Вчені Європейського космічного агентства (ESA) показали відео, зняте на початку вересня космічним зондом Solar Orbiter. На ньому видно, як струмінь плазми рухається по поверхні нашої зірки, як повзаюча змія. Подія супроводжувалася викидом корональної маси.
Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало відео, на якому видно, як потік плазми біжить по поверхні Сонця, як змія, що повзе по траві.
Зображення були зроблені апаратом Solar Orbiter 5 вересня. Як повідомляє агентство, супутник запустили в лютому 2020 року і з тих пір він спостерігає за Сонцем з відстані близько 42 мільйонів кілометрів.
105 тисяч кілометрів
Вчені ESA повідомили, що це явище викликано потоком плазми (тобто матерії, в якій велика частина частинок електрично заряджена), який тече вздовж магнітного поля Сонця. Хоча на відео це здається дуже швидким, насправді це зайняло три години. Це не означає, що явище було повільним – за даними ESA, реактивний літак міг рухатися зі швидкістю до 105 000 кілометрів. Хвилястий рух був спричинений спотвореннями магнітного поля Сонця.
– Плазма перетікає з одного боку в інший, але магнітне поле дійсно закручене. Отже, є зміни в напрямку, сказав Девід Лонг з Лабораторії космічної науки Муллард (UCL) у Великобританії, який керував дослідженням цього явища.
Плазма була викинута
Спостереження заінтригували вчених, оскільки «змія» утворилася в області Сонця, за якою відбувся корональний викид маси (CME). викид корональної маси). Під час такого явища у космос викидаються мільярди тонн плазми. Заряджені частинки мчаться з центру Сонячної системи і можуть взаємодіяти з планетарними магнітосферами. На Землі вони є причиною полярних сяйв, вони також можуть викликати електромагнітні перешкоди та впливати на роботу деяких пристроїв, наприклад GPS.
За словами вчених, плазма від цього конкретного спалаху пройшла поруч із сонячним зондом NASA Parker. Це космічний корабель розміром з автомобіль, який першим в історії увійшов в атмосферу Сонця. Космічний корабель все ще обертається навколо нашої зірки, вивчаючи CME та інші сонячні явища. Об’єднання даних обох зондів може дати нові знання про фізику Сонця та допомогти краще передбачити космічну погоду та її вплив на Землю, заявили в NASA.
Основне джерело фото: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team; подяка: Frédéric Auchère, IAS