Навіть кожна двадцята людина відчуває довгострокові ускладнення від COVID-19, тобто. довгий ковід (англ.), б’ють тривогу вчені з Шотландії. Їх дослідження підтверджує, що багато людей не повністю одужують від коронавірусної інфекції.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, про «тривалий ковід» говорять, коли протягом трьох місяців після виявлення інфекції SARS-CoV-2 або підозри на цю інфекцію виявляється хоча б одне захворювання. Воно повинно тривати не менше двох місяців і не може бути пояснено будь-яким іншим захворюванням. Ці симптоми можуть виникати під час гострої форми захворювання COVID-19, а потім зберігатися або проявлятися вперше після одужання.
Дослідження шотландських учених
Перші результати великого дослідження «Covid in Scotland Study» щодо т. зв довгий ковід, опублікований в журналі Nature Communications. Дослідники хотіли проаналізувати симптоми пацієнтів, які вже перехворіли на COVID-19 і все ще мають проблеми зі здоров’ям.
Використовуючи записи Національної служби охорони здоров’я, вони зв’язалися з усіма дорослими шотландцями, які здали тест на коронавірус під час пандемії та мали позитивний або негативний результат, запросивши їх взяти участь у дослідженні. У підсумку було обстежено майже 100 тис. осіб, у тому числі понад 33 тис. осіб, у яких підтверджено зараження коронавірусом, і майже 63 тис. осіб, які ніколи не інфікувалися.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Довгий ковід. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розробила визначення “тривалого ковіду”
Тривалий ковід – які симптоми?
За даними вчених, серед досліджуваних пацієнтів протягом 6-18 місяців після зараження кожен 20-й чоловік взагалі не одужав, а 42% не одужали. лише частково відновився. Дослідження показало, що ті, хто страждав від COVID-19, мали набагато більшу ймовірність розвитку 24 із 26 проаналізованих симптомів, ніж ті, хто ніколи не був інфікований. Наприклад, ті, хто був інфікований, мали в три з половиною рази більше шансів на розвиток задишки, ніж ті, у кого ніколи не було позитивного результату, сказав провідний автор дослідження, проф. Джилл Пелл з Університету Глазго.
Серед симптомів, які шотландські вчені помітили у досліджуваних пацієнтів, найпоширенішими були: задишка, серцебиття, біль у грудях і т.зв. ковідний туман. Ці симптоми були особливо помітні у людей, які потребували госпіталізації через COVID-19. «Найстрашніше те, що навіть невеликий відсоток довготривалих ускладнень, які можуть розвинутися, є величезною проблемою для громадського здоров’я», — сказав доктор Девід Путріно з мережі лікарень Mount Sinai Health System у Нью-Йорку.
Вчені вказують на те, що ускладнення після хвороби впливають на багато аспектів життя людини, не обов’язково безпосередньо пов’язані зі здоров’ям. Є багато різних наслідків (захворювання на COVID-19 – ред.), які виходять за межі здоров’я. Вони стосуються якості життя, роботи, навчання та здатності доглядати за собою, – зазначив проф. Джилл Пелл.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: “Довгий ковід”. Що може або навіть повинно нас хвилювати?
Хто найбільше піддається ризику ускладнень від COVID-19?
Ризик тривалого ковіду більший серед жінок, людей похилого віку та тих, хто живе в економічно скрутному становищі, а також тих, хто страждає на інші захворювання, включаючи респіраторні та психічні захворювання, такі як депресія. Вчені також помітили, що безсимптомні пацієнти також схильні до ризику розвитку тривалого ковіду, хоча за статистичними даними менша ймовірність страждати від важких довгострокових ускладнень. Вакциновані люди також менш схильні до серйозних ускладнень, хоча дослідники підкреслили, що це питання вимагає додаткових досліджень.
«Це ще одне добре проведене загальнопопуляційне дослідження, яке показує, що ми повинні бути дуже стурбовані поточною кількістю гострих інфекцій», — сказав доктор Девід Путріно. “Ми в біді”, – підкреслив він.
Дослідження було проведено експертами з Університету Глазго у співпраці з Шотландською національною службою охорони здоров’я, громадським здоров’ям Шотландії та університетами Абердіна та Единбурга за підтримки уряду Шотландії.
Washington Post, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock