Ті, хто розглядав дисциплінарні справи в тогах і в будівлі Верховного Суду, хоча вони не були суддями за рішеннями європейських трибуналів і Верховного суду Польщі, могли вибирати, чи бажають вони продовжувати судити. Ті, хто пішов на пенсію з ліквідованої Дисциплінарної палати, тепер можуть отримувати зарплату значно більше 20 000 злотих. Матеріал часопису «Polska i Świat».
Відповідно до законодавства Польщі та ЄС, Дисциплінарна палата ніколи не була судом, а діяла майже чотири роки. Інститут увійшов в історію, але його члени досі користуються судовими привілеями. Суддя Верховного Суду Єжи Ґрубба наголосив, що принципова проблема полягає в тому, «чи ці особи взагалі є суддями, оскільки вони були призначені до установи, яка не є судом».
Згідно з актом, підписаним Анджеєм Дудою, особи, які розглядали дисциплінарні справи в мантіях і в будівлі Верховного суду, хоча вони не були суддями за рішеннями європейських трибуналів і Верховного суду Польщі, могли вибирати, чи бажають вони розглядати рішення в суді. Верховний суд або відпустка з щедрою зарплатою.
«Достроковий вихід на пенсію» суддів колишньої Дисциплінарної палати. Ось скільки це має коштувати платнику податків
Пьотр Гонцярек: це жахливо
– Страшно, що люди, які знищили польську правову державу та переслідували польських незалежних суддів, сьогодні отримають дуже високі пенсії у віці 40-50 років, або вони продовжуватимуть шкодити Польщі, які не є суддями та узурпують право на суд. здійснювати правосуддя, – каже Пьотр Гонцярек, суддя окружного суду у Варшаві.
Верховний судTVN24
Є багато проблем з людьми, які працювали в Дисциплінарній палаті, наприклад з тими, хто входив до структур Верховного Суду. – Єдине, що я можу зробити, і я це роблю вже давно, – це призначити колегії окремо з числа цих так званих нових суддів і зі старих суддів, – каже голова Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду, Міхал Ласковський.
«До мене потрапляють люди непідготовлені, просто некорисливі. Мені потрібен спеціаліст-хірург, а я маю сімейного лікаря, щоб не сказати, коваля. Очевидно, що пан Собутка не має компетенції бути суддею Верховного Суду в Палата праці» – сказав професор в інтерв’ю для Onet Пьотр Прусіновський, президент Палати праці та соціального страхування про суддю Ярослава Собутку.
– Суддя Собутка ніколи не займався трудовим правом, – додав Прусиновський.
Деякі судді «доброї зміни» завершують кар’єру
Шестеро людей вирішили не продовжувати кар’єру в юриспруденції. Відповідно до закону, вони підуть на пенсію, що означатиме місячну зарплату понад 20 000 злотих, і так до пенсії за вислугу років, яка становитиме понад 15 000 злотих.
Серед них двоє колишніх прокурорів, яких за доступність нинішній владі підвищили до Дисциплінарної палати. Павел Зуберт, ще будучи прокурором, вів політично мотивоване розслідування проти колишнього голови Центрального антикорупційного бюро. – Це було пов’язано з однією зі справ, які намагалися створити скандал, справа, пов’язана з нібито крадіжкою, розкраданням, порушенням, пов’язаним з одним із телефонів, – каже колишній голова CBA Павел Войтунік.
Йшлося не про саме розслідування, як каже Павел Войтунік, а про те, що в ньому була задіяна його дочка. – Перед тим, як мене викликали, викликали мою тоді 19-річну доньку, яка мала дати свідчення про обставини, за яких вона мала бути свідком, років 15-16, що ми визнали дуже несправедливою, несправедливою і практично неетичною поведінкою на межі закону – додає Павел Войтунік.
П’ять мільйонів злотих
Наймолодшим передчасним пенсіонером, якому до цієї справжньої пенсії ще виповнилося 18 років, є Ярослав Дусь, який на початку своєї кар’єри брав участь у відомому процесі над трансплантологом Мирославом Ґ.
Його помітили, а коли ПіС пішла з влади, він захворів. Чотирирічне одужання закінчилося, коли ПіС повернувся до влади, і Дусь швидко просунувся в прокурорські лави, нарешті потрапивши до Дисциплінарної палати, і тепер відпочиває тисячами жирів.
Колумністи про «золоті парашути» для суддів: політика править грошима
– Такі особи не можуть вийти на пенсію, яка властива лише суддям, – стверджує адвокат Міхал Ваврикевич з ініціативи «Вільних судів».
Судова влада та прокуратура заявляють, що прийде час для справедливості, і неправомірні привілеї будуть скасовані, але повернення до стану до змін, запроваджених ПіС, не відбудеться автоматично. – Асоціація Lex Super Omnia планує перевірити всі прокурорські звання, які були присвоєні після 2016 року, – повідомляє президент асоціації, прокурор Катажина Квятковська.
Основне джерело фото: Фотокон / Shutterstock