонуються варіанти поздоровлень для служителів програм, конкури та розіграші, сценарії проведення свята. Сайти продажів пропонують свої креативні варіанти подарунків, масштабних дарувань і дрібних презентів по темі. Оскільки всі впевнені, що справжній програміст не може без чаю або кави, в пропозиціях превалює не алкоголь, а Елітні набори з благородних напоїв преміум-класу.
В Україні цей день святкують таким дружин чином, оскільки програмісти-люди креативні, з великими знаннями, особливим складом розуму і талантом, до якої б нації вони не належали і в якій частині світу не жили.