Одним із обов’язків кадрової служби є подання або участь у підготовці різноманітної звітності до державних органів. Це важлива та відповідальна частина роботи кадровика, адже звіти мають бути правильно та своєчасно подані. А для цього, перш за все, слід знати, які звіти, в які установи та у які терміни подаються. Отже, зараз розглянемо звіти, які подаються до органів державної статистики. На сьогодні вже складено актуальну таблицю термінів подання звітності на 2023 рік до України.
Основні відомості
Звіти зі статистики – це дуже відповідальна, тому процес регулюється законодавством. За законом держстатистики № 2614-ХІІ, юрособи незалежно від того. яка у них форма власності чи відокремлений підрозділ, мають бути у реєстрі державної статистики. Юридичні особи зобов’язані на безоплатній основі за вказаною від держави формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, направити до органів держстатистики достовірні дані не пізніше зазначених строків. Терміни подання річної звітності 2023 можуть бути різними – це може бути місячний звіт, за квартали та річний.
Також потрібно надіслати дані бухобліку. Метод розрахунку та дані, які необхідні для надання статистики у зазначені терміни, не можна змінити без дозволу органів держстатистики. При цьому в бухгалтерії будь-якої організації наперед відомо які звіти здавати в статистику.
Звітно-статистичні документи, тобто форми звітності та інструкції, як їх правильно заповнювати, можуть бути затверджені лише Держслужбою України. Форми статистичної звітності 2023 РК змінюються, тому слід бути уважними та використовувати лише актуальні форми цього року.
Строки відправлення статистики до держреєстру
Календар подання звітів зі статистики 2023 року розміщено на сайті Держстату. Терміни, на які подаються форми статистичної звітності, зазначені також у Табелі. Термін подання кожного звіту слід дивитися окремо. Найчастіше подається Звіт з праці 1-ПВ – не пізніше 7-го числа після закінчення місяця (через вихідні дати переносяться, тому на конкретний місяць краще перегляньте останні дати через згаданий календар).
За якими галузями подаються звіти
Статистика звіти по ОКПО, умовам праці, пільгам, компенсаціям за роботу в місці, де шкідливі умови трудової діяльності за формою No1-ПВ (умови праці). Цей звіт подають не всі підприємства, а лише ті, що здійснюють такі види економічної діяльності:
- сільськогосподарська діяльність;
- лісові та рибні господарства;
- добувна промисловість та створення кар’єрів;
- переробна промисловість;
- постачання енергоресурсів (електрика, газ, пара, кондиціювання);
- водопостачальна система;
- каналізація, поводження з відходами;
- будівництво;
- транспортна структура;
- складське господарство;
- поштово-кур’єрська структура.
Як підготуватись до звітного періоду?
Готуючи інформацію для заповнення звітів, слід керуватися Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держстату від 28 вересня 2005 р. № 286 (далі – Інструкція № 286). Дані, зазначені у звітності, мають бути точними без помилок та подаватись у повноцінному обсязі. Слід також дотримуватись термінів, визначених для подання звітів. Важливо знати до якого числа здати звіт до податкової – Зазвичай це кінець місяця, кварталу або року.
Після того, як у бухгалтерії вже відомо які звіти здавати у статистику 2023 року в Україні варто визначитися з формою звітності. Форму державних статистичних даних слід заповнювати лише за зразками типових форм. Важливо заповнити первинні облікові документи. Це:
- накази про те, що працівники прийняті до виконавчих робочих обов’язків, переведення на іншу посаду чи відділ, а також на нове робоче місце. У цей критерій попадає договір про припинення співробітництва;
- персональні картки працівників за типовою формою № П-2;
- відпускні строки, що надаються за наказами від начальства;
- обліковий табель з інформацією про використаний робочий час;
- відомості з розрахунків та платежів;
- особові рахунки;
- трудові договори; цивільно-правові договори;
- первинний бухоблік, зафіксований документально, що характеризує кількість офіційно працюючих співробітників, їх зарплати, суми пільгових відрахувань та компенсації.
Оскільки для заповнення звітів використовуються дані щодо табеля обліку про використаний робочий годинник, слід зазначити, що відповідно до п. 1.7. Інструкції № 286 позначки в табелі про причини неявок здійснюються лише на основі документів, оформлених належним чином (аркуші з непрацездатності, інформація про простої, довідки про виконання державних обов’язків чи будь-які громадські доручення).
Для заповнення звітів використовуються різні показники кількості працівників в організації, зокрема, середньооблікова, облікова, середня чисельність тощо. Ці показники обчислюються за інструкцією № 286. Показники важливо відобразити в цілих одиницях за кількістю людей.
Звіти подавати потрібно лише за певний термін. Це може бути рівно один місяць, квартал, а також період може бути обраний від 1 січня поточного року. Звіт можна здати рівно за 12 місяців. Звіт за місяць важливо складати за правилами. За термін береться час від першого до 30 чи 31 числа певного місяця. Звіт по кварталах встановлюється лише починаючи з 1 січня року до останнього числа за третій місяць. Річний звіт складається лише з початку 1 січня до 31 грудня.
Усунення помилок у звітах зі статистики
Помилки виправляти можна, проте, уточнюючу звітність не передбачено. Можна подати заповнений новий звіт із пояснювальною запискою у довільній формі про сутність та причини виникнення помилки та виправлення. Штрафних санкцій за виправлення помилки немає.
Відповідальність за неподання
Ненадання статзвітності або її подання з недостовірними даними може спричинити штраф у розмірі від 170 до 255 грн (ч. 1 ст. 186 КУпАП). У разі повторного порушення протягом року – від 255 до 425 грн. (ч. 2 ст. 186 КУпАП).
Інформація! Платнику податків по праву можна не створювати розрахунок, наведений вище, лише за умови, що певні уточнені показники він вказав у складі податкової декларації за будь-який наступний період зі сплати податків.
Важливо, щоб упродовж цього періоду платник податків сам виявив помилки з урахуванням результатів дистанційної віртуальної перевірки. Після того, як декларацію за звітний період було подано, а платник податків створив виправлену декларацію з точними показниками до кінця граничної дати за аналогічний звітний період або подає у наступних податкових періодах декларацію з уточненнями за п. 169.4 ПКУ, то її не штрафуватимуть (абз. 7 п. 50.1 ПКУ). У бухгалтерії явно відомо працівникам, як здати стат звіт онлайн.
Висновок
Звітність з бухгалтерії та податкові звіти – це особливо важлива обробка облікових даних для надання об’єктивної інформації про фінансові можливості певного суб’єкта господарювання. При цьому важлива звітна дата, фінансовий звіт до податкової 2023 року в Україні за ст. 102 ПКУ. Також важливо зазначити, що платник податків сам і за результатами віртуальної перевірки виявив помилки, які раніше утримувалися у попередній податковій декларації (не входять до цього переліку обмеження за ст. 50 ПКУ). У такому разі потрібно додати уточнюючий розрахунок до податкової декларації лише у тій формі, яка є актуальною на час подання фінансового звіту у 2023 році.