На читання 4 хв Переглядів 14 Опубліковано
Серед свят День медичного працівника посідає особливе місце. Професія лікаря користується загальною повагою за важку щоденну працю, невпинну турботу про людей. В галузі медицини працюють не лише лікарі різних спеціальностей.
Поздоровлення отримують медсестри та молодший персонал, менеджери адміністрацій медичних установ, наукові співробітники спеціалізованих НДІ.
Дата Дня медика не є постійною та припадає щороку на третю неділю червня. Не забудьте сказати теплі слова близьким та знайомим, які стоять на варті нашого з вами здоров’я.
Історія виникнення свята
1971 року у Франції волонтерами Червоного Хреста було створено міжнародну гуманітарну асоціацію «Лікарі без кордонів». Їхньою метою стала місія з надання медичної допомоги країнам, які постраждали від стихійних лих, військових конфліктів.
Спільно із Всесвітньою організацією охорони здоров’я засновники асоціації запропонували щороку на міжнародному рівні відзначати день солідарності лікарів світу. Було призначено змінну дату – кожного першого понеділка жовтня.
У Росії на початку 80-х років було вирішено запровадити внутрішньодержавне свято. У жовтні 1980 року Указом Президії Верховної Ради СРСР було засновано всенародні святкові та пам’ятні дні, серед яких значився День медичного працівника.
У Росії після розпаду СРСР свято зберегло актуальність і стало популярнішим, ніж міжнародне. Окрім лікарів та молодшого медичного персоналу, свято відзначають інженери, хіміки, мікробіологи та інші вчені, без участі яких ніколи б не з’явилися медичні препарати та обладнання. Для фахівців вузьких галузей є додатково свої свята.
Традицію вшанування медиків у третю неділю червня продовжують держави колишнього Союзу Республік Білорусь, Молдова, Казахстан, Україна, Латвія. Азербайджан встановив постійну дату святкування 17 червня, Таджикистан переніс її на 18 червня.
Інші країни пов’язали День медичного працівника з якоюсь історичною подією:
- Індія відзначає 1 липня у день народження Бідхана Чандри Роя, лікаря, педагога та державного діяча.
- Бразилія 18 жовтня у день Святого Луки, який лікував віруючих.
- Куба 3 грудня в день народження Хуана Карлоса Фінлея, доктора та першого дослідника жовтої лихоманки.
- Іран 23 серпня в день появи на світ лікаря та мислителя ісламського золотого віку Авіценни.
- США 30 березня у знаменний день першого застосування загального наркозу Крауфордом Лонгом під час хірургічної операції у 1842 році.
У Сполучених Штатах свято набуло офіційного статусу у 1991 році після резолюції Джорджа Буша. Однак ще в 1933 році ідея висловити повагу до людей настільки затребуваної професії прийшла дружині доктора Елмонда зі штату Джорджія.
30 березня вона розіслала вітальні листівки знайомим і відвідала цвинтар, де поклала червоні гвоздики на могили лікарів. З того часу квітка стала символом Дня медика у США.
Коли День медика у 2023 році?
23 року дата Дня медика припадає на 18 червня. Окрім загальної урочистості у лікарів різних спеціальностей та медсестер є окремі професійні свята.
Протягом року пам’ятні дні у Росії відзначають:
- стоматологи 9 лютого;
- нефрологи 27 березня;
- працівники швидкої допомоги 28 квітня;
- медсестри 12 травня;
- пульмонологи 17 травня;
- фармацевти 19 травня;
- травматологи 20 травня;
- гінекологи 15 липня;
- отоларингологи 29 вересня;
- урологи 2 жовтня;
- алергологи, анестезіологи 16 жовтня;
- дільничні терапевти 17 жовтня;
- рентгенологи 8 листопада;
- офтальмологи 11 листопада;
- педіатри 20 листопада;
- хірурги 25 листопада;
- невропатологи 1 грудня.
Ветеринарні лікарі також мають свій знаменний день, який припадає на 31 серпня. Статус державного свята набуло у 2014 році.
Православна церква, яка сприяла його появі, невипадково обрала останній день літа. Парафіяни 31 серпня шанують Флора та Лавра, покровителів худоби.
Особливості святкування Дня медика
Особливих традицій свято не має. Як і під час інших урочистостей відбуваються концерти, збори колег із привітаннями, корпоративи. До Дня медика приурочують конференції, де діляться досвідом та знаннями. Призначаються офіційні заходи, нагородження за особливі заслуги та відповідальне ставлення до справи.
У Росії засновано почесне звання “Заслужений лікар Російської Федерації” з отриманням почесної грамоти, нагрудного знака та премією. Як правило, державну нагороду отримують лікарі, які протягом 15-20 років залишалися відданими своїй справі.
У свято настає зручний момент, щоб особисто сказати слова подяки лікарю., знайома медсестра за їх нелегку працю і самовідданість. Дата може стати прекрасним приводом перебудувати свій розклад і дієту за принципами здорового способу життя.