Шпіцберген є одним із регіонів Європи, на який сильно впливає зміна клімату. За останнє десятиліття Норвезький архіпелаг втратив величезну кількість льоду. Щоб уповільнити зміни, влада вирішила закрити вугільні шахти та використовувати лише відновлювані джерела енергії.
Наслідки зміни клімату чітко помітні в найбільш вразливих регіонах світу. Одним із них є Шпіцберген, норвезький архіпелаг у Північному Льодовитому океані. Розташований там льодовик значно постраждав за останні 10 років через підвищення температури.
– Можна було проїхатися на самокаті по морені, проїхати близько 300 метрів і вже дійти до частини льодовика. Зараз, щоб увійти в льодовик, потрібно подолати ще 500 метрів, – сказав доктор Себастьян Сікора, інженер місцевого університетського центру. Як він зазначив, це величезна відстань для такого роду змін.
Льодовик є нищівним доказом прогресуючої зміни клімату.
– Особливо для людей, які живуть тут багато років і можуть інакше думати про зміну клімату. Їм достатньо зайти на льодовик і побачити, що він виглядає зовсім по-іншому, його стало менше, – сказав Сікора.
Влада хоче боротися
Уряд Норвегії вирішив діяти. Було вирішено, що Шпіцберген повинен використовувати лише відновлювані джерела енергії. Столиця Лонг’їр є першим містом, яке почало закривати вугільні шахти. Очікується, що процес завершиться у 2023 році.
– Зрештою, енергію потрібно отримувати від сил природи, – сказав Сікора. Як додав він, насамперед йдеться про вітрову та сонячну енергетику. «Сонце є проблематичним, тому що у нас тут три-чотири місяці полярної ночі, а це означає, що це рішення буде досить дорогим, тому що цю енергію потрібно зберігати», – зазначив він.
Сікора зауважив, що деякі жителі протестували через рішення про закриття шахти. В основному це були шахтарі та їхні родини, тобто люди, які мають безпосереднє відношення до шахт.
– Багато хто вказує на Шпіцберген, арктичну територію, як на такий казан, у якому вариться погода для Європи. Якщо в цьому котлі будуть якісь зміни, люди, які живуть на континенті, це обов’язково відчують, – сказав він. [to, co dzieje się w Arktyce, ma wpływ na pogodę w regionach znajdujących się na średnich szerokościach geograficznych – przyp. red.] – Ці зміни не мають прямого впливу на моє повсякденне життя. Але я в жаху від того, що відбувається глобально в світі, тому що ви бачите, що ці льодовики в жахливому занепаді, їх стає все менше. Зміни жахливі та швидкі, – резюмував Сікора.
Основне джерело фото: TVN24