Згідно з даними Варшавського університету, популярність програми обміну студентами Erasmus повернулася на рівень до пандемії. Список курсів, які найбільше охоче обирають польські студенти, був подібним протягом багатьох років, але зростаюча вартість життя в Європі стає все більшою проблемою. – Стипендія за багато років суттєво не підвищувалася. У деяких країнах цього не вистачає навіть на витрати, пов’язані з проживанням, – каже координатор програми у Варшавському університеті.
За інформацією Варшавського університету, популярність програми обміну студентами повернулася на рівень до пандемії COVID-19. Близько 900 людей виїхали за кордон в рамках Erasmus+, це приблизно стільки ж, скільки їхало до 2020 року.
Erasmus – найпопулярніші курси
Варшавський університет ще не має повних даних щодо мобільності своїх студентів за програмою Erasmus+ у 2021/2022 навчальному році. Проте найпопулярніші напрямки роками залишаються незмінними. На першому місці залишається Іспанія, до якої загалом у 2014-2021 роках виїхали 1192 варшавських студенти. Друга Італія, де одночасно навчається 996 студентів за обміном. Третє місце посідає Німеччина – у 2014-2021 роках до цієї країни виїхало 827 студентів Варшавського університету.
На наступних позиціях у рейтингу, підготовленому Варшавським університетом, розташувалися Франція (681 студент), Португалія (367 студентів), Бельгія (309 студентів), Нідерланди (293 студенти) та Велика Британія (247 студентів). – Ці галузі навчання були на передньому плані протягом багатьох років. Ми маємо найбільше контрактів, підписаних з місцевими університетами, що означає велику кількість місць для наших студентів, і є багато абітурієнтів, – пояснює Моніка Сатала, координатор програми Erasmus+ у Варшавському університеті. Популярність програм Erasmus по всій країні однакова. На них значною мірою впливають угоди про партнерство, підписані окремими польськими університетами, але перші три місця залишаються незмінними: Іспанія, Італія та Німеччина.
Польська студентка програми Erasmus. Дані за 2017 рікPAP – Малгожата Латос
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Це найкраще місто для студентів. Італійці оцінили Варшаву
Еразмус – витрати
Однак це не означає, що не спостерігається змін у популярності окремих напрямків. Причини різні. – Протягом кількох років ми спостерігаємо незначне зниження інтересу до Німеччини. Це результат того, що все менше поляків обирають німецьку як другу іноземну мову, замінюючи її іспанською чи італійською – пояснює Моніка Сатала.
Швидке зростання цін у Європі означає, що некультурні чи освітні питання також стають дедалі важливішими. Проблема полягає у швидкому зростанні вартості навчання за кордоном. – Студенти, які повертаються зі скандинавських країн, зазвичай мають неоднозначні почуття. Там дуже задоволені рівнем університетів, але трохи розчаровані погодою та культурно-розважальною пропозицією, особливо за межами найбільших міст. Вони також скаржаться на високі ціни, – підтверджує координатор Програми Еразмус + у Варшавському університеті.
Студенти, які користуються обмінами за програмою Erasmus, можуть розраховувати на стипендії, але їх розміру рідко вистачає, щоб покрити більшу частину витрат. Ця проблема стосується, зокрема, студенти, які їдуть до Великої Британії, одна з найдорожчих студентських програм, за якою цього року також зменшили стипендію з 550 до 520 євро на місяць.
– Стипендія за багато років суттєво не підвищувалася. Однак у липні цього року розширилася група країн, у яких студенти щомісяця отримують 550 євро. Раніше такі гроші отримували лише люди, які виїжджали до Скандинавії чи Великої Британії, – зазначає Сатала. – Зараз така ж ставка почала діяти і в південній Європі: в Італії, Іспанії та Португалії. Різниця в тому, що в цих країнах за таку суму можна покрити принаймні витрати, пов’язані з проживанням, у Скандинавії чи на Островах не обов’язково, – каже він.
Фінансові питання також є однією з причин, чому існує значний інтерес до напрямків, географічно та культурно близьких до Польщі, таких як Чехія та Угорщина. Ціни в цих країнах схожі на польські. З іншого боку, збройний напад Росії на Україну, здається, не має видимого впливу на вибори варшавських студентів. – Війна в Україні не вплинула на плани виїзду польських студентів. Східні напрямки, тобто Литва, Латвія чи Естонія, приваблювали лише небагатьох, – зізнається Моніка Сатала. – Після конфлікту деякі іноземні студенти боялися приїжджати до Польщі. У лютому дуже багато людей, які мали проводити літній семестр у нашому університеті, звільнилися в останній момент, – додає він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Британські університети виходять з Erasmus. «Ми програли в цьому шоу»
Еразма у Варшавському університеті
Протягом багатьох років Варшавський університет є найактивнішим польським університетом за програмою Erasmus. За роки до спалаху пандемії приблизно 900 студентів Варшавського університету щороку скористалися такими поїздками. У пандемічному навчальному році 2020/2021 у програмі взяли участь лише 582 особи. У свою чергу Erasmus став рекордсменом за кількістю учасників у 2015/2016 навчальному році. Тоді аж 1067 студентів Варшавського університету навчалися в іноземних університетах.
Загалом у 2014-2021 роках за кордоном за програмою Erasmus+ навчалося понад 6,3 тис. студентів. студентів Варшавського університету. Трохи менше, менше 5,5 тисяч. людей, в рамках обміну, організованого Європейською Комісією, вона навчалася у Варшавському університеті. Більшість студентів приїхали з Італії та Іспанії, і значна частина цієї групи була також французами та німцями.
У масштабах цілої країни, у рекордні 2014/25 та 2015/16 роки, близько 17 000 польських студентів виїжджали за кордон за Erasmus на рік, а близько 15 000 приїжджали до Польщі. іноземні студенти.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вона попросила студентів одягнути головний убір, щоб запобігти зриву
tvn24.pl, Варшавський університет
Основне джерело фото: Shutterstock