Прискорене серцебиття, холодний піт, непереборна паніка. Людина, яку розбудив кошмар, відчуває ці симптоми. Дослідження швейцарських вчених показує, що додавання елемента до часто використовуваної психічної терапії може допомогти впоратися з розладом.
Кошмари зазвичай з’являються в другій половині сну, під час фази REM. Люди, які страждають від травми, посттравматичного стресового розладу, депресії або тривоги, відчувають їх дуже часто. Страшні сни можуть заважати людям зосереджуватися, і люди, які бачать їх, можуть відчувати страх заснути.
Як я можу впоратися з кошмарами? Лікування людей, які страждають від кошмарів, включає зменшення стресу, поступову десенсибілізацію до кошмарів, прийом ліків або терапію. Однак, кажуть експерти, не кожна людина з цими розладами сну реагує на лікування.
У багатьох випадках використовується психологічна терапія. Про що це? Спочатку люди записують кожну деталь кошмару. Пізніше вони переписують кошмар із позитивним кінцем, наприклад вирішенням проблеми. Наступним кроком є практика. Перероблений сон потрібно повторювати від п’яти до 20 хвилин щодня, доки він не буде вплетений у схеми пам’яті мозку. Коли це відбувається, ви повинні візуалізувати новий позитивний сон безпосередньо перед тим, як заснути.
Звук як спосіб боротьби з кошмарами
Як виявилося, до спроби психічної терапії можна додати елемент, який може підвищити її ефективність. У дослідженні, результати якого були опубліковані в четвер, 27 жовтня в журналі Current Biology, дослідники з Женевського університету в Швейцарії додали до психічної терапії елемент у вигляді звуку. 18 людей із розладами сну почули нейтральний звук фортепіанної струни, яка перетворила їхні кошмари на більш позитивні. Контрольна група з 18 осіб, які також страждали від розладів сну, не чули жодного додаткового звуку, коли проводили репетиційну терапію. Усі люди отримали пов’язку на голову під назвою актіметр і носили її вночі протягом двох тижнів. Вони виявили, що частота кошмарів зменшилася швидше в групі, яка чула звуки – аж у чотири рази.
– Це багатообіцяюче досягнення. Додавання правильного звуку під час фази швидкого сну, здається, посилює ефект терапії розумовими тестами, яка є стандартною та, мабуть, однією з найефективніших немедикаментозних терапій для боротьби з кошмарами на сьогоднішній день, додав доктор Тімоті Моргенталер з американської клініки Мейо. Центр медицини сну.

Здоровий сон. Експерт з причин недосипанняЯк спати, щоб виспатися?tvn24
Основне джерело фото: Shutterstock