Грибки можуть руйнувати поліпропілен. Австралійським вченим вдалося використати два види ґрунтових мікроорганізмів для біологічного розкладання цього екологічно обтяжливого пластику. Це відкриття є особливо важливим, оскільки поліпропілен рідко переробляється.
Поліпропілен вже давно є загадкою вторинної переробки. Цей популярний пластик, який використовується в упаковці, меблях і одязі, становить близько 28 відсотків пластикових відходів у світі, але лише 1 відсоток з них переробляється. Ця суміш часто забруднена іншими пластиками, що ускладнює її повторне використання. Однак, як показує дослідження, опубліковане в журналі «npj: Materials Degradation», існують екологічно чисті методи його розкладання.
>>>Докладніше: Велика тихоокеанська сміттєва пляма стає домом для тварин, яких там бути не повинно
Від ґрунту до лабораторії
У дослідженні вчені з Сіднейського університету використовували два види звичайних мікроскопічних грибів – Aspergillus terreus і Engyodontium albumзазвичай міститься в ґрунті та рослинах. Організми були нанесені на спеціально оброблений поліпропілен: частина пластику була оброблена ультрафіолетовим (УФ) світлом, частина – теплом, а частина – реактивом Фентона, сильним окислювачем. Дослідники спостерігали під мікроскопом, як змінюється структура пластику.
Обидва організми змогли розщепити поліпропілен під впливом ультрафіолетового світла або тепла. За 30 днів кількість пластику зменшилася на 21 відсоток, а за 90 днів – на 25-27 відсотків.
Суперздібності грибів
Як пояснив Ді Картер, співавтор дослідження, гриби неймовірно універсальні та можуть розщеплювати широкий спектр хімічних речовин.
«Ця надздібність пояснюється їхніми потужними травними ферментами, які виводяться за межі клітин і використовуються для розщеплення сполук на простіші молекули, які потім можуть поглинатися їхніми клітинами», — сказала вона. «Гриби часто еволюціонували, щоб руйнувати тверду деревну речовину, але цю здатність також можна використовувати для інших субстратів», – додала вона.
Дослідники зазначають, що, хоча вони спостерігали за процесом руйнування поліпропілену, вони не змогли визначити, як пластик був «деградований» грибком. Ось чому вони планують провести подальші дослідження, щоб виявити біохімічні процеси, які відбуваються під час розкладання.
Боротьба із забрудненням
Автори дослідження сподіваються, що їхній метод одного разу зможе зменшити величезну кількість пластику, що забруднює навколишнє середовище, і дозволить нам краще зрозуміти, як пластик може природним чином розкладатися за певних умов.
«Забруднення пластиком, безумовно, є однією з найбільших проблем сучасного управління відходами», — пояснила Аміра Фарзана Самат, провідний автор дослідження. – Переважна більшість його не переробляється належним чином, а це означає, що часто потрапляє в наші океани, річки та на звалища.
Дослідницька група також хоче застосувати цей метод для очищення морських екосистем. У пілотному дослідженні вчені виділили водні мікроорганізми та використали аналогічний процес для розщеплення пластикових відходів, які забруднюють воду. Попередні результати вказують на навіть більший ступінь деградації, ніж у випадку ґрунтових грибів, повідомляють вони.
Сіднейський університет, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock