Сріблясті чайки — птахи з високою адаптацією, як показав експеримент, проведений вченими з Університету Сассекса. Вибираючи чіпси з упаковок різного кольору, чайки вибирають ту упаковку, з якої їв той, за ким вони спостерігали.
Сріблясті чайки, птахи, повсюдні в прибережних районах, сумнозвісні викрадачі їжі. Дослідники називають їх клептопаразитами.
– Багато хто вважає, що чайки не дуже розумні. Однак їх клептопаразитизм свідчить про те, що когнітивні процеси чайок перебувають на вищому рівні, ніж вважалося раніше. Ми хотіли це ретельно дослідити», — сказала Франциска Фейст з Університету Сассекса у Великобританії. Клептопаразитизм — це поведінка деяких видів тварин. Простіше кажучи, воно полягає в крадіжці їжі, отриманої іншими особинами того ж або чужорідного виду.
Фейст та інші вчені з Університету Сассекса спостерігали за поведінкою чайок на пляжі в Брайтоні, Англія, протягом кількох місяців у 2021 та 2022 роках. У дослідженні брали участь експериментатори, які сиділи на землі приблизно за п’ять метрів від птахів і або бездіяльно спостерігали за ними, або їли чіпси із зеленої чи синьої пачки, дивлячись на чайок. Свої висновки дослідники опублікували в журналі Biology Letters.
Чайки вибрали те, що вибрали люди
48 відсотків чайок підійшли до вченого, коли він їв чіпси, і лише 19 відсотків підійшли до нього, коли він не працював. Коли експериментатор відклав пакети з чіпсами, аж 95 відсотків чайок почали клювати ту, з якої їли. За словами дослідників, поведінка експериментатора вплинула на вибір чайок, які шукають їжу.
«Виявлені нами навички, які дозволяють чайкам вчитися у інших видів шляхом спостереження, повинні походити від їхнього загального інтелекту. Це дуже хвилююче для мене”, – сказав Файст.
«Я вважаю, що це дуже чітко показує, що чайки — птахи з високою адаптацією, коли справа доходить до пошуку їжі», — прокоментував Дам’єн Фарін з Цюріхського університету в Швейцарії.
Проблемна навичка
Мадлен Гумас з Університету Ексетера у Великій Британії каже, що подібні дослідження можуть зіграти роль у мінімізації конфлікту між людьми та чайками, але використання птахами людських сигналів годування може бути проблематичним.
«Схоже, чайки зрозуміли, що ми є чудовим джерелом інформації, коли справа доходить до пошуку їжі», — сказала вона. «Однак тип обробленої їжі, яку їдять люди, є відносно новим доповненням до раціону дикої природи, і не ясно, чи це дійсно корисно для них», — зазначила вона.
Основне джерело фото: lemanieh/AdobeStock