11 жовтня ми відзначаємо Міжнародний день дівчат, також відомий як День дівчат. Цього року свято, засноване Організацією Об’єднаних Націй, відзначається в 11-й раз.Мета заснування Дня дівчаток – висвітлити проблему гендерної дискримінації, права молодих дівчат і особливі проблеми, з якими вони стикаються в усьому світі.
19 грудня 2011 року Генеральна Асамблея ООН вирішила відзначати Міжнародний день дівчаток у всьому світі. Тоді була прийнята постанова 66/170 про те, що 11 жовтня буде святом дівчат. Девіз цьогорічного Дня дівчаток – «Наш час зараз – наші права, наше майбутнє».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ольга Токарчук на Конгресі жінок: права жінкам дані не раз і назавжди
День дівчат – яка його мета
Встановлюючи Міжнародний день дівчаток, Генеральна Асамблея ООН привернула увагу до проблеми прав дівчат і викликів, з якими вони стикаються. Серед них проблема доступу до освіти, примусові шлюби, фізичне та сексуальне насильство або відсутність доступу до належних санітарних умов. Такі питання оприлюднюються, серед інших ООН-Жінки та ЮНІСЕФ. «Дівчата в усьому світі продовжують стикатися з безпрецедентними проблемами з точки зору освіти, фізичного та психічного благополуччя та захисту, необхідного для ненасильницького життя», – зазначає ООН. «За останні 10 років уряди, політики та громадськість привернули більше уваги до питань, важливих для дівчат, і створили більше можливостей для того, щоб їхні голоси були почуті на світовій арені. Тим не менш, інвестиції в права дівчат все ще обмежені, і дівчата є борються, стикаються з незліченними проблемами, які заважають їм реалізувати свій потенціал.Такі кризи, як зміна клімату, пандемія COVID-19 і гуманітарні конфлікти, погіршують ситуацію”, – наголошує ООН. У повідомленні з нагоди 10-ї річниці Дня дівчат зазначається, що пандемія погіршила становище дівчат у світі та підірвала значні досягнення за останнє десятиліття.
У 2021 році з нагоди Дня дівчаток ЮНІСЕФ нагадав про 5-річні зобов’язання, взяті громадськими лідерами, урядами штатів і корпораціями під час минулорічного Форуму рівності поколінь, який проходив у Парижі. – Серед зобов’язань було зменшення гендерного розриву в доступі до онлайн-інструментів, – підкреслила тоді д-р Моніка Качпрзак, речниця ЮНІСЕФ Polska.
– Ми переживаємо другий рік пандемії, яка зробила використання онлайн-платформ для навчання чи підтримки міжособистісних стосунків ще більш частим, ніж раніше. На жаль, 2,2 мільярда молодих людей у світі (до 25 років) досі не мають доступу до Інтернету вдома, підкреслив доктор Качпрзак. – Найбільше від цієї проблеми страждають дівчата. У 2013 році гендерний розрив у доступі до Інтернету становив 11 відсотків у всьому світі, на шкоду дівчатам. У 2019 році було вже 17 відсотків. За її словами, у найменш розвинутих країнах різниця колосальна, сягає 43 відсотків.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Французькі знаменитості стригли волосся на підтримку іранських жінок
День дівчат і жіночий день – чим вони відрізняються?
Міжнародний жіночий день, який відзначається 8 березня, однозначно перевершує за популярністю День дівчаток 2011 року. Жіночий день, який ми відзначали в 113-й раз у 2023 році, вже глибоко вкорінився в культурі. Міжнародному дню дівчаток лише 11 років. Він також приділяє більшу увагу правам дівчат, рівному доступу до освіти та цивілізації та боротьбі з дискримінацією.
Основне джерело фото: Shutterstock