Посадовці Федеральної резервної системи обговорювали, як вони хочуть скоротити трильйонні запаси облігацій на березневому засіданні, і зійшлися на думці про 95 мільярдів доларів на місяць, показали протоколи, опубліковані в середу.
Чиновники “загалом погодилися” з тим, що максимум 60 млрд. доларів у казначейських облігаціях та 35 млрд. доларів в іпотечних цінних паперах буде дозволено згортати поетапно протягом трьох місяців і, ймовірно, починаючи з травня. Ця сума приблизно вдвічі перевищить темпи останньої спроби, здійсненої у 2017-19 роках, і стане частиною історичного переходу від надм’якої грошово-кредитної політики.
На додаток до розмови про баланс, чиновники також обговорили темпи підвищення процентних ставок, причому члени Комітету схилилися до більш агресивних кроків.
На засіданні 15-16 березня ФРС схвалила перше підвищення процентної ставки за понад три роки. Підвищення на 25 базисних пунктів – чверть процентного пункту – підняло базову ставку короткострокового запозичення з майже нульового рівня, на якому вона перебувала з березня 2020 року.
Проте протокол зазначив про можливість підвищення ставки на 50 базисних пунктів на майбутніх засіданнях, що відповідає ринковим цінам на травневе голосування. Насправді минулого місяця спостерігалися значні настрої на користь підвищення ставок. Невизначеність через війну в Україні утримала деяких чиновників від підвищення ставки на 50 базисних пунктів у березні.
“Багато учасників зазначили, що одне або кілька підвищення цільового діапазону на 50 базисних пунктів можуть бути доречними на майбутніх засіданнях, особливо якщо інфляційний тиск залишиться підвищеним або посилиться”, – йдеться в протоколі.
Після виходу протоколу ФРС акції впали, а доходність державних облігацій зросла. Однак ринок значно відірвався від своїх мінімумів, оскільки трейдери пристосувалися до нової позиції центрального банку.
Протокол став “попередженням для всіх, хто думає, що ФРС буде більш “голубиною” у боротьбі з інфляцією”, – сказав Квінсі Кросбі, головний стратег з акцій LPL Financial. Їхній сигнал: “Ви помиляєтеся”.
Справді, останніми днями політики дедалі рішучіше висловлюються з приводу упокорення інфляції.
У вівторок глава ФРС Лаель Брейнард заявила, що для зниження цін знадобиться поєднання постійного підвищення ставок та агресивного скорочення балансу. Ринки очікують, що цього року ФРС підвищить ставки на 250 базисних пунктів.
У протоколі зазначається, що “всі учасники засідання заявили про свою тверду прихильність і рішучість вжити заходів, необхідних для відновлення цінової стабільності”.
За словами Кросбі, позиція політиків не мала стати несподіванкою.
“ФРС організувала узгоджені зусилля щодо попередження ринку, недвозначно заявивши ринку, що це серйозно, це першочергово, ми збираємося боротися з інфляцією”, – сказала вона. “На їхньому боці все ще здоровий ринок праці, і це важливо. Чого ви не хочете, так це щоб ФРС зробила помилку в політиці”.
Відносна “яструбиність” центрального банку поширилася і на обговорення балансу. Деякі члени ФРС не хотіли обмежувати суму щомісячного поповнення балансу, тоді як інші заявили, що їх влаштовують “відносно високі” ліміти.
Згідно з зведенням балансу, ФРС дозволятиме щомісяця згортати обмежений обсяг надходжень від цінних паперів зі строком погашення, а решту реінвестуватиме. Власники короткострокових казначейських векселів будуть націлені на це, оскільки вони “високо цінуються приватним сектором як безпечні та ліквідні активи”.
Хоча офіційні особи не проводили жодних офіційних голосувань, у протоколі зазначено, що члени погодилися з тим, що процес може розпочатися у травні.
Однак питання про те, чи досягне стік 95 мільярдів доларів, залишається під сумнівом. Попит на MBS зараз приглушений, оскільки активність рефінансування низька, а ставки за іпотечними кредитами перевищують 5% 30-річного кредиту. Чиновники визнали, що пасивного вибуття іпотечних кредитів може виявитися недостатньо, а прямий продаж розглядатиметься “після того, як баланс буде виведено з-під контролю”.
Також на засіданні чиновники ФРС різко підвищили прогноз інфляції та знизили очікування економічного зростання. Стрімке зростання інфляції є рушійним чинником посилення політики центрального банку.
Ринки чекали від протоколу подробиць у тому напрямі розвиватиметься грошово-кредитна політика. Зокрема, голова ФРС Джером Пауелл на своїй прес-конференції після засідання заявив, що у протоколі будуть представлені подробиці про те, що думають про скорочення балансу.
ФРС розширила свої авуари приблизно до 9 трлн доларів, або більш ніж удвічі під час щомісячних покупок облігацій після пандемічної кризи.
Ці покупки закінчилися всього місяць тому, незважаючи на свідчення інфляції, що реве, перевищує все, що США бачили з початку 1980-х років, сплеск якої тодішній голова ФРС Пол Волкер придушив, втягнувши економіку в рецесію.
Олександр Дворський, Take-profit.org