Різке падіння цін на природний газ підтримує курси євро з наближенням кінця серпня.
На момент написання статті ціни на газ у Європі та Великій Британії знизилися на 20%, що допомогло євро повернутися до паритету проти долара та продовжило багатотижневе зміцнення проти фунта.
“Відступ європейських ф’ючерсів на природний газ після того, як Комісія пообіцяла надзвичайне втручання та реформу на ринку електроенергії, став ковтком свіжого повітря для євро”, – каже Маріос Хаджікіріакос, старший інвестиційний аналітик XM.com.
Ціни на газ відступають на тлі поєднання двох факторів: 1) дані показують, що рівень запасів у європейських сховищах швидко зростає, знижуючи ймовірність того, що буде потрібно раціонування. 2) європейські лідери мають намір реформувати структуру ціноутворення на ринку електроенергії, що має призвести до зниження цін.
1) Успіхи у сфері зберігання
За повідомленням компанії Gas Infrastructure Europe, до неділі Європа виконала поставлене ЄС завдання поповнити сховища газу на 80% до листопада.
Ці газові сховища заповнюються за абсолютних пікових цін, зазвичай ви сподіваєтеся заповнити їх, коли ціна дуже низька”. У Німеччині це сталося завдяки кредитам, наданим урядом комунальним підприємствам, які, по суті, купували газ за будь-яку ціну”, – каже Фейсал Іслам, редактор з економіки BBC.
Це натякає на зниження фізичного попиту в майбутньому, оскільки газові компанії можуть зробити вибір на користь більш гнучкого реагування на ціну при задоволенні потреб у сховищах, що залишилися».
2) Реформа ціноутворення на енергоносії
Голова Комісії Європейського Союзу Урсула фон дер Ляйєн заявила у понеділок, що ЄС має намір провести помітну реформу на європейських енергетичних ринках. Великобританія вже заявила, що також розглядає можливість вжиття аналогічних заходів.
Нинішня структура ринку означає, що навіть відносно дешева у виробництві електроенергія, така як енергія вітру та сонця, стає дорогою для покупки, якщо ціни на газ високі, що призводить до зростання витрат для комунальних служб та домогосподарств.
Є надія, що кінцева ціна оптової електроенергії може бути відокремлена від ціни її найдорожчого компонента, що в даному випадку виробляється з газу.
Саме цей зв’язок хочуть розірвати уряди Великобританії та Європи, можливо, шляхом створення окремих ринків для електроенергії, що виробляється вітром та сонцем чи газом та вугіллям.
Фон дер Ляйєн сказала, що енергетична криза, що погіршується, що охопила Європу, оголила “обмеження” ринку електроенергії і вимагає “екстренного втручання”.
Цей місяць став важким для Єврозони та її єдиної валюти, оскільки ціни на газ та електроенергію злетіли до нових рекордів на тлі скорочення поставок із Росії та різкого зростання попиту, оскільки країни поспішали заповнити сховища напередодні важкої зими.
“Різке зростання цін на електроенергію з різних причин оголює обмеженість нашої нинішньої конструкції ринку електроенергії”, – сказала фон дер Ляйєн у понеділок на Бледському стратегічному форумі у Словенії.
“Ми, Комісія, зараз працюємо над екстреним втручанням та структурною реформою ринку електроенергії. Нам потрібна нова модель ринку електроенергії, яка дійсно функціонує та повертає нас у рівновагу”, – додала вона.
Якщо інвестори відчують, що найгірше з енергетичної кризи в Європі близько, вони можуть знову почати підтримувати євро.
У своїх регулярних звітах ми зазначали, що євро був особливо схильний до послаблення на тлі різкого зростання цін на енергоносії в Єврозоні, враховуючи енергоємний характер економіки Німеччини.
ЄС також отримує більше газу з Росії, ніж, наприклад, Великобританія, яка залежить від власних запасів Північного моря та імпорту з Норвегії.
Тому падіння цін на газ, швидше за все, позитивно позначиться на євро, ніж на фунті стерлінгів: курс фунта стерлінгів до євро на момент написання статті опустився нижче за позначку 1,17 і становить 1,1688, що є найнижчим рівнем з 21 липня.
Фунт падає до євро вже чотири з останніх п’яти тижнів (минулого тижня пара не змінилася).
Євро зараз набирає обертів проти фунта, і тепер вірогідний тест рівня 1,16 та червневих мінімумів 1,1462.
Курс євро до долара тим часом зріс на третину відсотка і становить 1,0041, а нещодавні цінові дії підтверджують, що ринок не зовсім задоволений нижчим рівнем 1,0.
Олександр Дворський, Take-profit.org