Хвороба Лайма – одне з найнебезпечніших захворювань, що передаються кліщами. Як пояснюють фахівці, ця хвороба вже не властива лише лісівникам і фермерам. Кліщі також стають все більш поширеними в міських умовах, і ви можете зустріти їх, наприклад, коли гуляєте з собакою. Однак варто пам’ятати, що не кожен кліщ є переносником хвороби Лайма.
Це міф, що хворобою Лайма хворіють лише лісники та фермери. Звичайно, вони є найбільшою групою інфікованих людей через часті контакти з кліщем на роботі, але на даний момент кліщів у нас також багато в міському середовищі, – сказала люблінський консультант з інфекційних хвороб Гражина Семчук, доктор медичних наук.
Експерт підкреслила, що хвороба Лайма все ще є дуже підступною хворобою, але, як вона зазначила, її, з одного боку, гіпердіагностують, а з іншого – недооцінюють.
– Гіпердіагностований, тому що потрібно мати багато знань і досвіду, щоб правильно інтерпретувати результати обстеження. Багато факторів в організмі людини можуть впливати на це. І тільки досвідчений фахівець може з’ясувати, чи є вони, наприклад, хибнопозитивними через інші проблеми в організмі, – пояснив д-р Семчук, додавши, що, отже, статистика щодо хвороби Лайма може бути завищеною.
Хвороба Лайма – які симптоми вона може проявляти?
З іншого боку, за її словами, кількість випадків може бути занижена через нехарактерні симптоми, які часто просто пов’язані зі старінням, перевтомою та втомою.
«Тому ця хвороба може оминути нас». Багато пацієнтів мають хворобу Лайма, але її не діагностують і не лікують, додав інфекціоніст.
Вона пояснила, що хворий на хворобу Лайма почувається погано, у нього болять м’язи, у нього пригнічений настрій, також можуть боліти суглоби. Однак у Польщі бореліоз суглобів відзначають нечасто.
– Пам’ятайте, що не всі кліщі заражені. Тому до факту укусу кліща потрібно підходити з розумом. Не варто сильно панікувати, адже навіть якщо хвороба виявлена, ми – лікарі можемо її контролювати, – наголосив д.м.н. Семчук.
Вона додала, що також важлива рання діагностика, адже тоді шанси на повне вилікування найбільші. Вона пояснила, що складніше з багаторічною хворобою Лайма, коли вже відбулися дегенеративні зміни, наприклад у суглобах, ураження периферичних нервів.
«Тоді ми можемо усунути бактерію, але зміни, що виникають в результаті тривалого запалення, важче повернути назад», – зазначила вона.
«Чим більше ви колете, тим більший шанс заразитися»
За її словами, Люблінщина перебуває в авангарді регіонів за захворюваністю на хворобу Лайма, завдяки великій площі лісових масивів, «але за кількістю заражень ми не є провідним воєводством, Підляшшя зазвичай займає перше місце».
– Це міф, що хворобою Лайма хворіють лише лісівники та фермери. Зі мною не раз траплялося, що пацієнт, який стверджує, що його ніколи не кусав кліщ, що він уникає природи, все-таки інфікований. На даний момент у нас також багато кліщів у міському середовищі, скрізь, де є зелені насадження. Хворі навіть кажуть, що були в парку, на галявині чи на прогулянці з собакою і завели кліща, – описав інфекціоніст.
Вона додала, що лісівники та фермери, очевидно, складають найбільшу групу хворих на хворобу Лайма через часті контакти з кліщами під час роботи. «Чим більше уколів, тим більша ймовірність інфікування», – сказав лікар.
Доктор медичних наук Гражина Семчук визнала, що з роками суспільна обізнаність щодо хвороби Лайма зросла. – Проте мене дивує, як я це кажу, комунальні новини, тобто передаю – при всій вашій обізнаності – невірну інформацію про хворобу Лайма, – зазначила вона.
За її словами, люди, які приходять до інфекціоніста, часто бувають шоковані тим, що чують від лікаря, тому що у них «вже є свої непоправні переконання щодо хвороби».
– Інколи дивно, що пацієнт у 21 столітті замість того, щоб піти до лікаря та отримати правильну інформацію, слухає, що говорять сусіди та друзі, – підсумувала вона.
Основне джерело фото: Adobe Stock