Підводні виверження вулканів становлять 80 відсотків усіх на планеті. Таке виверження останніми місяцями відбувається на одному з японських архіпелагів. Щойно були опубліковані супутникові знімки, зроблені на початку січня, які показують ознаки підвищеної активності на підводному вулканічному острові Кайтоку. З 1980-х тихо.
Кайтоку — підводний острів у Тихому океані в районі японського архіпелагу Огасавара, на північ від знаменитої Іводзіми. Він розташований на глибині 100 метрів від поверхні води. З трьох вулканічних вершин, що її складають, найсхідніша залишається активною. Починаючи з серпня минулого року, супутникові знімки показували ознаки пробудження вулкана після кількох десятиліть спокою, повідомляє веб-сайт Обсерваторії Землі NASA космічного агентства США.
«Кайтоку вітає», — написано в оголошенні.
Останнє виверження підтвердила японська берегова охорона.
Востаннє Кайтоку вивергався майже 40 років тому
Останнє підтверджене виверження цього підводного вулкана відбулося в березні 1984 року. Глобальна програма вулканізму, яка вивчає вулкани світу та збирає дані про їх виверження за останні 10 000 років, також повідомляла про можливі виверження в грудні того ж року та червні 1986 року, але ці події не були підтверджені.
Активність спостерігалася в наступні місяці, також на початку цього року. 3 січня апарат супутника Landsat 8 зробив наступні знімки. На ньому видно шлейфи кольорової води, що виходять із жерла вулкана на північний захід від підводної вершини.
На Японському архіпелазі відбувається виверження підводного вулканаОбсерваторія Землі НАСА/Лорен Дофін
Дослідження підводних вулканів у цьому районі показують, що знебарвлена область, яку видно на фотографіях, може містити перегріту морську воду з частинками, уламками вулканічних порід і сіркою.
На Японському архіпелазі відбувається виверження підводного вулканаОбсерваторія Землі НАСА/Лорен Дофін
Підводні виверження
За підрахунками, на нашій планеті є 25 мільйонів підводних гір вулканічного походження. Більшість з них «сплять» в наш час, але на виверження решти припадає значна частина всієї вулканічної активності на Землі. Геологи кажуть, що до 80 відсотків.
Як зазначає NASA, “одне з найзначніших підводних вивержень в новітній історії” сталося рік тому на архіпелазі Хунга Тонга-Хунга Хаапай в Тихому океані. У середині січня почалося виверження вулкана Тонга. Згідно з аналізами, опублікованими через кілька місяців, це було найсильніше виверження вулкана століття.
Виверження спричинило цунамі та викид великої кількості вулканічного газу в стратосферу. За даними супутникових спостережень, матеріал від цього виверження все ще циркулює в цьому другому шарі атмосфери з поверхні Землі.
Атмосфера ЗемліПАП/Марія Самчук
У вересні в районі цього архіпелагу після виверження підводного вулкана з води вийшов новий острів.
earthobservatory.nasa.gov, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Обсерваторія Землі НАСА/Лорен Дофін