Сезон спаржі в розпалі. Вживання цих багатих на вітаміни овочів призводить до того, що сеча деяких людей має характерний, яскраво виражений капустяний запах. Вчений з Інституту репродукції тварин і дослідження харчових продуктів Польської академії наук в Ольштині пояснює, що це спричиняє.
Чому сеча після вживання спаржі має дивний запах? Головним винуватцем є спаржева кислота (так звана спаржева кислота).
– Це нешкідлива речовина з групи органічних кислот, що містить атоми сірки. Трансформація цієї кислоти в нашій травній системі призводить до утворення метаболітів, які легко виводяться з нашого організму з сечею, і саме їх присутність пояснюється характерним запахом сечі, – сказала д-р Малгожата Старович з відділу Харчова хімія та біодинаміка Інституту репродукції тварин та Польської харчової дослідницької академії наук (IRZiBŻ PAN) в Ольштині.
Дивний запах сечі після вживання спаржі
Запах сечі після вживання спаржі може нагадувати запах вареної капусти.
– Це пов’язано з сполуками, які утворюються в метаболічному шляху після вживання спаржі. На даний момент виявлено чотири сполуки, потенційно відповідальні за специфічний запах сечі: метанетіол, диметилсульфід, диметилсульфоксид і диметилсульфон (всі вони містять у своїй структурі атоми сірки). Але нема чого боятися, це природний процес, який відбувається в кожному організмі, – пояснив Старович. Спаржева кислота в такій концентрації міститься тільки в спаржі, звідси і її назва (спаржа на латині – Asparagus). Специфічний запах сечі з’являється досить швидко, іноді навіть через 15-20 хвилин після вживання цих овочів. Цікаво, що не всі люди можуть вловити цей запах. Це пов’язано з поліморфізмом одного нуклеотиду в генах нюхових рецепторів – іншими словами: одні можуть мати такий ген, а інші – ні. Крім того, є група людей, які не виробляють летких метаболітів цієї кислоти, що призводить до відсутності характерного запаху сечі після вживання спаржі. Це явище поки що не пояснено. Дослідження запаху сечі може бути корисним у діагностиці метаболічних захворювань, а її неприємний запах може вказувати на симптоми хвороби, тому інтерес вчених до теми сполук, що виділяються із сечею.
– У випадку споживання спаржі не виявлено жодних відхилень у метаболізмі інгредієнтів, що містяться в ній, а це означає, що її споживання є абсолютно безпечним, – нагадав дослідник.
Джерело вітамінів і мінералів
Як зелена, так і біла спаржа є хорошим джерелом вітамінів A, B1, B2, C і E, а також мінералів: магнію (Mg), фосфору (P), кальцію (Ca) і заліза (Fe).
Іншими основними цінними компонентами спаржі є ефірні масла, аспарагін, аргінін, тирозин, флавоноїди (кемпферол, кверцетин і рутин) і дубильні речовини. – Ці сполуки мають сильні антиоксидантні, імуностимулюючі, протизапальні та антибактеріальні властивості, – підкреслила Малгожата Старович.
Основне джерело фото: Кароліна/AdobeStock