Посадка дерев у містах може зменшити кількість смертей, спричинених надмірно високими температурами. Відповідно до моделі, розробленої міжнародною групою вчених, збільшення рослинного покриву до 30 відсотків може охолодити європейські міста в середньому на 0,4 градуса за Цельсієм. За підрахунками дослідників, більше дерев може зменшити кількість смертей від спеки до третини.
У містах, як правило, температура вище, ніж у передмістях або сільській місцевості. Це т. зв ефект міського теплового острова, спричинений насамперед відсутністю рослинності та наявністю темних асфальтованих доріг, які поглинають величезну кількість тепла.
Ситуація посилюється зміною клімату, через яку минуле літо в Європі стало найспекотнішим за всю історію спостережень. Опубліковане в The Lancet дослідження зосереджено на тому, як боротися з міською спекою за допомогою рослинності.
6700 передчасних смертей через спеку
Дослідники з Іспанії, Італії, Великобританії та США проаналізували рівень передчасної смертності в 93 містах Європи. Вчених зацікавили випадки з літа 2015 року, які стосувалися людей старше 20 років. Дані аналізувалися відносно середньодобових температур за цей період.
У середньому влітку 2015 року температура в містах була на 1,5 градуси тепла вище, ніж у селі. Місто з найбільшою різницею, аж 4,1 градуси Цельсія, виявилося в румунському Клуж-Напока. У всіх міських центрах 75 відсотків населення проживало в районах, де було принаймні на один градус тепліше, ніж у навколишній сільській місцевості, а 20 відсотків мали температуру на два градуси вище.
Зміна клімату та її наслідки у світі PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński
Боротьба зі зміною клімату
З усіх смертей 6700, можливо, були безпосередньо спричинені дією міського теплового острова на організм. Міста з найвищими показниками смертності від температури були в південній і східній Європі.
На основі зібраних даних дослідники також підрахували, як би виглядала ця статистика, якби частку лісистих територій у містах збільшити до 30 відсотків – зараз цей показник становить у середньому 14,9 відсотка. Модель показала, що більш густий рослинний покрив міг би зменшити кількість смертей від спеки до 2644 випадків, або більш ніж на третину. Висадка більшої кількості дерев у міський ландшафт також знизить температуру в спекотні літні дні приблизно на 0,4 градуса за Цельсієм.
Як пояснює провідний автор дослідження Тамара Юнгман з Барселонського інституту глобального здоров’я, високі температури в містах пов’язані з серйозними наслідками для здоров’я, включаючи серцево-дихальну недостатність.
– Наша мета – поінформувати політиків та осіб, які приймають рішення, про переваги включення зелених насаджень у процеси просторового планування, – пояснює він. «Це важливо, оскільки Європа зазнає дедалі більших екстремальних температурних коливань через зміну клімату.
Попередні дослідження показали, що зелені насадження можуть мати додаткові переваги для здоров’я жителів міст. Впровадження дерев та кущів позитивно впливає на психічне здоров’я та когнітивні здібності дітей та людей похилого віку.
У світі стає гарячеAdam Ziemienowicz/PAP/Reuters
AFP, EurekAlert, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock