На читання 6 хв Переглядів 3 Опубліковано
Відпочинок, відновлення життєвих сил, спілкування з близькими та подорожі необхідні кожній людині. Усі ці завдання можна і потрібно здійснити під час відпустки. Проте продуктивний відпочинок також потрібно планувати. Це дозволить максимально відновити ресурс та ефективно провести час.
І розпочинається планування саме з розрахунку точної кількості днів. Часто трапляється ситуація, коли час відпустки захоплює новорічні свята. У зв’язку з цим виникає багато питань. Зокрема, як рахувати дні відпустки у січні 2023 року. Нюансів багато.
Розглянемо порядок розрахунку відпускних, особливості оформлення перенесення та відповімо на питання чи вигідно брати відпустку у січні 2023 року.
Вихідні дні у новорічні свята 2023
Щорічні канікули на Новий рік стали доброю традицією у Росії. Завдяки можливості довго відпочивати, росіяни можуть запланувати зустрічі з друзями та сім’єю, поїхати в подорожі або просто розважитись після напруженої роботи.
Відомо, що урочисті дні плануються з 31.12. 2022 по 08.01.2023 включно. Таким чином буде 9 неробочих днів. З огляду на це можна заздалегідь продумати новорічні канікули.
Чи можна брати відпустку у новорічні свята?
При написанні заяви важливо розуміти, що відпустка не може починатися у вихідні або святкові дні, а накази, що підтверджують, підписуються тільки в робочий час. Таким чином, відпустка починається до настання свят.
Важливо розуміти, що згідно із законом святкові дні під час відпустки не зараховуються у відпускний період та не оплачуються. Переноситься можуть вихідні дні, на які випали свята, а святкові лише за правильного написання заяви. Докладніше поговоримо про це нижче.
Якщо це відбувається, складається зручний графік, який дозволяє планувати тривалі поїздки та інші важливі справи. При цьому вихідні дні вважаються та оплачуються як звичайні робочі дні.
Не можна переносити дні відпустки, що збіглися зі святами, та приєднати їх до іншої щорічної відпустки.
Всі ці нюанси важливо розуміти та враховувати під час планування виробничої відпустки.
Чи вигідно брати відпустку на новорічні свята?
Відповімо на запитання на конкретному прикладі. Співробітник планує взяти відпустку з 30.12.2022 до 10.01.2023 року включно.
Враховується, що:
- період з 01 до 08 січня – новорічні канікули;
- 07 січня – Різдво.
Таким чином, відпустка фактично становитиме 4 дні. Цей графік вигідний, якщо потрібна більша кількість вихідних днів. Однак із матеріальної точки зору це зовсім не вигідно. І тут треба визначити що важливіше: відпочинок чи гроші.
Відомо, що працівники, які працюють на окладі, працюють різну кількість днів кожного місяця. Це залежить від кількості святкових та вихідних днів.
Таким чином, щоб виплатити зарплату на місяць у повному обсязі, кожен робочий день має різну вартість. Якщо у місяці більше трудових днів – вартість одного дня менша і навпаки.
Важливо розуміти, що у місяць, коли частина відпустки випадає на новорічні свята, виплата складається із зарплати за відпрацьований час та відпускних, які розраховуються виходячи із середнього заробітку. Це важливо враховувати при розрахунку відпустки на новорічні свята 2023 року.
Відпускні розраховуються за такою формулою: сума денного заробітку x кількість днів відпустки.
При розрахунку середнього денного заробітку застосовується формула: виплати розрахункового періоду x 12/12 місяців/29,3.
Відомо, що «найдорожчим» місяцем на рік є січень, а «найдешевшим» серпень. У «дорогих» місяцях вигідніше працювати, а не відпочивати. Вартість робочого дня вища за суму середнього денного заробітку, який використовується для розрахунку відпускних. Висновок: щоб заробити одну й ту саму суму грошей, співробітнику в «дорожчому» місяці доводиться менше працювати, порівняно з «дешевшими» місяцями.
Якщо відпустка випала на новорічні свята, з метою скоротити втрати заяву потрібно оформити так, щоби захопити і вихідні дні.
Як переносяться новорічні свята у відпустці?
У Росії є список офіційних святкових днів. При цьому в кожному окремому регіоні країни можуть бути власні урочистості, які повноцінно дорівнюються до святкових днів.
До них відносяться релігійні свята. Логічно, що співробітники хочуть продовжити час відпочинку та беруть відпустку перед початком свята або одразу після нього.
Перенесення відпустки у зв’язку зі святковими днями регулюється законом. Відповідно до нього, не робочі святкові дні не включаються до календарних днів відпустки, тому він продовжується.
При цьому кількість перенесених та святкових днів має співпадати. Однак розрахунок кількості днів відпустки та їх перенесення залежатиме від того, як працівник написав заяву.
Можливо два варіанти:
- У заяві зазначається точне число днів відпустки. Розрахунок проводиться на задану кількість днів, але за наявності святкових днів відпустка зрушується на задану кількість святкових днів. Наприклад, співробітник пише заяву на відпустку з 29.12.2022 на 15 календарних днів.
- У заяві зазначаються лише дати початку та закінчення відпустки, без уточнення їх точної кількості. Наприклад, співробітник пише заяву на відпустку з 29.12.2022 по 12.01.2023. І тут святкові дні не переносяться.
Цей нюанс потрібно враховувати при плануванні відпустки на січневі свята 2023 року. Роботодавець може підказати цей момент, але співробітник повинен його знати та відстоювати свої інтереси. Чи не знання особливостей правильного оформлення заяви призведе до втрати грошей при виплаті відпускних.
Якщо співробітник працює за змінним графіком, то перенесення визначається з урахуванням двох факторів:
- вихід на роботу відбувається у вихідні та святкові дні, незалежно від їх статусу;
- якщо святкові офіційно визнаються на підприємстві вихідними та не вважаються днями відпустки, то вихід на роботу відбувається у призначений день, при цьому кількість відгуляних днів коригується у менший бік.
Якщо у відпускний інтервал входить перенесений день відпочинку, у зв’язку із збігом святкових чи вихідних днів, то продовження не буде.
Розрахунок відпускних у 2023 році
Відразу варто відзначити, що особливості розрахунку відпускних застосовуються при оформленні основної та додаткової відпусток. За основу береться середній заробіток. У разі, якщо працівник бере відпустку з 1 січня 2023 року, то враховується дохід за весь 2022 рік.
Отже, як у січні 2023 вважають відпустку. Враховується сума середнього денного заробітку та кількість днів відпустки. У цьому середній денний заробіток = виплати розрахункового періоду x 12 / 12 місяців / 29,3.
Розглянемо з прикладу. Допустимо оклад становить 20000 рублів на місяць, а співробітник повністю отримав зарплату за рік і періодів, що виключаються, не було. Усі знають, які місяці вважаються зимовими для відпустки.
У січні вартість одного робочого дня становить 1176 рублів (20 000/17). Таким чином, середній денний заробіток згідно з формулою дорівнює: 20000 x 12 / 12 / 29,3 = 682, 59. Помножуємо це число на кількість днів відпустки та дізнаємось скільки відпускних отримає співробітник.
Як оформити перенесення відпустки?
Насправді часто трапляються випадки, коли відпустка переноситься за бажанням співробітника чи роботодавця. Якщо ініціатива походить від співробітника, необхідно дотримуватися наступної черговості дій:
- письмову заяву про перенесення відпустки;
- наказ директора;
- внесення змін до графіку відпусток та особисту картку співробітника.
Найчастіше роботодавець є стороною, що погоджує, але в законі чітко прописані ситуації, коли він не має права відмовити співробітнику.
До цієї категорії належать:
- опікуни;
- вагітні жінки;
- інваліди;
- подружжя військовослужбовців;
- герої праці;
- співробітники ОВС;
- піклувальники дитини – інваліда.
Однак за будь-яких розбіжностей сторони повинні домовлятися та встановлювати терміни, які влаштовують обидві сторони.