Кожному чоловікові хочеться бути сильним, сміливим і ставати на захист у потрібний момент. Адже безпека своя та сім’ї на першому місці. Маючи добрі навички фізичної підготовки, або бойової, їм хочеться мати у своєму чоловічому арсеналі важливий атрибут – зброю. Більшість людей готові придбати зброю, і в принципі зробити це не складно, але постає питання, як отримати дозвіл на зберігання зброї в Україні?
Дозвіл на зброю в Україні 2023 року під час війни
Для самозахисту та оборони громадяни України, після введення військового стану, стали активно оформлювати дозвіл на носіння та зберігання зброї. Для цього необхідно пройти кілька етапів та підготувати документи. Щоб зберігати травматичне спорядження, готуються такі документи начальнику поліції:
- Довідка з місця роботи громадянина, що він відноситься до категорії, якій необхідний самозахист.
- Медична довідка, що дозволяє володіти зброєю, немає жодних протипоказань;
- Документ про відсутність судимості та не притягнення до кримінальної відповідальності;
- Копії особистих документів (паспорт, ідентифікаційний код), а також за іншого місця проживання, ніж у прописці, довідку про фактичне місце проживання;
- Страховий поліс;
- Оплата збору про видачу дозволу (чек із банку);
- Документ, що підтверджує проходження навчання експлуатації зброї, знання правил поводження з нею.

Найчастіше необхідно пройти людям повне медичне обстеження, щоб отримати дозвіл на зберігання зброї. Оскільки потрібно виключити всі ризики, пов’язані з хворобами, чи психічними відхиленнями людини. Така процедура є обов’язковою абсолютно для всіх категорій громадян (як службовців, так і простих, які хочуть полювати).
Дозвіл на травматичну зброю у 2023 році трохи спрощено, оскільки терміни розгляду заяв скоротилися до мінімуму – два робочі дні, довідка з медичного закладу не потрібна, проходження навчання необов’язкове, а також термін дозволу діє до закінчення військового стану. Обов’язково варто придбати сейф для зберігання, тому що дільничний може прийти і перевірити, хоча таке і рідко буває, але не потрібно про це забувати. Металевий сейф повинен бути за місцем проживання людини, бути прикріпленим до стіни, і якщо більше трьох одиниць у ньому зберігатися, необхідно будинок або квартиру ставити на охоронну сигналізацію. Травматичний засіб можуть мати особи, які досягли віку 21 рік.

Відмова у видачі дозволу може прийти тим громадянам, які надали неправдиві дані, мають певні медичні захворювання, а також дані про те, що людина вживає алкогольні, наркотичні речовини без лікарських показань, порушує громадський порядок. Також не видадуть документ про наявність судимості чи непогашення її.
Звичайно ж, більшість людей у ситуації, що склалася на території України, хочуть якнайшвидше користуватися збройовими речами. Тому існує низка зброї без дозволу, яку можна купити у 2023 році. До них відносяться:
- Газові балончики;
- Пневматичні пістолети (політ кулі має бути менше 100 м за секунду), що використовують патрон Флобера;
- револьвери;

У принципі, в таких засобах немає порохового заряду, і вони вважаються малокаліберними.
Якщо ж зброя стріляє гумовими кулями (травматичні пістолети, револьвери), то без отримання дозволу можуть використовувати з метою самозахисту журналісти, військові, народні депутати, працівники суду чи правоохоронні органи, держслужбовці.
Травматичною вогнепальною зброєю можуть користуватись особи з 18-21 року, при виконанні службових обов’язків, та для самооборони: прокуратура, СБУ, охоронні компанії.
З гладкоствольною зброєю справи трохи по-іншому.
В Україні у 2023 році дозвіл на гладкоствольну зброю може отримати будь-який громадянин, якому виповнилося 21 рік, звернувшись до правоохоронних органів, і надавши довідку про відсутність протипоказань. Цей дозвіл є саме на придбання, а не на зберігання. Відповідного документа на його розміщення у житловому приміщенні не потрібно. Адже саме такий вид зброї вважається важливим атрибутом будь-якого мисливця. Воно легальне, і вважається мисливською рушницею. Її призначення для полювання, спортивної стрільби використовується під час навчального процесу, в інших цілях використовувати заборонено, оскільки це не засіб самозахисту.

Купуючи гладкоствольну зброю, в обов’язковому порядку її потрібно зареєструвати в десятиденний термін. Для цього необхідно подати заяву із зазначенням марки, номера, моделі зброї, копію чека про її купівлю, яку видає магазин. Після подачі документів, до моменту видачі дозволу, користуватися не в жодному разі рушницею не можна, і зберігати розрядженим у сейфі. Через тиждень після подання заяви можна отримати документ, що дозволяє використовувати засіб, але тільки у відведених для цього місцях.
Терміни дії дозволу на зброю
Оскільки органи Нацполіції займаються оформленням дозволів на зброю, то терміни вони встановлюють. Згідно із законом, громадянин отримує дозвіл на зброю на строк до трьох років. Але з урахуванням військового стану сталося продовження дозволу на зброю 2023 року в Україні. Тепер, на законних підставах можна купувати та зберігати зброю мисливську з патронами без певного терміну, а до закінчення військового стану. На даний момент, інформація про будь-які терміни відсутня, але ситуація може змінюватися, і відповідно будуть прийняті нові терміни. Але, до органів, людина має подавати також дві заяви: на купівлю, і на зберігання, перевірка та підтвердження особи-заявника займає не більше двох днів.

Ліцензія на зброю
Досить часто плутають люди з дозволом, але це різні поняття. Ліцензія на зброю необхідна на її придбання, і оформляється лише на купівлю, без цього документа магазин не має права продавати товар. Ліцензія видається також для людей, які хочуть займатися колекціонуванням зброї та набоїв до неї, тільки вона безстрокова. А ось для користувачів мисливської рушниці термін ліцензії складає шість місяців з моменту отримання документа на руки.
Без ліцензії можна купити особам, які досягли 18 років, аерозолі зі сльозогінною речовиною, пневматичну зброю 4,5 калібру. Після отримання ліцензії можна оформлювати дозвіл на зберігання в сейфі зброї з патронами.

Що ж до оборони, то отримати зброю у 2023 році реально лише тим, хто вступив до загону територіальної оборони України, кожна людина, яка вміє тримати зброю в руках, може саме в цій структурі її отримати. Для цього необхідно з паспортом та ідентифікаційним кодом звернеться до бригад, які набирають людей, на вимогу потрібно буде показувати військовий квиток та довідку про несудимість. Також, як оборона, зброю можуть видавати ветеранам, або колишнім співробітникам військових органів. Незважаючи на всі ці дані, більшість людей іде в магазини або на інтернет-просторах, шукають всілякі варіанти зброї, які можна купити. Так як зараз неможливо проводити суворий контроль за покупкою, оформленням дозволів на зберігання засоби захисту, то багато хто просто купуючи зберігають будинки в сейфах. Але є випадки і трофейної зброї, яка була видобута від ворога, відповідно такі особи можуть зберігати зброю без будь-яких дозвільних документів, до її повного вилучення правоохоронними органами. У такому разі цей засіб захисту може бути оборонним, і не буде за нього серйозного покарання.
Таким чином, варто зазначити, що є якісь плюси у дозволі для зброї. Правоохоронні органи регулюють кількість засобів захисту, що купуються, розуміють, де вони можуть розміщуватися і якими людьми використовуватися можуть, в яких місцях, але в той же час, у нинішній ситуації, і відсутності контролю над термінами допустимого користування, люди частіше дістають зброю з метою самозахисту та самооборони . Чим становлять велику небезпеку суспільству, адже абсолютно невідомо, чи дозволено цій людині тримати в руках зброю, чи вона має певні схильності. Хоча не варто забувати, що в 2023 році в Україні триває військовий стан, і іноді мета знешкодити і налякати ворога, вищу за будь-які дозвільні документи.