Літо та період відпусток ідеально підходять для відпочинку на лоні природи та ночівлі в наметі. Однак такий відпочинок дозволений не скрізь, а за порушення закону може бути накладений високий штраф. Де, крім кемпінгів і кемпінгів, можна поставити намет в Польщі? Як змінилися правила за останні роки?
Формально в Польщі немає заборони розбивати намети «на природі», тобто поза межами кемпінгів. Але на практиці проблема такого кемпінгу полягає в тому, що земля завжди комусь належить, і власник має право самостійно вирішувати питання про допустимість встановлення на ній намету.
Якщо ділянка приватна, перед встановленням намету обов’язково потрібно зв’язатися з власником і отримати його згоду. Варто пам’ятати, що приватними можуть бути не тільки прибудинкові території, а й поля та ліси. З іншого боку, щодо комунальних територій інформацію про допустимість кемпінгу в певному місці слід шукати безпосередньо в даній комуні.
Намет в лісі
Що стосується державних лісів, то існують норми, які чітко визначають допустимість встановлення наметів і ночівлі в них. Донедавна це було дозволено лише в небагатьох та погано позначених кемпінгах.
Однак ця ситуація змінилася у 2019 році, коли була запущена пілотна програма Держлісів «Залишайся в лісі», трансформована через два роки у постійно діючу програму. Хоча ця програма не дозволяла ночувати де-небудь у лісі, для цього було виділено кілька сотень лісових масивів по всій країні. Загалом це понад 620 тис. га лісу в 425 лісництвах.
Які умови необхідно виконати, щоб можна було заночувати в лісі?Shutterstock
З цієї нагоди була створена спеціальна карта з територіями програми «Побудь у лісі», також доступна в додатку для смартфонів mBDL. З умовами користування житлом у лісі можна ознайомитись у положеннях на сайті ЛП.
Однією з таких умов є дозвіл на встановлення намету в зазначених місцях, якщо розмір групи не перевищує 9 осіб, а ночівля в даному місці не буде довше 2 ночей поспіль. “Про ночівлю понад ліміт людей і часу (…) необхідно повідомляти електронною поштою на адресу лісництва (…) не пізніше ніж за 2 робочі дні до запланованого розміщення. Повідомлення вимагає підтвердження електронною поштою від лісової інспекції, що дозволяє перебування» – зазначено в положеннях на сайті Lasów Держ.
У більшості місць у державних лісах не можна використовувати вогонь. Дозволено лише у місцях, призначених для розведення багаття, причому в 46 областях, на які поширюється дія програми «Побудь у лісі», дозволено користуватися газовими плитами – інформацію про розташування цих місць можна знайти на карті програми. . Якщо ви знайшли місце для розведення вогнища, пам’ятайте, що дрова потрібно взяти з собою. У лісі забороняється добувати «дерево та інші матеріали для будь-яких цілей, наприклад для розпалювання вогнища або будівництва таборових споруд».
У державних лісах можна отримати лісові плоди та гриби для власних потреб. Заборонено щось залишати. Основний принцип кемпінгу на природі – залишити житло в тому стані, в якому ви його знайшли. Тож у вас завжди повинні бути з собою пакети для сміття, в які ми будемо збирати всі наші – і якщо такі були – відходи. Хорошою практикою також є використання харчової упаковки багаторазового використання, яка зменшить кількість сміття, яке «виробляється» в кемпінгу.
Перед тим, як вирушати в ліс, слід також перевірити, чи немає в місцевості, куди ви збираєтеся, періодичної або постійної заборони на доступ до лісу, спричиненої, наприклад, пожежною небезпекою. Також варто постійно перевіряти прогнози погоди – перебування в наметі в мороз і під проливним дощем для більшості людей не буде приємним.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Відпочинок у кемпінгу – куди поїхати і що взяти в похід
Намет на березі Балтійського моря
Якщо розміщення в наметі в державному лісі за останні роки значно спростилося, то правила розміщення на пляжі на березі Балтійського моря не змінилися. Це означає, що майже завжди ночувати на морських пляжах у Польщі заборонено, як і розпалювати на них вогнища.
Польські пляжі належать двом відомствам: Морському відомству в Щецині (пляжі від кордону з Німеччиною до околиць Устки) і Морському відомству в Гдині (райони від околиць Устки до кордону з Калінінградською областю). І вирішують питання про допустимість ночівлі на узбережжі, включаючи пляжі.
Директор морського офісу в Гдині в повідомленні, опублікованому в Бюлетені громадської інформації, повідомляє, що кемпінг на пляжі з туристичною метою заборонений. “Для такого виду діяльності є спеціально відведені об’єкти розміщення, такі як кемпінги, кемпінги та інші місця відпочинку. Крім того, пляжі – це здебільшого території, де відсутня належна санітарна інфраструктура, і часто є небезпека повеней та пожеж, які можуть створити ризик. втрати здоров’я або життя », – написано на сайті.
Пляж у Свіноуйсьцеkatatonia82 / Shutterstock
Подібна ситуація має місце у випадку Морського офісу в Щецині. Як випливає з наказу № 1 від 2015 року, у прибережній технічній смузі, в т.ч. пляжі, дюни та скелі, «намети та кемпінг заборонені, за винятком приватної власності».
Обидва морські відомства мають право одночасно видавати дозволи на кемпінг у своїй зоні відповідальності. Для отримання такого дозволу необхідно подати офіційну заяву до компетентного органу. Без спеціального дозволу відпочинок на балтійських пляжах з використанням ширм або пляжних наметів дозволяється тільки вдень. За проживання на пляжі передбачений штраф до 500 злотих.
Цікавою ідеєю для тих, хто все одно хоче поїхати з наметом на Балтійське море, може бути скористатися там програмою «Побути в лісі». Лісова інспекція Ельблонга надала лісову ділянку для кемпінгу в околицях Янтара на Віслинській косі. Однак слід пам’ятати, що і в цьому випадку дозвіл не поширюється на ночівлю на самому пляжі, а лише в найближчому лісі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ширина 200 метрів і найтепліша вода. Рейтинг найкрасивіших пляжів Польщі
Без кемпінгу
У деяких місцях встановлення наметів повністю заборонено. Відповідно до Закону про охорону природи, це стосується насамперед національних парків і природних заповідників. Це пов’язано з тим, що ці території знаходяться під особливою охороною, і перебування людей, особливо поза визначеними маршрутами, буде додатковим тягарем для їх екосистеми.
На території національних парків і заповідників є м. ін багато гірських районів Польщі. Таким чином, ночівля в наметі в горах часто заборонена за межами відведених місць. Однак і в цьому випадку були введені деякі спрощення з програмою «Сон у лісі».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Балтійське море, гори і, можливо, Мазури. У якій частині країни найдешевший відпочинок?
Державні ліси, морське управління в Гдині, морське управління в Щецині, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock