Хвилі спеки можуть вплинути на розмноження та привабливість партнерів у птахів. Аналіз показав, що вплив високої температури змінює активність генів у статевих органах і мозку самців птахів. За словами дослідників, висока температура також знижує у них бажання співати.
У зв’язку зі зміною клімату вчені з Університету Теннессі в Ноксвіллі дослідили вплив теплових хвиль на птахів. Їхні дослідження показали, що висока температура порушує багато генів у птахів, пов’язаних із розмноженням і потягом до партнера. Це може бути однією з причин зменшення чисельності окремих видів.
Спостереження за рибою зеброю
В академічному журналі Molecular Ecology вчені опублікували тривожні результати спостережень за зебровими в’юрками – маленькими співочими птахами.
Більшість того, що ми знаємо про поведінкові та фізіологічні наслідки занадто високої температури, походить від досліджень водних організмів або наземних холоднокровних тварин (холоднокровних, наприклад, амфібій, рептилій). Проте хвилі спеки можуть бути справжньою проблемою для наземних птахів і ссавців, особливо якщо спека порушує важливі поведінкові та репродуктивні фізіологічні елементи, професор. Сара Ліпшуц, автор публікації.
Вчені підкреслюють, що хвилі спеки можуть бути смертельними для теплокровних (теплокровних) тварин, але менш виражені зміни в їхньому організмі та поведінці вивчені погано. Невідомо, як різні види можуть адаптуватися до нових умов.
Дослідження проводили на ребрахShutterstock
Менша активність генів
Дослідники виставляли зебрових в’юрків на спеку літнього полудня протягом чотирьох годин. Вони обрали цих птахів, тому що цей австралійський вид відчуває екстремальні коливання температури.
В ході експериментів вони перевіряли активність генів в яєчках і в тій частині мозку птахів, яка відповідає за залучення партнерів і спів. Він суттєво змінив активність сотень генів у яєчках і певної, хоча й значно меншої кількості генів у мозку. Але це не все.
У той же час ми знайшли докази змін у сигналізації на основі дофаміну в мозку. Це означає, що навіть несмертельне підвищення температури може погіршити здатність птахів до розмноження через зміни в центрах, відповідальних за мотивацію та спів, сказав проф. Ліпшуц. – Якщо птахи не можуть співати або співають досить добре, вони не будуть розмножуватися, – підкреслив дослідник.
«Потрійний удар»
Вчені відзначають, що за останні кілька десятиліть популяції птахів різко скоротилися. Разом із попередніми дослідженнями, які показали, що птахи менше співають під час спеки, нові результати вказують на інші потенційні причини зменшення кількості цих тварин.
– Ми маємо справу з потрійним ударом. Він не тільки нагріває мозок, він, здається, впливає на генетичні зв’язки в яєчках, щоб підтримувати їх активність і виробляти сперму. Таким чином, мотивація до співу може знизитися, функції яєчок можуть погіршитися, а зусилля для виживання можуть знизитися. Все це шкодить розмноженню, – сказав співавтор відкриття проф. Елізабет Дерріберрі.
Дослідження також показало, що птахи намагаються впоратися зі складними умовами. Наприклад, чоловіки, які дихали інтенсивніше, відчували менші зміни в активності генів.
– Протягом тривалого часу вчені прийшли до висновку, що гнучкість у поведінці може бути ключем для тварин, щоб справлятися з викликами навколишнього середовища, – сказав проф. Кімберлі Росвалл. «Ми виявили, що деякі люди краще справляються з терморегуляцією, щоб обмежити фізіологічні ефекти тепла. Якщо тварини зможуть адаптувати свою поведінку або якщо вона буде розвиватися зі зміною клімату, птахи зможуть адаптуватися, пояснив експерт.
Такий еволюційний зсув цілком ймовірний.
– Деякі особини і навіть види можуть добре почуватися за екстремальних температур. Це може вплинути як на еволюцію термічної толерантності, так і на поведінку, пояснив проф. Росваль.
Основне джерело фото: Shutterstock