У Йоркширі знайдено рекордно великий слід динозавра. 80-сантиметровий слід був залишений доісторичною твариною приблизно 166 мільйонів років тому і є важливим доказом присутності хижих рептилій у цій частині світу. За словами дослідників, дія по збереженню цінної знахідки виявилася непростою справою.
Узбережжя графства Йоркшир на північному сході Англії є цінним місцем для палеонтологів і любителів копалин. Серед найцінніших знахідок з цього регіону численні сліди динозаврів. Однак у 2021 році там було зроблено унікальне відкриття – гігантський, 80-сантиметровий відбиток стопи динозавра, історія якого описана в «Працях Йоркширського геологічного товариства».
Випадкова знахідка
Рекордний слід знайшла археолог Марі Вудс у квітні 2021 року. Жінка виявила незвичайно велику скам’янілість, прогулюючись узбережжям.
«Я не міг повірити в те, що побачив», — каже Вудс. «На прогулянках з друзями я бачив кілька дрібніших принтів, але такого ніколи не бачив.
Вудс зв’язалася з місцевими експертами по скам’янілостях, але ніхто не знав про слід, який вона описала. Потім вона зв’язалася з палеонтологами з Манчестерського університету, які допомогли визначити, який динозавр залишив свій слід на узбережжі Йоркшира.
Як пояснює Джон Хадсон, співавтор дослідження, тип і вік відбитка свідчать про те, що його залишив хижий динозавр, схожий на мегалозавра. Слід тим більш цінний, що в цьому регіоні було знайдено лише шість подібних слідів із трьома палцями, що свідчить про існування хижих рептилій у доісторичному Йоркширі.
Слід йоркширського динозавраМанчестерський університет/Марі Вудс
Дорогоцінний, крихкий предмет
Співавтор дослідження Дін Ломакс з Університету Манчестера пояснює, що цей зразок не тільки є найбільшим слідом, коли-небудь знайденим у Йоркширі, але, досліджуючи кут стопи, її форму та сліди кігтів, скам’янілість дає змогу зрозуміти поведінку ця особа.
«Особливості сліду свідчать про те, що цей великий хижак ненадовго присів, перш ніж піднятися й піти далі», — каже він. «Приємно думати, що одного недільного дня в юрському періоді ця особина йшла по багнистій прибережній рівнині.
Спостереження за скам’янілістю показало, що знахідка дуже крихка. Вченим довелося негайно вдатися до рятувальних заходів – відбиток піддавався подальшій ерозії та пошкодженню від припливу або навіть повністю розпався через зсув. Працюючи разом, команда організувала безпечне та відповідальне вилучення зразка досвідченими мисливцями за копалинами. Естамп потрапив до колекції музею в місті Скарборо.
Йоркширський мегалозавр – бачення художникаМанчестерський університет / Джеймс Маккей
Манчестерський університет, CNN
Основне джерело фото: Манчестерський університет/Марі Вудс