Незабаром Великдень, а з ним і час приготування святкових страв. Який майонез використовувати, щоб вони були не тільки смачними, але й корисними? Як проаналізувати вміст харчових етикеток, наявних на ринку соусів? Чи є в «легких» і веганських майонезах хороші інгредієнти? На наші запитання відповідає дієтолог Юстина Маршалковська-Якубік.
Класичний рецепт майонезу дуже простий і вимагає всього декількох інгредієнтів. Мова йде про яєчних жовтках і олії, які змішують до отримання кремоподібної консистенції. Потім все заправляється сумішшю солі, цукру, оцту і гірчиці або гірчицею, що містить всі ці продукти. Однак більшість доступних на ринку соусів мають набагато довші інгредієнти. Так на що ж звернути увагу при виборі майонезу?
Як вибрати хороший майонез?
Найкраще дотримуватися правила: чим коротший перелік інгредієнтів, які використовуються для виробництва майонезу, тим краще. – Насправді найголовніше, щоб ця композиція була короткою, тобто щоб у ній були лише ті інгредієнти, які ми б додали самі, готуючи майонез вдома. Це найпростіше правило, – вважає дієтолог Юстина Маршалковська-Якубік.
Також важливий вміст в продукті олії і яєчних жовтків – воно має бути максимально високим. Розбираючи склад магазинних майонезів, слід також звернути увагу на те, рафінована або нерафінована олія використовувалася для їх виготовлення. Перший з них піддається високій температурі пресування, що негативно позначається на кількості містяться в ньому цінних інгредієнтів – зокрема омега-3 і омега-6 ненасичених жирних кислот. – Нерафіновані олії містять більше поживних речовин, що робить їх більш харчовими, – зазначає Маршалковська-Якубік.
Однак, як він уточнює, вид олії, яка використовується у виробництві майонезу, важливий лише для людей, які регулярно тягнуться до цього виду соусу. – Якщо ми говоримо про періодичне вживання майонезу, то сорт олії не має великого значення. Тож якщо ми тягнемося до нього раз на рік, у свята, вам не потрібно на нього так багато дивитися. Що стосується регулярного споживання, то краще обирати нерафіновану олію, каже він.
Нежирний чи легкий майонез?
Коли тягнетеся до майонезу, краще вибирати його нежирний варіант. Хоча продукти, позначені як «легкі», «легкі» або «дієтичні», спокушають зниженою калорійністю, на їхніх етикетках, окрім основних інгредієнтів, необхідних для приготування соусу, часто згадуються й інші речовини. – Якщо єдина різниця – знижена калорійність, тобто просто менше олії, то «легкі» майонези – дуже хороший вибір. Однак такий майонез важко знайти на прилавках магазинів. Дуже часто ці продукти містять більше добавок для забезпечення потрібної консистенції. Тож завжди є ризик, що вони матимуть (у складі – ред.) більшу кількість загусників чи стабілізаторів. Також до них часто додають цукор і консерванти у вигляді, наприклад, сорбату калію, – оцінює дієтолог. «Якщо ми хочемо зменшити наші святкові страви, поєднуйте класичний чистий майонез з йогуртом або знежиреним скиром», — пропонує він.
– Нині майонез прийнятного складу купити не проблема, особливо перед Великоднем, коли вибір у магазинах більший. На щастя, виробники все більше звертають увагу на склад і надають значення його чистоті, – додає Юстина Маршалковська-Якубік.
Склад майонезу – як його читати?
Основне правило, яким слід керуватися при аналізі складу майонезу – «чим коротше, тим краще». Переглядаючи етикетки продуктів, окрім основних інгредієнтів соусу – олії, жовтків, цукру, солі, оцту та гірчиці – можна зустріти ще купу різноманітних добавок.
Найбільш часто використовуваною добавкою є динатрієва сіль кальцію, позначена як EDTA E385. Запобігає розшарування і прогорканию майонезу. – Споживання у надмірних кількостях може призвести до порушення мінерального балансу організму, тобто до дефіциту заліза, цинку та міді та м’язових судом. Тому я рекомендую шукати майонез без E385, – зазначає Юстина Маршалковська-Якубік.
Популярні майонези також містять консерванти, такі як сорбат калію або бензоат натрію, позначені як E202 і E211 відповідно. Деякі майонези також містять загусники, найпопулярнішим з яких є модифікований крохмаль (E1422) або стабілізатори, такі як гуарова камедь (E412) і ксантанова камедь (E415). У деякі продукти також додають регулятори кислотності, ароматизатори або барвники.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шалені ціни на майонез. З роками він подорожчав
На запитання про вплив вищезазначених інгредієнтів на якість продукту та здоров’я людей, які його споживають, дієтолог Маршалковська-Якубік відповідає, що «якщо ми можемо уникнути цих інгредієнтів, то було б добре їх уникати. ” – Це не інгредієнти, які будуть для нас дуже шкідливі, але це те, що просто непотрібне. Чим більше цих інгредієнтів, тим гірше стає.
Майонез – порівняння найпопулярніших марок
Згідно зі списком, оприлюдненим порталом Wiadomoscihandlowe.pl, минулого року поляки найохочіше купували «Декоративний майонез Winiary». Друге місце посів «Келецький майонез». Також зростала популярність веганських майонезів, зокрема брендів Develey і Roleski. Який вибрати?
З точки зору інгредієнтів, «Kielecki Mayonnaise» виробництва WSP «Społem» виділяється серед конкурентів. Не містить консервантів, підсилювачів смаку, загусників і стабілізаторів. Як зазначено на сайті виробника, до його складу входять: ріпакова олія рафінована, гірчиця, вода і жовтки курячих яєць. У 100 грамах продукту міститься 631 ккал, що є відносно невеликою кількістю для такого виду соусу.
Дещо гірше виходить «Вінарський декоративний майонез». При його виготовленні використовуються наступні інгредієнти: рапсова олія, яєчні жовтки, оцет, гірчиця, цукор, сіль, спеції, антиоксидант (Е385) і регулятор кислотності (лимонна кислота). Порція в 100 грамів майонезу Winiary забезпечує 704 кілокалорій.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шопінг перед Великоднем. Деякі мережі змінили графік роботи магазинів
Як зазначає портал money.pl, серед популярних на польських столах майонезів слід також відзначити продукти торгових марок Hellmann’s, Pudliszki та Roleski.
В основі Hellmann’s ріпакова олія, вода, оцет, цукор, яєчні жовтки, гірчиця, сіль, ароматизатори, антиоксидант, E385 і барвники (каротин). У 100 грамах міститься 671 ккал.
«Пудліський майонез» використовує суміш ріпакової олії, яєчних жовтків, води, спиртового оцту, цукру, гірчиці, Е385 і куркуми. Має досить високу калорійність – цілих 736 ккал на 100 грам.
До складу «Майонезу Ролескі Преміум» входять: олія соняшникова, вода, жовток, мед, гірчиця, оцет винний білий, сіль гімалайська, сік лимонний концентрований, ароматизатор натуральний, ароматизатори Е385.
Веганський майонез – порівняння складу
Веганські майонези також набули популярності в останні роки. У домашньому варіанті їх найчастіше готують на основі соєвого молока, олії, оцту, гірчиці, солі та цукру. Ці продукти зазвичай характеризуються нижчою калорійністю, ніж їх аналоги тваринного походження – 100 грам веганського майонезу містить приблизно від 250 до навіть 650 кілокалорій.
На прохання оцінити їхній склад дієтолог Маршалковська-Якубік зазначає, що «ці продукти часто мають дуже хороший склад, але вони зазвичай містять більше жиру, ніж класичний майонез». – Тому складно сказати, кращі вони чи гірші за традиційні майонези. Цей вибір слід розглядати індивідуально. Якщо ми дивимося на склад і він не викликає у нас занепокоєння, тобто це просто продукт, який містить лише смакові або барвники, а не яйця, то можна сміливо до нього тягнутися, – додала експерт. – Принцип читання етикеток у цьому випадку такий же, як і у класичних майонезів: ми уникаємо синтетичних ароматизаторів, антиоксиданту ЕДТА та консервантів, – уточнила вона.
Згідно з даними порталу Wiadomoscihandlowe.pl, у випадку з магазинними веганськими майонезами споживачі найчастіше тягнуться до продукту марки Develey. Виготовляється на основі рослинних олій, води, спиртового оцту, модифікованого кукурудзяного крохмалю, гірчиці, солі, лимонного соку з концентрованого лимонного соку, натуральних ароматизаторів і Е385. У 100 грамах міститься 633 кілокалорій і 68 грамів жиру.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Великдень з інфляцією. Найбільший банк Польщі показує дані
Друге місце списку зайняв «Преміальний веганський веганський майонез» від Roleski, до складу якого входять: вода, соняшникова олія, гірчиця, модифіковані крохмалі, білий винний оцет, тростинний цукор, гімалайська сіль, концентрат лимонного соку, ксантанова камедь, ароматизатори та E385. 100 грамова порція містить 25 грамів жиру і лише 269 кілокалорій.
Wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl
Основне джерело фото: Лукас Ґойда/Шуттерсток