Чорнобильці – це ті люди, які на даний момент потребують підтримки держави. Україна підтримує жертви чорнобильської катастрофи тим, що дозволяє їм користуватися пільгами, які не доступні іншим категоріям громадян. Важливо розуміти, що в державі розробляються певні рішення щодо питання: коли підвищать пенсії чорнобильцям в Україні. Додатково за законом «Про статус соцзахисту українців, які постраждали на ЧАЕС», чорнобильці можуть претендувати на всі наведені нижче пільги. Щоб отримати офіційно пільги, передбачено також кілька важливих законів, які дозволяють отримувати у спрощеному форматі матеріальну та соцпідтримку від України. Цього року також заплановано у Кабміні перерахунок чорнобильських пенсій в Україні.
Основні дані про пенсії
Багатьом цікаво знати, коли підвищать пенсії чорнобильцям в Україні 2023 року. Наразі пенсія складає 10340.35 грн. пенсії чорнобильцям з 1 липня 2023 року також підвищуватимуться. Перерахунок пенсії інвалідам чорнобильцям також відбуватиметься. Поки що з інвалідністю першої групи чорнобильцям платять пенсію у розмірі 6840 грн.

Пенсії чорнобильцям інвалідам у 2023 році в Україні:
- 6840 грн – для інвалідів 1 групи;
- 5472 грн – чорнобильцям з другою групою інвалідності;
- 4218 грн – для осіб, які є інвалідами 3 групи.
Варто знати! Нарахування пенсії чорнобильцям 2 категорії в Україні складає 9,5 тис. грн.
Щорічна допомога у вигляді матеріальних еквівалентів та доплати компенсацій для чорнобильців встановлюються у Кабміні. Варто зазначити, що чорнобильці можуть одержувати різні пільги. Багато пільг належать чорнобильцям, можливо, деякі ці виплати та соцдопомога буде корисно згадати, щоб людина змогла їх отримати у 2023 році. Багато хто здебільшого цікавиться 20 статтею про компенсацію соцпільг з категорії 1:
- придбання ліків на безоплатній основі за рецептурами від лікарів;
- протезування зубів на безоплатній основі. До цього пункту входить протезування зубів, яке здійснюється із застосуванням дорогоцінних матеріалів та металів (схожі з ними за ціною). Вартість визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
- насамперед обслуговують чорнобильців в аптеках, а також у лікувально-профілактичних організаціях;
- щорічне обслуговування поза чергою (безкоштовно) у забезпеченні путівок у санаторії. Щорічно надається матеріальна допомога для компенсації ціни путівок. Гроші санаторно-курортної установи перераховуються за безготівковим розрахунком. Важливо, щоб санаторій або курорт мали ліцензію на здійснення медпрактики, надання послуг з санітарно-курортного проходження лікування. Також важливо, щоб санаторій міг компенсувати середню вартість путівок Україною;
- Чорнобилець має право самостійно визначити у якому санітарно-курортному закладі він хоче проходити лікування та відпочивати. Важливо, щоб курортна установа мала ліцензію на провадження господарської діяльності та медпрактики. За бажанням чорнобильця установа має надавати доплату доплати за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок. Санаторно-курортні установи можуть надавати оздоровчі послуги через безготівковий розрахунок (форма власності не грає ролі).
Важливо! Щорічна допомога може бути у розмірі суми за еквівалентом середньої вартості путівки Україною. Ця сума визначається законом про Держбюджет у 2023 році.

Які ще пільги можуть отримувати чорнобильці у 2023 році у медзакладах:
- при виході на пенсію чорнобилець має право змінити місце робочої діяльності та змінити прив’язку до поліклініки, до якої він був прикріплений, коли працював;
- обслуговування в медустановах, диспансеризацію, лікування в пансіонатах на щорічній та безоплатній основі;
- право залишитися на роботі, якщо звільняють співробітників у зв’язку із змінами у процесі виробничої праці та при ліквідації підприємства. Також до цього списку входить реорганізація чи перепрофілювання організації. При скороченні штату працівників чорнобильець має перевагу залишитися більше у зменшеному штаті працівників. Також, якщо підприємство закривається, роботодавець має допомогти працевлаштуватися чорнобильцю.
Якщо працівників звільняють у зв’язку з ліквідацією фірми чи організації, реорганізацією трудового процесу, перепрофілюванням фірми, скороченням штату співробітників, то роботодавець зобов’язується виплачувати щомісячну допомогу чорнобильцю. Сума допомоги повинна бути не меншою за середню місячну заробітну плату, помножену втричі. А ось посадовий оклад зберігається за бажанням терміном до 1 року.
Важливо! Чорнобильцю гарантується працевлаштування із можливістю навчання нової професії. При цьому зберігається зарплата за попереднім місцем робочої діяльності протягом усього періоду, доки він проходить перепідготовку (термін до 1 року).
Додаткова допомога на роботі
Також варто звернути увагу на новини для чорнобильців в Україні в 2023 році щодо робочих місць на підприємствах та збереження зарплат. Також варто розглянути ще кілька важливих видів допомоги, які пропонуються чорнобильцям від держави у 2023 році. При переведенні на нижчий трудовий оклад через стан здоров’я співробітника, йому буде покладено виплату протягом року. Це сума різниці між попереднім заробітком та заробітком на новій роботі до того, як було встановлено інвалідність або зняття статусу інваліда (термін до 1 року). Варто звернути увагу на такі пільги:
- чорнобилець за умови, що він тимчасово не працює, отримує виплати (допомоги) сума, яких становить 100% від середнього заробітку, при цьому страховий стаж не враховується;
- виплата працюючим особам, які мають групу інвалідності та тимчасову неможливість працювати на строк 4-5 місяців поспіль.
Житло для чорнобильців
Якщо людина каже – я чорнобилець вовч, то вона позачергово може бути забезпечена квадратними метрами житла. Також житло можуть отримати сім’ї загиблого чорнобильця. Надати житло належить усім особам, які стали жертвами аварії на ЧАЕС у Чорнобилі. Чорнобильці забезпечуються житлоплощею протягом 1 року від дня подання заяви. Місцева адміністрація повинна виділити 15% від збудованих будинків (форма власності участі не грає).

Кабмін щороку виділяє спеціальні суми грошей для обласних держадміністрацій. Ці гроші мають цільове призначення – це капітальні вкладення на кількість сімей, які потребують покращення житла. Фінансують будівництво нових додому із державного бюджету. Крім того, що існують загальні підстави згідно із законом, які потребують поліпшення житлово-комунальних умов чорнобильці, які мають житлоплощу нижче за рівень середньої забезпечених осіб у конкретному регіоні України.
Якщо чорнобилець переніс променеву хворобу або став інвалідом через її перенесення після катастрофи на ЧАЕС, то йому надається ще одна квартира у вигляді окремої кімнати. Якщо сім’я втратила годувальника через аварію на ЧАЕС, то вони можуть отримати окреме житло. Тільки надається ця квартира та її вартість вирішується у Кабміні.
Інформація! Громадяни, які постраждали на ЧАЕС у Чорнобилі, мають право скористатися лише одного разу пільгою на отримання квадратних метрів житла.

Пільги, покладені сім’ям чорнобильців
Важливо розуміти, що членами сім’ї людини, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, можуть вважатися близькі родичі. Насамперед – це подружжя, діти, яким немає 18 років, непрацездатні батьки. Також до цього списку можна віднести тих родичів, які проживають із чорнобильцем та є інвалідами І групи. Також особа-інвалід не повинна перебувати у шлюбі. Інвалід має бути під опікою чорнобильця, мати право на пільги.
Якщо сім’я живе у будинку, де не встановлено центральне опалення, то вони отримують компенсацію 50% вартості палива. Ціна має бути в межах норми за паливо, яке продається населенню. Якщо людина мешкає у гуртожитку, то оплата за проживання становить 50% від загальної вартості.

Чи покладено чорнобильцям автомобілі?
Зазначається, що автомобілями мають право забезпечуватись чорнобильці навіть із першою чи другою групами інвалідності. На це рішення не впливає наявність медичних показань, а також відсутність протипоказань до керування автомобілем та правом передачі його іншому члену сім’ї.
Якщо чорнобилець має другу групу інвалідності, то за відсутності медпоказань він має право отримання машини на пільговій основі. Якщо особа має третю групу інвалідності, то з урахуванням клінічних показань їй видається машина на пільгових умовах у порядку загальної черги.

Інші види соціальних пільг
Цього року заплановано перерахунок пенсії ліквідаторам ЧАЕС. Людину, яка пережила аварію на ЧАЕС, забезпечують пільговим харчуванням. Багатьох цікавлять самі виплати чорнобильцям на харчування у 2023 році в Україні, але поки що є лише пільги. Отримувати продукти можна із відповідних магазинів за місцем проживання. Також за клінічними показаннями забезпечується знижка на продукти 50%. Ці норми встановлюють виконавчі органи влади, які забезпечують формування держполітики охорони здоров’я.
Чорнобильцю можна користуватись на безкоштовній основі міським громадським транспортом. Таксі до цього списку не входить. Важливо мати посвідчення за встановленим зразком. Також якщо оплата проїзду автоматизована, то чорнобилець отримує спеціальний пільговий квиток для проїзду в такому виді транспорту. Приміським транспортом можна також користуватися на безкоштовній основі.
Пільги сім’ям чорнобильців у 2023 році:
- діти чорнобильців можуть вступати до школи поза чергою. Також це стосується дошкільних закладів;
- пільги надаються під час оплати податкових зборів за податковим законодавством відповідно;
- проїзд до будь-якої точки України поїздом, літаком, водним транспортом або автобусом безкоштовний;
- відпустка у бажану пору року. Отримання додаткових відпускних – це 14 робочих днів із збереженням заробітку.

Пільги, що надаються один раз для жертв Чорнобильської ЧАЕС:
- чорнобильця обслуговують першим на підприємстві, установі, організації з технічного обслуговування та ремонту транспорту. Також є пільги з обслуговування позачергово у службах побуту, магазинах, громадських їдалень. Також без черги можна сплатити послуги у ЖКГ або у транспорті;
- в першу чергу чорнобильці можуть набувати промислових товарів, якщо ті мають підвищений попит на ринку. До цих товарів належать автомобілі, пральні машинки, холодильники, меблі;
- діти чорнобильців можуть вступати до ВНЗ поза конкурсним відбором. Це стосується і вступу до ПТУ та коледжу. Студентам будуть покладені місця у гуртожитках позачергово, якщо навчання проходить у місті за місцем прописки, виплата стипендій. Вартість стипендії встановлюється Кабінетом Міністрів. Особи, які закінчили середні та професійно-технічні місця навчання, мають атестати з оцінками «відмінно», можуть бути прийняті до ВНЗ без конкурсів та іспитів. Достатньо прийти лише на співбесіду та подати документи. Навчання протягом усього періоду оплачується із скарбниці держави;
- також чорнобилець може пройти без черги до закладу соцзахисту населення, а також до будь-якої соцслужби, якщо людина не має близьких рідних, які проживали б з нею в одному житлі.
Висновок
Останні новини про чорнобильські пенсії свідчать, що пенсії чорнобильцям підвищать у липні поточного року. Пільги, передбачені пунктом 1 статті 20, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Пенсії чорнобильцям ліквідаторам 2 категорії інвалідності нараховуються у розмірі 9,500 грн., а також дана категорія осіб може отримувати 100% допомогу з непрацездатності.