Святитель Миколай Чудотворець шанується православними віруючими. Покровитель дітей, закоханих, торговців, моряків та захисник невинно засуджених – багато хто звертається до нього у молитві з проханням про допомогу. Храми в ім’я Миколи Угодника розташовані у багатьох містах Росії. Псков, Тобольськ, Архангельськ, Великий Новгород, Москва – ось далеко не повний список.
Традиційно відзначається Микола зимовий та літній. Ці свята улюблені всіма дітьми і вони з трепетом чекають їхнього наступу. У храмах проводяться Богослужіння, а батьки готують для малечі подарунки. Свято Миколи літнього пов’язане з історичними подіями, оповите обрядами та традиціями. Коли літня Нікола у 2023 році? Як підготується у святі, про прикмети, традиції та обряди у цій статті.
історія свята
У 1087 році мощі святого були перенесені зі Світ Лікійських до Барі. Ця подія відзначається православною церквою святом Миколи Літнього. Святитель Миколай – історична особистість. Він жив у 270 – 345 роках н. Народився Чудотворець Миколай у грецькій колонії Лікія (зараз територія Туреччини). Його сім’я була багата та релігійна. Батьки виховували сина на кшталт істинного християнства. З дитинства Микола відвідував Богослужіння, вивчав Писання. Коли його висвятили у сан священика, парафіяни церкви розташувалися до нового пресвітера.
Його уважність, милосердність, щедрість, скромність та чистота притягували віруючих людей. Разом з цим священик вирізнявся відвагою та ревнощами у служінні церкви, вів боротьбу з єрессю та язичництвом. Протягом життя він відвідав усі місця життя Спасителя і зробив багато чудес, зцілюючи хворих і допомагаючи жебракам.
Історія свята тісно пов’язана з легендою про порятунок від злиднів старого з трьома доньками. Святитель Миколай дізнався про жахливе безгрошів’я свого парафіянина і вирішив йому допомогти. Вночі він підкинув до хати мішечок із золотом, де жила родина. Вранці гроші було знайдено і старий зміг зіграти весілля старшої дочки.
Через час Святитель Миколай повторив свій вчинок і заміж вийшла середня дочка старого. Допоміг Микола і третій дочці, але цього разу старий побачив, хто допомагає його сім’ї та подякував Святителю. Так з’явилася традиція дарувати подарунки малечі з бідних сімей.
Коли свято Миколи Чудотворця літнє 2023 року
Святителя вважають старшим серед рівних Святих і просять про заступництво і допомогу. Є відомі прислів’я: «Немає за нас поборників проти Миколи» або «Попроси Миколу, а він Спасу скаже». Важливо зазначити, що дата Миколи літнього не переходить і щороку відзначається 22 травня. За переказами цього дня святий обходить всю Землю і проганяє нечисту силу зі світу людей.
Прикмети
До дня «травного» Миколи слід готуватися та роздати всі існуючі борги. Примиритися з тими, з ким був у сварці і обов’язково допомогти нужденному. Вважається, якщо на Ніколін день до будинку молодої дівчини прийдуть свати, шлюб буде вдалим.
22 травня люди завжди дивляться на природу, щоб передбачити майбутнє. Є прикмета, що якщо з 22.05 по 10.06 стоїть сира та вітряна погода зі зливами та грозами, то Микола літній прихильний і врожай буде щедрим. Особливо така погода сприяє вирощуванню пшениці.
Коли наближається свято Миколи літнього 2023 року, перед іконою святого потрібно поставити 40 свічок і молитися, доки вони не згорять. Вважається, що прохання обов’язково здійсниться.
Увага! Роса вранці 22 травня вважається цілющою. Тому рекомендується для вмивання.
Традиції та обряди
Православні віруючі чекають на травневе свято Святителя Миколая. День починається з відвідин храму. Після Богослужіння топлять лазню. Вважається, що в цей день вода має цілющі властивості. Щоб весь рік був щасливим, проводяться обіди. Обов’язково потрібно нагодувати бідних, покалічених і волоцюг. І лише після цього обід подається для сім’ї та близьких людей. Господиням у день, коли настане Ніколів день 2023 року рекомендується зробити генеральне прибирання у всьому будинку та дворі.
Нікола весняний – покровитель закоханих пар. Так дівчата рано-вранці 22 травня моляться про те, щоб святитель подарував їм зустріч із другою половинкою. Просять, щоб він послав доброго, щедрого, гарного, роботящого, сміливого та доброго чоловіка.
Увага! У свято заохочується будь-яка робота. Адже сам святий за життя був дуже працьовитим.
Традиції особливо вшановують моряки, оскільки згідно з легендою святий зумів утихомирити своєю молитвою бурхливе море. У північних регіонах Росії найчастіше навігація починається саме 22 травня. У морі виходять на судах нічого не боячись, знаючи, що є сильний покровитель та заступник. При цьому ікону Святого часто ставлять у ніс корабля. Вважається, що Микола береже від стихійного лиха, особливо на воді.
Миколай угодник оберігає тварин. У молитвах часто звучать прохання вберегти худобу та врожай. За старих часів у ніч на 22 травня всі власники коней і овець виганяли їх у поле і досхочу годували. Часто влаштовувалися хресні ходи. Вважалося, що вони захистять від граду та посухи. Потім по всьому периметру поля розпалювалися багаття і починалося справжнє гуляння. На святі обов’язково були присутні пісні, танці, веселі ігри.
Щоб урожай був багатим, а земля родючою, люди на зорі виходили в поля чи городи, ставали обличчям на схід Сонця та проводили обряди. Вони читали молитви, звернені до Миколи Чудотворця, просили про захист угідь, про щедрий урожай та сите життя.
Що не можна робити у Ніконов день у травні
У свято не рекомендується брати в руки ріжучі та колючі предмети. Виняток становлять предмети кухонного начиння та садового інвентарю. Забороною вважається відмовляти комусь – або в допомозі, а особливо дітям. У цей день їм дозволяється лягти спати трохи згодом і провести час із дорослими. На свято краще утриматися від м’яса, не можна розпивати алкоголь.
Лаятися чи поганословити заборонено в день Миколи літнього. Також не варто сильно веселитися або навпаки сумувати та сумувати. Це великий гріх. День краще провести тихо у мирних працях. Вважається, що якщо свято Миколи літнього пройде правильно, воно виконає будь-які прохання та бажання.