Безпілотний посадковий модуль Hakuto-R повинен був приземлитися на поверхню Місяця у вівторок у рамках «історичної» місії – першої місії, що повністю фінансується приватним шляхом. Того дня повідомили про “втрату зв’язку” з посадковим модулем. Сьогодні ispace заявив у заяві, що приземлення, ймовірно, було «жорстким», зв’язок не було відновлено, а «Успіх 9» Місії 1 був «нездійсненним». Оголошено подальші судові процеси та названо їх дати.
Посадковий апарат Hakuto-R мав приземлитися у вівторок, 25 квітня, пізно вдень за нашим часом на Місяці в рамках місії, повністю фінансованої приватною японською компанією ispace. Після очікуваної дати приземлення зв’язок з ним було втрачено, повідомила того дня команда місії. Тоді не повідомлялося, чи означає це невдалу посадку. «Нічого не підтверджено, але виглядає не дуже добре», — написав у Twitter Кріс Бергін з NASASpaceflight.com.
заява ispace щодо посадкового модуля Hakuto-R
У середу вранці за польським часом ispace виступив із заявою. Вона прямо не підтвердила, що об’єкт розбився, але визнала, що посадка була «важкою», і що етап «Успіх 9», який мав стати посадкою та встановленням контакту, «більше недосяжний». Він додав, що планується проведення подальших підходів, тобто Місія 2 у 2024 році та Місія 3 у 2025 році.
«На підставі наявних на даний момент даних Центр управління польотами HAKUTO-R в Ніхонбасі, Токіо, підтвердив, що посадковий модуль перебував у вертикальному положенні під час останнього зближення з поверхнею Місяця. Невдовзі після запланованого часу приземлення не було отримано жодних даних, які б вказували на те, що відбулося приземлення. Інженери ispace стежили за розрахунковою кількістю палива, що залишився. (…) Незабаром швидкість зниження різко зросла. Потім сталася втрата зв’язку. На основі цього було визначено, що існує висока ймовірність того, що посадковий модуль нарешті здійснив жорстку посадку на поверхню Місяця».
«Щоб знайти першопричину цієї ситуації, інженери ispace працюють над детальним аналізом телеметричних даних, зібраних до кінця послідовності приземлення, і уточнять деталі після завершення аналізу», — додається в заяві.
У ньому зазначалося, що «9 етапів місії 1 – успішна посадка на Місяць і зв’язок – більше неможливо досягти. Тим не менш, місія вже перейшла від успіху 1 до успіху 8».
Члени команди Місії 1 з нетерпінням чекали сигналу приземлення Хакуто-Р PAP/EPA/ФРАНК РОБІШОН
Коментарі місії
«Хоча ми не очікуємо завершення висадки на Місяць цього разу, ми вважаємо, що ми повністю досягли цілей цієї місії, отримавши багато даних і досвіду», — сказав Такеші Хакамада, засновник і генеральний директор ispace. “Ми будемо рухатися вперед”, – запевнив він.
Такеші Хакамада з ispace та члени команди перед Hakuto-RPAP/EPA/ФРАНК РОБІШОН
Хіроші Ямакава, президент Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA), визнав, що «ispace стала першою приватною компанією, яка спробувала здійснити посадку на Місяць, але, на жаль, посадку здійснити не вдалося». Йозеф Ашбахер, генеральний директор Європейського космічного агентства (ESA), який бере участь у місії, підкреслив, що він переконаний, що «Місія 1 Hakuto-R є лише початком багатьох захоплюючих проектів і заходів».
Місія Хакуто-Р
Посадковий модуль був запущений 21 березня за допомогою ракети Falcon 9, що належить компанії SpaceX Ілона Маска.
Японський посадковий апарат здійснив невдалу спробу приземлитися на поверхню МісяцяENEX
Hakuto-R повинен був приземлитися в кратері Атлас, який розташований на південно-східному краю Мері Фрігоріс (лат. Море Холоду). Мері Фрігоріс є місячне море, розташоване на північ від Маре Імбріум і на північний схід від Mare Serenitatis.
Посадковий апарат Хакуто-РENEX
Посадка повинна була початися з висоти близько 100 кілометрів над поверхнею Місяця. Спочатку почнеться гальмівний маневр, під час якого посадковий модуль запалить головний двигун. Потім Hakuto-R скоректує свою орієнтацію відносно місячної поверхні та поступово зменшить швидкість, щоб здійснити м’яку посадку. Весь процес мав тривати близько години.
Посадковий апарат зробив знімок сходу Землі
Одне із зображень, завантажених Hakuto-R, зафіксувало чудовий схід Землі, який стався одночасно з гібридним сонячним затемненням. На зображенні зображена тінь Місяця, коли вона рухається поверхнею Землі над південною частиною Тихого океану.
Ровер на борту
На посадковому модулі розміщено невеликий марсохід Рашид космічного агентства Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), систему штучного інтелекту від канадського управління польотами та багатокамерну систему обробки зображень від канадської компанії Canadensys Aerospace.
В якості додаткового корисного навантаження також був запущений зонд NASA Lunar Flashlight для виходу на орбіту навколо Місяця та пошуку льоду на його поверхні за допомогою рефлектометра, що складається з чотирьох лазерів.
Наразі лише трьом країнам вдалося поставити свої посадкові апарати на Місяць: США, Радянському Союзу та Китаю.
Проїзд збудував поляк
Над конструюванням приводу посадкового модуля працював поляк, доктор Якуб Граматика з дослідницької мережі Łukasiewicz, Інститут авіації.
>>> ДИВІТЬСЯ: Інтерв’ю з поляком, який будував під’їзд

Японський посадковий апарат спробував здійснити посадку на поверхню Місяця
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: PAP/EPA/ФРАНК РОБІШОН