Єлизавета II була не тільки найстарішим чинним главою держави у світі та найдовше правлячим монархом в історії Великої Британії. За 70 років свого правління королева відвідала понад 100 країн, 42 рази подолавши відстань, рівну колу навколо Землі.
Королева Єлизавета II, яка померла в четвер, 8 вересня, стала найдовше правлячим монархом Великобританії в 2015 році, випередивши свою прабабусю, королеву Вікторію, яка правила 63 роки, сім місяців і два дні. Вона не тільки була монархом з найдовшим правлінням в історії Британії: вона увійшла в історію як один із монархів з найдовшим правлінням в історії світу. Лише король Таїланду Пхуміпон Адульядет (70 років і 4 місяці) і король Франції Людовик XIV (72 роки) правили однаково довго.
42 рази навколо світу
За сім десятиліть на престолі Єлизавета II здійснила рекордну кількість поїздок за кордон – відвідав понад сотню країн. Вона була в Канаді 22 рази – більше, ніж у будь-якій іншій країні. В Європі найчастіше вона відвідувала Францію – 13 разів. Одного разу вона відвідала Польщу, у 1996 році. Під час триденного візиту, в т.ч. вона виступала в Сеймі, посадила дуб у Саському саду з нагоди 400-річчя столиці Варшави, відвідала Національний театр і прогулялася Старим містом зі своїм чоловіком принцом Філіпом. Вона зустрілася з президентом Олександром Кваснєвським і 30 учнями середньої школи, чиї вчителі були проінструктовані, як діяти перед візитом: «Не було дозволено запитувати про британську яловичину (через виявлення коров’ячого сказу на Островах, європейські країни тоді ввели ембарго на його імпорт – ред.), війна за Фолклендські острови, розлучення принца Чарльза з Діаною та інші розлучення в родині. Найкраще говорити про коней, собак, погоду та добробут», – повідомляє Gazeta Wyborcza “.
Єлизавета II під час візиту до Нової ЗеландіїReuters
Як підрахував The Daily Telegraph, королева пройшов відстань, рівну оберту навколо Землі 42 рази. Від закордонних поїздок вона відмовилася лише у віці 89 років, у листопаді 2015 року. У свою найдовшу подорож вона вирушила лише через кілька місяців після коронації: за 168 днів на зламі 1953 і 1954 років вона відвідала 13 країн.
Рекордна кількість зустрічей
Як королева Єлизавета II брала участь у бл 21 тисяча офіційних заходів, у тому числі 180 вечірок у садах Букінгемського палацу, які відвідали загалом 1,5 мільйона людей. Вона була гостем при її дворі 112 глав державзокрема імператор Японії Хірохіто, президент Південної Африки Нельсон Мандела та президент Польщі Лех Валенса. Монархіні зустрілися з 13 із 14 президентів США, які обіймали свої посади за останні кілька десятиліть. Останнім президентом США, якого вона приймала, був Джо Байден.
Королева Єлизавета II під час танцю з президентом Гани (1961)Central Press / Getty Images
Як глава англіканської церкви Єлизавета II зустрілася з чотирма папами: Іваном XXIII, Іваном Павлом II, Бенедиктом XVI і Франциском.
Королева мала можливість перекинутися словом з багатьма діячами світу науки та шоу-бізнесу, в тому числі з Мерилін Монро, Френком Сінатрою чи Нілом Армстронгом і Баззом Олдріном – першими людьми на Місяці.
300 000 листівок з привітаннями для довгожителів
Однією з традицій, яку культивувала Єлизавета II протягом 70 років свого правління, було надсилання листівок з привітаннями людям, яким виповнилося 100 років. Приблизно 300 000 листівок з привітаннями для довголітніх і більше 900 000 парам, які святкують своє 60-річчя.
Як повідомляє офіційний сайт Букінгемського палацу, королева протягом усього свого правління мала ексклюзивне право присуджувати почесні звання. На прохання уряду королева надала, зокрема, Орден Підв’язки, Орден Британської імперії, Орден Святого Патрика та Орден Бань. Саме монарх надавав і дворянські титули. Серед людей, відзначених дворянським титулом Єлизаветою ІІ, були м. ін Елтон Джон, Джуді Денч, Мік Джаггер, Пол Маккартні та капітан Том Мур – ветеран Другої світової війни, який оголосив про збір коштів і самоперевірку під час пандемії: пройшовши 100 кіл навколо будинку, щоб відсвяткувати своє 100-річчя. Ветерану вдалося зібрати £32,8 млн.
Капітан Том МурTwitter / captaintommoore
Зображення на сотнях портретів і банкнот 33 країн
З семирічного віку Єлизавета II вона позувала для понад 200 портретів, здебільшого розписані в традиційному стилі. Зображення монарха є і на банкнотах – не тільки на британських фунтах. Ми можемо знайти портрет Єлизавети II на банкнотах 33 країнвключно з Новою Зеландією, Австралією, Фіджі, Каймановими островами та Гібралтаром, повідомляє The Sydney Morning Herald. Єлизавета II вперше з’явилася на банкноті в Канаді в 1935 році. Їй тоді було вісім років.
20-фунтова банкнотаПетро Кратохвіл / суспільне надбання
Вона була найбагатшою королевою
Так підрахувала газета Sunday Times у 2021 році статок королеви становив 365 мільйонів фунтів, що на 15 мільйонів більше, ніж роком раніше. «Збагачення відбулося в основному за рахунок 10 мільйонів фунтів стерлінгів, які залишив її покійний чоловік, принц Філіп, найдовше прослужив чоловік британського монарха (69 років і 62 дні)», — пояснив тижневик.
Єлизавета II і принц Філіп у 2020 роціКоролівська сім’я
На службі у агента 007
Єлизавета II була єдиним монархом в історії Великобританії, який «стрибнув» з парашутом у компанії Джеймса Бонда. Захід відбувся в рамках церемонії відкриття Олімпіади в Лондоні в 2012 році.
У гумористичному фільмі відомий агент приїхав до Букінгемського палацу, щоб взяти з собою королеву Єлизавету II. Вони обоє сіли в гелікоптер, пролетіли над Лондоном (Уїнстон Черчилль зустрів їх живим на постаменті монумента) і стрибнули з парашутами над Олімпійським стадіоном. «У цей момент… прожектори звернулися до почесної трибуни, куди вийшла королева Єлизавета II, яку зустріли з ентузіазмом».
The Daily Star, The Daily Telegraph, Sunday Times, Royal.uk
Основне джерело фото: FACUNDO ARRIZABALAGA / PAP / EPA