Комета C/2022 E3 (ZTF), яка востаннє побувала в околицях Землі 50 тис. років тому, на початку лютого опиниться у своєму найближчому положенні до нашої планети. В даний час комету можна спостерігати за допомогою спеціального обладнання, але варто пам’ятати, що проведення астрономічних спостережень часто вимагає відповідних умов освітлення та навичок.
До нашої планети наближається комета C/2022 E3 (ZTF), яку вперше спостерігали в березні 2022 року. Спочатку вважалося, що це астероїд, але потім було виявлено його кометний характер. Об’єкт досяг свого перигелію – найближчої до Сонця точки – 12 січня, але продовжує свій шлях до нашої планети. Зараз комета знаходиться приблизно в 52 мільйонах кілометрів від Землі, але найближче до нашої планети вона наблизиться 1 лютого, коли ця відстань зменшиться до 42 мільйонів кілометрів.
Як спостерігати зелену комету C/2022 E3 (ZTF)?
Зараз комету можна побачити в сузір’ї Малої Ведмедиці. Об’єкт з’являється на північній стороні неба ввечері та піднімається вище над горизонтом пізніше вночі. У наступні дні він буде рухатися, що полегшить спостереження. 1 лютого, коли він досягне перигею – найближчої відстані від Землі – його можна буде побачити в сузір’ї Жирафа. Поточна спостережувана яскравість C/2022 E3 (ZTF) трохи нижче 6-ї зоряної величини, що дає можливість спостерігати за нею за допомогою спеціалізованого обладнання.
Хоча комету можна побачити з Землі неозброєним оком на початку лютого, для спостереження за нічним небом потрібні відповідні умови та навички. Як нагадує Кароль Вуйціцкі, засновник сайту «З головою в зірках», 1 лютого комета, ймовірно, досягне приблизно 5-ї зоряної величини, що дозволить її побачити досвідченому спостерігачеві, якщо він перебуває в достатній мірі. темне місце і ніч безмісячна.
«Якби ви були під дійсно темним небом, подалі від міських вогнів, знаючи, куди дивитися, ви могли б побачити трохи розмиту, дуже слабку ділянку», — пояснює Вуйціцкі.
Wójcicki додає, що якщо у випадку з кометою NEOWISE (яка досягла свого перигею в липні 2020 року) практично кожен спостерігач міг побачити її вихід за місто, у випадку з C/2022 E3 (ZTF) цього не станеться.
– Це об’єкт, який є і, мабуть, залишиться в полі зору лише більш досвідчених любителів астрономії, – пояснює він.
Перший візит за тисячі років
Комета C/2022 E3 (ZTF), ймовірно, виникла в хмарі Оорта – гіпотетичній хмарі пилу та льоду, яка оточує найвіддаленіші регіони Сонячної системи. Небесне тіло обертається навколо Сонця по довгій орбіті, яка проходить через далекі куточки Сонячної системи, і тому йому знадобилося дуже багато часу, щоб повернутися в околиці нашої планети. Востаннє комету було видно на небі Землі 50 000 років тому.
Після досягнення перигею C/2022 E3 (ZTF) продовжить рух по нічному небу. 5 і 6 лютого комета пройде біля яскравої зірки Капелла в сузір’ї Візничого, 10 і 11 лютого – в небі біля Марса, а з 13 по 15 лютого – перед розсіяним скупченням. Гіади, поблизу яскравої зірки Альдебаран.
Комета C/2022 E3 (ZTF) – знімок 30 грудня 2022 рокуAdobe Stock
PAP, Голова в зірках, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Ден Бартлетт