Динамічний розвиток технологій і прогресуюча автоматизація означають, що штучний інтелект вже може витіснити багатьох людей з ринку праці. Є прогнози, що найближчим часом зникне 85 мільйонів робочих місць. Які з існуючих професій найменше ризикують?
Поява чат-бота GPT, тобто штучного інтелекту, який генерує текстові відповіді, спровокувала багато запитань щодо змін на ринку праці. У групі ризику знаходяться ті професії, суть яких – створення контенту. Галузі, у яких штучний інтелект незабаром може здійснити революцію, включають ІТ-фахівців, журналістів, копірайтерів та аналітиків ринку.
Хто може не боятися втратити роботу в найближчі роки? Європейський центр розвитку професійної підготовки (CEDEFOP), інститут, який займається професійною освітою та навчанням в Європейському Союзі, розробив індикатор майбутніх потреб у працевлаштуванні, який дозволяє оцінити загальну кількість вакансій за окремими професіями в період до 2030 року. Зазначені дані є сумою всіх вакансій, які будуть створені внаслідок необхідності заміщення наявних працівників та необхідності заповнення новостворених робочих місць.
20 професій з найбільшою кількістю робочих місць до 2030 року
Відповідно до звіту «Мозки замість м’язів: майбутнє праці в Європі», складеного Європейським центром розвитку професійної підготовки, найбільша кількість робочих місць загалом до 2030 року з’явиться для працівників середньої ланки на місцях. бізнесу або адміністрації, працівники сфери продажів та прибиральники та допомога по дому. До переліку 20 професій, на працівників яких очікується найбільший попит, увійшли:
Середня чисельність офісного персоналу (орієнтовний попит: 7,5 мільйонів робочих місць)
Постачальники (орієнтовний попит: 5,9 млн)
Працівники сфери послуг (орієнтовний попит: 4,8 млн.)
Педагоги (орієнтовний попит: 4,7 млн.)
Прибиральниці та допомога по дому (орієнтовна потреба: 4,7 млн.)
Офісні спеціалісти (орієнтовний попит: 4 мільйони)
Водії та оператори транспортних засобів (орієнтовний попит: 3,9 мільйона)
Будівельники (орієнтовний попит: 3,6 млн.)
Фахівці з науки та техніки (орієнтовний попит: 3,4 млн.)
Юристи та соціальні працівники (орієнтовна потреба: 3,4 млн.)
Вчені та інженери (орієнтовний попит: 3,4 млн.)
Медичні працівники (орієнтовний попит: 3,3 мільйона)
Доглядальники (орієнтовний попит: 3,2 мільйона)
Фахівці в галузі права та соціальних наук (орієнтовна потреба: 3,2 млн.)
Медичний персонал середньої ланки (орієнтовна потреба: 2,7 млн.)
Консультанти клієнтів (орієнтовний попит: 2,7 млн.)
Технічний персонал (орієнтовна потреба: 2,4 млн.)
Бухгалтери (орієнтовний попит: 2,2 млн.)
Працівники металургії та машинобудування (орієнтовна потреба: 2,1 млн.)
Технічні менеджери (орієнтовна потреба: 2 млн.)
Публікуючи оцінки, CEDEFOP підкреслив, що вони потенційно піддаються похибці і повинні «розглядатися як орієнтовні».
Прогнози Всесвітнього економічного форуму
Штучний інтелект покликаний не тільки «забирати у людей робочі місця, але й створювати нові. Всесвітній економічний форум опублікував звіт у 2020 році, згідно з яким до 2025 року 85 мільйонів робочих місць можуть бути витіснені машинами, які візьмуть на себе обов’язки людей, але в той же час технологічні інновації можуть призвести до створення 97 мільйонів нових робочих місць, «більш відповідних новому розподілу праці між людьми, машинами та алгоритмами», йдеться у звіті.
Що може вплинути на це зростання? За даними “Harvard Business Review”, два фактори. «Чим більше комп’ютерів буде навчено виконувати повторювані завдання, які часто доручають працівникам нижчого рівня, тим більше ролей, зосереджених на складних завданнях із конкурентоспроможною зарплатою, буде створено на їхньому місці», — прогнозував американський журнал у 2021 році. «Це означає, що молоді спеціалісти можуть мати ширший спектр цікавих можливостей для вибору».
ШІ штучний інтелектShutterstock
Другим чинником є проблема конкурентоспроможності: людям, які тільки виходять на ринок праці, зазвичай важко потрапити на вищі посади з кращою зарплатою. «Цей недолік зникає у міру створення нових ролей — таких, які раніше не виконувалися. Молоді працівники, швидше за все, будуть змушені конкурувати зі старшими, і, швидше за все, будуть піонерами», — прогнозував Harvard Business Review у 2021 році.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Середня зарплата поляків. Саме стільки ми в середньому заробляли у 2022 році
CEDEFOP, Всесвітній економічний форум, Harvard Business Review, The Economic Times
Основне джерело фото: Shutterstock