У літній період, одним із улюблених свят слов’янського народу був Івана Купала, який присвячений літньому сонцестоянню. Самобутнє свято нині святкують українці так само, як і за давніх дохристиянських часів. А яким він був, і коли його святкують, можна дізнатися в статті, і почерпнути цікаву інформацію.
Святкування Івана Купала
З давніх-давен, липнева святкова ніч була чарівною і наповненою містикою, оскільки раніше, згідно з історичними даними, святкування проводилося в дохристиянські часи в часи літнього сонцестояння, коли наставала коротка ніч. А ось із прийняттям християнства кардинально змінилося. Коли ж почали святкувати Івана Купала? Дата святкування випадає на 7 липня, в День Різдва Іоанна Предтечі згідно з церковним календарем, починається він у ніч з 6 на 7. Дата ця залишається незмінною з року в рік. Назва походить від «купатися», але справжнє значення таки залишається незмінним – вихваляння слов’янського Бога квітів – Купали.

Історія свята
Історія свята Івана Купала почалася задовго до християнства, предки збиралися на збіговиськи для проведення обрядів у період літнього сонцестояння, присвячували його божеству Ярилі. Основними діями було занурення у воду з очищенням від злого всього, і стрибки через палаюче багаття. Купайло це божество, а назва свята, але у деяких літописах зустрічається ім’я такого язичницького бога. У липневий літній період у людей з’являвся вільний час між збиранням урожаю, природа радує своїм достатком рослин, трав, квітів, буянням зелених дерев із плодами та ягодами. Але, в процесі прийняття християнства, таку дію вирішили залишити, предки все ж таки продовжували дотримуватися язичницьких правил, вірування. Тільки обрядова частина святкування стала приурочена до Івана Хрестителя як символ очищення, адже він проводив хрещення людей. Івана Купала у 2023 році відзначається у ніч з 6 на 7 липня за традиціями згідно з григоріанським календарем.
Традиції та обряди на Івана Купала
Звичайно ж, як без обрядів у таке літнє свято. Згідно з народними віруваннями, цього дня важливо було поринути у водойму, щоб очиститися від усякого зла і недобра, набути сили, здоров’я. Проте вважалося, що в ніч заборонено заходити у воду, тому що вся зла сила з’являється і може потягнути за собою на дно. У цей день прийнято вважати вербу обрядовим деревом, іменували її Мареною чи Купайлом. Дівчата прикрашали його квітами, різнокольоровими прикрасами. Головним атрибутом у купальську ніч було багаття, викладене навпроти дерева.
Обов’язковими обрядами в ніч вважалися:
- Стрибки через багаття (вони вважалися очисними), перестрибуючи вогонь високо, можна отримати весь рік богатирську силу;
- Молоді, тримаючись за руки, повинні були перестрибнути разом, і буде рука в руці, значить пара незабаром одружиться;
- Через багаття проганяли навіть худобу рогату, щоб була здоровою і давала хороше молоко, і не нападала жодна хвороба.
- У святковому багатті спалювали натільну сорочку хворого малюка – вважалося, що така дія призведе до якнайшвидшого одужання.

Ще одним незмінним обрядом у ніч на Івана Купала була ворожіння дівчат. Молоді незаміжні проводили обряд на нареченого: готували вінки з різних рослин, що пахли, пелюсток, трав, запалювали і ставили на них свічки невеликі, і потім пускали в річку. Відповідно до такого обряду, вінок мав назад прибитися до берега з правого чи з лівого боку. Якщо ж вінок йшов на дно, або зупинявся, то не варто було чекати заміжжя у найближчий рік. А от якщо на віночку свічки продовжували горіти, і він пішов далеко по річці, то молода дівчина зустріне майбутнього чоловіка.
Для молодих хлопців у купальську ніч важливою традицією було знайти рідкісну квітку папороті. Згідно з повір’ям, папороть з’являється тільки в нічний час тільки влітку, і той, хто його зможе знайти матиме силу, яка допоможе виліковувати будь-які хвороби, а також отримає дар – розуміти мову птахів та звірів.
Також, у свято Івана Купала, важливо готувати традиційні страви: кашу кулагу, нею пригощали жебраків спочатку, а потім їли самі, варили квас, що має величну силу цієї ночі, а закінчували святкову трапезу солодкими варениками. Усе це проводилося залучення удачі, здоров’я, добробуту сім’ю господині.

Що можна і що не можна робити на Івана Купала:
Згідно з народними віруваннями, з 6 на 7 липня не можна було спати, бо вся погань виповзала зі своїх злачних укриттів. Також жінки, вагітні, діти не допускалися для купатніння у воді, щоб русалки не забрали їх у своє царство, а хлопцям слід бути обережними та уважними, щоб дівчина, що вийшла з води, не виявилася русалкою, не забрала до себе в полон. Цієї ночі слід було рвати в букет трави, адже вони набували магічної та цілющої сили.
Головною традицією на Івана Купала у 2023 році вважається оформлення Купайла, стрибки через вогонь юнаків та дівчат, плетіння вінків із пахучих трав. При настанні світанку спалювання опудало головного атрибуту свято. Купатися у водоймах на свято у 2023 році можна, для отримання нових сил та зцілення, але рано-вранці 7 числа, не вночі. Також, згідно з традицією, потрібно мати натільний хрестик. Дітям не можна розгрібати вугілля в багатті, ступати на них, щоб не провокувати конфлікти в сім’ї.
Ніч Івана Купала сповнена магії та містики, щоб зла сила не увірвалася до хати, зберігають біля порога осинові коли чи гілочки, розкладають на підвіконнях, біля входу часник.
На церковне свято 7 липня не можна робити такі речі: у жодному разі не можна лаятись, конфліктувати, вимовляти у слух грубі слова. Нічого не піднімати із землі (особливо монети, гроші), не давати в борг або займи що-небудь (щоб не залучити бідність до своєї родини). Не можна бити тварин, особливо корову, козу, які дають молоко, а тим паче зарізати худобу. Звичайно ж, не можна проводити будь-які ворожіння, обряди, і все, що має відношення до містики, і не приймається церквою. Адже православні цього дня відзначають Різдво Іоанна Предтечі (Хрестителя), йдуть до церкви на службу. Також слід дотримуватися посту, і виключити м’ясо, яйця, молочні продукти.
Чи можна шити на Івана Купала 2023 року? Будь-якого святкового дня чи то язичницька релігія, чи православна, нікому не рекомендувалося займатися рукоділлям, брати нитки та голки для шиття. Зараз така традиція продовжується, і не бажано шити будь-які речі. Також, згідно з прикметою, в день Івана Купала не потрібно стригтися проводити маніпуляції з волоссям – фарбуватися, завиватися, бо нечиста сила забере собі силу. Будь-яка робота по дому також небажана з обіду 6 липня та весь день 7 числа. Тому прання, прасування, сушіння варто відкласти на кілька днів.

Прикмети на Івана Купала
Предки вірили силу природи, і незважаючи на введення християнства, продовжували дотримуватися прикмет. Які були їм вірними помічниками у господарюванні, розумінні природи, давали знання. Вважалися головні на Івана Купала прикмети:
- Йде дощ – почнеться спека, і до кінця літа триматиметься;
- Якщо небо чисте та зоряне – восени буде хороший урожай грибів;
- Грім із грозою – до дуже поганого врожаю горіхів;
- Побачити змію – значить набратися проблем;
- Почути, як співає зозуля – значить настане холодна осінь.
- Якщо багато роси в ніч із 6 на 7 липня – до багатого врожаю;
- Якщо тварини прагнуть залишити ліс – отже, слід ожити посуху.

Особливу увагу приділяли предки коням, саме в купальську ніч нечиста сила могла їх використовувати для своїх непоганих цілей, і тоді тварині вже не вижити, тому коней замикали надійно. Також важливою прикметою було, якщо сховати в будинку по кутках цвітіння івану-да-мар’ї, то злодії не зайдуть у такий будинок і пройдуть повз. Якщо написати на паперовому листі все негативне і сумне, а потім кинути до вогнище вночі, то не повториться поганих речей і неприємностей.
Таїнство Івана Купала містить у собі безліч цікавих, містичних подій та обрядів, які молодь у 2023 році намагається відроджувати та святкувати згідно з давніми язичницькими діями. Тим самим виявляючи данину предкам, розуміючи слов’янську історію, і відчуваючи силу природи та її цілющі властивості. Звичайно ж, не обходиться таке свято без звичайних гулянь та відпочинку на пляжі біля річки з шашликами та гулянням, але це вже зовсім інша історія, інша від святкування.