Гриби, які охороняються в Польщі, дуже часто можуть виглядати подібними до добре відомих і цінних видів. Однак слід пам’ятати, що їх збір пов’язаний із серйозними фінансовими штрафами. Ось які гриби ми можемо дорого заплатити за збір.
Відповідно до Постанови Міністра довкілля від 9 жовтня 2014 року про охорону видів грибів, у Польщі існує 328 видів грибів і лишайників, які повністю або частково охороняються. Багато з них є родичами підберезників, маслюків та інших цінних видів, популярних у грибників.
Який квиток на збір охоронюваних грибів?
Варто пам’ятати, що збирання видів, які охороняються, може призвести до серйозних фінансових санкцій. Суд – за порушення їхніх природних середовищ існування, збирання та збирання врожаю – може призначити сплату штрафу до 5000 злотих. Цей закон також поширюється на види, що знаходяться під частковою охороною, хоча для деяких грибів збирання дозволяється після отримання відповідного дозволу.
>>> Дивіться також: Коли по гриби? Календар грибника, сезон збору грибів
Боровик королівський (Butyriboletus appendiculatus subsp. Regius)
Цей гриб дуже мінливий – хоча він відомий своєю рожевою шапкою, насправді жовтуваті та світло-коричневі екземпляри є звичайними. З цієї причини його часто плутають з «королем польських лісів» – боровиком (Білий гриб). Маслоборовик має більш жовту м’якоть, а ніжка вкрита ніжною сіточкою. Крім того, при більш сильному натисканні на «ніжку» вона злегка синіє. Гриб зустрічається переважно в листяних лісах, переважно на півдні Польщі. Він їстівний, але через рідкість повністю охороняється.
Королівська масляна (Butyriboletus appendiculatus subsp. Regius)Shutterstock
Торф’яне болото (Desarmillaria ectypa)
Це двоюрідний брат популярного і охоче збираного пальметто – опенька (Armillaria mellea) і темний (A. ostoyae). На відміну від інших грибів цього сімейства, торф’яний гриб не заселяє мертву деревину – цей гриб віддає перевагу заболоченій місцевості, населяючи торфи і стебла трав’янистих рослин. Саме це незвичайне місце появи грибка повинно привернути увагу грибника. Якщо ми випадково збираємо шкірястого, то маємо враховувати необхідність сплати високого штрафу – вид у Польщі повністю охороняється. Крім того, цей вид є отруйним.
Метелик тридент (Suillus tridentinus)
Під час татранських експедицій уважний спостерігач може помітити інтенсивно-помаранчевий гриб. Цим рідкісним видом є маслюк тридентський, який завжди зустрічається в тандемі з модриною – тільки з цією породою дерева гриб створює симбіоз. Незважаючи на характерний колір пахти Трентіно, її можна сплутати з жовтою пахтою (Suillus grevillei). Щоб розвіяти сумніви, просто загляньте під капелюшок — рідкісний вид, що охороняється, також помаранчевий знизу, а його звичайний родич має жовті трубочки. Він їстівний, але на смак набагато гірше інших видів.
Вешенка (Pleurotus eryngii)
Цей характерний вид у багатьох з нас асоціюється з прилавками магазинів – микільська глива – це смачний їстівний гриб, який ми особливо любимо смажити та тушкувати. Його характерна товста ніжка увінчана маленькою коричневою шапкою. Хоча його поява в Польщі є предметом дискусії серед мікологів – востаннє його спостерігали в 1903 році поблизу Ельблонга – варто знати, що це гриб під суворою охороною видів.
Вешенка (Pleurotus eryngii)Shutterstock
Трюфель порожнистий (Tuber mesentericum)
Свого часу цей вид був однією з найцінніших знахідок для польських трюфелярів. Його цибулинні, зморшкуваті плодові тіла характеризуються інтенсивним ароматом і приємним смаком, що так цінується гурманами. В даний час трюфель порожнистий знаходиться в списку грибів під повною охороною видів, але через схожість з трюфелем літнім (Т. aestivum) може випадково отримати неуважний грибник. Перед тим, як збирати плодове тіло, його слід уважно оглянути – поверхня рідкісного виду злегка темно-синя і трохи хвиляста на відміну від більш звичайного літнього трюфеля.
Зонне молоко (Lactarius zonarioides)
На перший погляд кульбаба районована схожа на один з найбільш збираних грибів кульбаба червонувата (Лактаріус смачний). Однак грибника не варто вводити в оману помаранчевим кольором, злегка загорнутими краями молодих капелюшків і характерним молоком, що тече зі зрізаної ніжки – у кульбаби районованої є характерні «зони» на капелюшку, тобто світлі і темні смуги. Гриб населяє переважно райони Татр і Сілезьких Бескидів, рідше Живецьких Бескидів. Він їстівний, але через те, що його рідко можна побачити, частково охороняється.
Боровик (Xerocomus parasiticus)
Якщо під час походу в ліс ми помітили колонію боровика, що щільно оточує плодове тіло іншого виду, то маємо справу з боровиком. Це паразитичний вид, який росте лише на плодових тілах звичайного європейського бутерброда (Цитринова склеродермія), отруйний гриб, схожий на пухирця. На відміну від свого господаря, боровик їстівний, і в минулому його охоче збирали. Однак у 1995 році його було внесено до списку охоронюваних видів, і з тих пір його придбання підлягає високим штрафам.
Боровик (Xerocomus parasiticus)Shutterstock
Жовтуватий лак (Ganoderma lucidum)
Наявність цього виду може стати несподіванкою для багатьох любителів польської природи – жовтуватий віск відомий широкій аудиторії як рейші, цілющий гриб з Далекого Сходу. Блискучі червонуваті капелюшки користуються популярністю не тільки завдяки своїм нібито оздоровчим властивостям, але і привабливим зовнішнім виглядом. Гриб поширений по всій країні, але його не можна збирати без відповідних дозволів – польський рейші знаходиться під частковою охороною виду.
Болотний метелик (Suillus flavidus)
Як і інші метелики, у цього виду також є своє улюблене середовище проживання – він знаходиться в симбіозі з соснами двоголками, переважно сосною звичайною та карликовою, у вологих місцях проживання. Це гриб із жовтуватою шапинкою та широкими трубками, схожий на багато інших видів цієї родини. Особливість, яка відрізняє його від своїх родичів, це зубчасте слизове кільце на стеблі, яке найкраще видно у молодих екземплярів. Більшість локалітетів цього частково охоронюваного виду знаходяться на північному заході та південному сході Польщі. Це їстівний гриб.
Боровик вітряний (Boletinus cavipes)
Цей непоказний родич метеликів відіграє важливу роль у визначенні стану старих модринових лісів. Грибу потрібна присутність цієї породи дерев, щоб вижити, і коли ареал модрини зменшується, ареал боровика зменшується разом з ним. Неуважний спостерігач може прийняти його за жовтий маслюк, але перед тим, як збирати гриб, варто уважніше оглянути його капелюшок – у боровика вона не покрита слизом, а трубочки на нижній стороні мають великий діаметр і нагадують вільна сітка. Це їстівний гриб.
Боровик вітряний (Boletinus cavipes)Shutterstock
Повний перелік охоронюваних видів грибів і лишайників доступний в Інтернет-системі правових актів.
Захищені гриби Польщі, kochby.pl, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock