Карл III правитиме 15 із 56 країн Співдружності. Однак британські ЗМІ зазначають, що деякі з них скептично ставляться до монархії. «Настав час прощатися», — сказав навіть міністр уряду Ямайки. І вона не одна така.
Святкування з нагоди коронації Чарльза як нового короля Великої Британії та 14 інших країн Співдружності почнуться в суботу. Ці країни називаються царств співдружності, тобто тих, у яких британський монарх залишається символічним главою держави. Карла III визнають своїм королем: Велика Британія, Нова Зеландія, Канада, Австралія, Ямайка, Антигуа і Барбуда, Багами, Беліз, Гренада, Папуа-Нова Гвінея, Соломонові Острови, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сент-Вінсент і інші країни. Гренадини і Тувалу. Однак незабаром це може змінитися, оскільки деякі з них припускають, що настав час відійти від монархії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Послання для Карла III напередодні коронації. Британців запитали, чи важлива для них монархія
Ямайка і Беліз – кінець монархії?
В інтерв’ю, опублікованому 4 травня Sky News, Марлен Малаху Форте, міністр Ямайки з юридичних і конституційних питань, сказала, що коронація Карла III прискорює плани країни стати республікою. Вона зазначила, що референдум з цього приводу може відбутися навіть у 2024 році. Це означатиме, що Ямайка може стати незалежною від британської монархії та мати власного главу держави. “Ямайка планує написати нову конституцію… яка розірве зв’язки з монархом як главою нашої держави”, – сказав Форте. – Настав час. Ямайка в руках Ямайки. Ми повинні це зробити, особливо в умовах зміни монархії. Мій уряд вважає, що ми повинні зробити це зараз. Час прощатися, сказала вона. Форте сказав, що кінцевий термін був «амбітним» і вимагав публічних консультацій і внесення законопроекту в парламент. Вона сказала, що це може статися вже цього місяця.
– Багато жителів Ямайки мали теплі почуття і ототожнювали себе з королевою Єлизаветою II (…). Але вони не ототожнюють себе з королем Карлом. Він нам максимально чужий, – сказав міністр.
Ще одна країна, яка незабаром може змінити свій режим – Беліз. Прем’єр-міністр цієї країни Джонні Брісеньйо напередодні коронації Карла III сказав Guardian, що “цілком ймовірно”, що його країна може стати наступним членом Співдружності (після Барбадосу, який вирішив це зробити в 2021 році), який покине його. це і буде республіка. «Я думаю, шанси досить добрі», — сказав він. Він також зазначив, що жителі його країни не в особливому захваті від коронації. – Ми так далеко від Великої Британії (…). Ви не бачите людей під британським прапором”, – сказав він. Беліз — єдине королівство Співдружності, яке ніколи не відвідував Карл III.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Королівський фотограф про Кароль, яку люди не знають. «Він збирався щось змінити і зробив це»
Скептичні настрої щодо монархії
BBC зазначає, що в інших державах співдружності також точаться жваві дебати щодо того, чи варто змінювати систему на республіканську. Однією з них є Австралія. Гуляючи вулицями Сіднея, важко знайти будь-які ознаки того, що новий король Австралії ось-ось буде коронований.
Багато австралійців не знають, коли має відбутися коронація, або взагалі не цікавляться цією темою. У суботу ввечері відомі місця країни будуть підсвічуватися фіолетовим кольором, але масштаби свята далекі від того, як ставилися до королівських весіль або похорону Єлизавети II в минулому. “Король Чарльз не такий популярний, як королева Єлизавета II, і його коронація відбувається в той час, коли республіканізм в Австралії є найсильнішим за десятиліття. Через 25 років після того, як країна проголосувала на референдумі проти розриву з монархією, зростає потреба для іншого підходу”, – зазначає BBC. Крім того, прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе нещодавно заявив, що республіканська система є «неминучою».
Подібна ситуація спостерігається в Новій Зеландії, де прем’єр-міністр Кріс Хіпкінс цього тижня підкреслив, що він є республіканцем і вірить, що країна колись відмовиться від монархії.
Як повідомляє BBC, в Канаді також існує «байдужість» до короля Чарльза, і канадці не виявляють до нього такої симпатії, як колись до Єлизавети II. Згідно з опитуваннями, вони все більше зацікавлені у відході своєї країни від британської монархії. Опитування, проведене наприкінці квітня Ангусом Рідом, показує, що трохи більше половини канадців не хочуть, щоб країна залишалася конституційною монархією на наступні покоління, а двоє з п’яти респондентів не зацікавлені в завтрашній коронації.
У Сент-Кітс і Невісі, острівній країні, розташованій на стику Карибського моря та Атлантичного океану, також точаться дискусії про те, чи варто країні перетворюватися на республіку. Майже 40 років тому країна здобула незалежність від Британії, але, як повідомляє ВВС, досі точаться дискусії щодо її ідентичності.
Коронація Карла III – спецпрограма на TVN24 і TVN24 GO – початок об 11.00
Основне джерело фото: PAP/EPA/МАРТІН ДІВІСЕК