Бурштин із зображенням скорпіона віком близько 40 мільйонів років поповнився колекцією Гданського музею. Її придбали у литовського колекціонера за понад 200 тис. злотих. Це єдиний подібний самородок у Польщі та один із небагатьох у світі. Подібний був і на гданських ресурсах. Під час війни було втрачено. Проте музейники сподіваються, що колись він повернеться до колекцій.
Нова покупка унікальна – це балтійський бурштин віком близько 40 мільйонів років із затопленим усередину скорпіоном. Сам самородок невеликий – три сантиметри в довжину і два в ширину.
Це один з небагатьох таких екземплярів у світіГданський музей
Таких включень у світі небагато, всього дванадцять. Один із них знаходиться в Німеччині, у Deutsches Bernsteinmuseum у Рібніц-Дамгартені, Німеччина. Решта, ймовірно, в руках приватних колекціонерів.
Музей Гданська отримав пропозицію придбати самородок від Йонаса Дамзена з Вільнюса, постійного відвідувача Міжнародного ярмарку бурштину та ювелірних виробів Amberif. Однак сума була непідйомною для закладу. Вона становила понад 200 тис. злотих. Тому музей звернувся до Міністерства культури та національної спадщини щодо співфінансування закупівлі.
«Придбання майже повністю фінансувалося з коштів Міністерства культури та національної спадщини. Національний інститут музеології та охорони колекцій у програмі Розширення музейних колекцій пожертвував 80 відсотків необхідних для цього коштів, тобто 197 186 злотих. » – повідомляє Музей бурштину у своїх соцмережах.
Поки що нова гданська виставка не відкрита для широкого загалу. Ймовірно, він буде виставлений на початку наступного року.
Гданськ уже мав свого скорпіона
Це не перша експозиція зі скорпіоном в історії ґданського музеєзнавства. Подібний самородок був частиною довоєнної колекції Державного природничо-археологічного музею в Гданську. Проте в останні дні війни вона була втрачена.
— Бурштин, який ми щойно купили, точно не втрачений. Сподіваємося, однак, що диво все ж станеться і колекція десь знайдеться, – каже Бартломей Кенцер з Музею бурштину в Гданську.
Як наголошує він, колекція організмів, занурених у смолу, у гданській установі невелика. У балтійському бурштині близько 700 органічних включень, які містяться в 480 самородках. — Ми намагаємося збирати екземпляри, цікаві для експонування, рідкісні та «живі» в бурштині. На виставці ми представляємо їх близько 150, – пояснює він.
До складу виставки вже входять самородок із павуком-тарантулом, найбільшим у своєму роді у світі, бурштин із геконом та унікальною «ящіркою Герловської» — знайдена на пляжі в Стогах ґданським художником по бурштину. Екземпляри гекона та павука-тарантула були придбані музеєм у того ж колекціонера, що й останній експонат.
Основне джерело фото: Гданський музей