Команда вчених виявила позасонячну планету розміром приблизно з Землю. Він може бути покритий великою кількістю вулканів. Дослідники кажуть, що в цьому відношенні він нагадує Іо, супутник Юпітера. Можливо також, що на ньому існують сприятливі умови для існування життя.
Екзопланета LP 791-18 d обертається навколо червоного карлика, зірки, набагато меншої за Сонце, приблизно за 90 світлових років від нашої Сонячної системи, повідомляється в журналі Nature. Вчені підрахували, що нещодавно відкрита позасонячна планета лише трохи більша та масивніша за Землю.
Як описано, в системі, де вона була ідентифікована, є ще дві раніше відомі планети – LP 791-18 b і LP 791-18 c. На думку дослідників, остання може сприяти вулканічній активності на поверхні однієї з них. виявлено. Було помічено, що щоразу, коли планети c і d проходили одна одну на орбіті, більш масивна планета c створювала гравітаційне тяжіння до планети d. Це спричиняло деформацію та тертя, які значно нагрівали внутрішню частину планети, викликаючи вулканічну активність.
«Поки що немає прямих доказів вулканізму екзопланети, але цей є особливим», — сказав професор астрономії Канзаського університету Ян Кроссфілд, один з авторів дослідження.
Екзопланета LP 791-18 схожа на супутник Юпітера?
«Ми знаємо, що це невелика планета, яка періодично «розтягується» через свою орбіту навколо зірки та поблизу інших планет», — описав фахівець.
Він пояснив, що цьому може сприяти наявність на ньому великої кількості вулканів, як у випадку з Іо, одним із супутників Юпітера, який є найбільш вулканічно активним тілом у Сонячній системі. За словами дослідників, виверження вулканів на поверхні нововиявленої екзопланети можуть бути такими ж частими, як і на Іо.
Денна та нічна сторона та питання про умови проживання
Також було встановлено, що одна сторона LP 791-18 d постійно звернена до своєї зірки, а інша сторона знаходиться в постійній темряві. Співавтор дослідження Бйорн Беннексе, керівник групи астрономії в Університеті Монреаля, сказав, що «денна сторона занадто гаряча для існування рідкої води», а «імовірно, на нічній стороні є величезний льодовик».
«Вулканічна активність, яка, ймовірно, відбувається по всій планеті, може утримувати атмосферу, що дозволить воді конденсуватися на нічній стороні», — сказав він.
Астрономи вважають, що ця екзопланета знаходиться на внутрішньому краю зони проживання, також відомої як зона проживання. Це область навколо зірки, де можуть існувати оптимальні умови для присутності рідкої води, а отже, і для присутності живих організмів.
Екзопланету було виявлено та вивчено за допомогою даних супутника NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TSEE) і космічного телескопа NASA Spitzer.
LP 791-18 c — це планета, яку планується дослідити за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба. Можливо, планету d можна краще зрозуміти за допомогою найпотужнішого телескопа у світі.
Reuters, eurekalert.org, CNN, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Центр космічних польотів імені Годдарда НАСА/Кріс Сміт